Vyprávění o Velkém učiteli

Vyprávění o Velkém učiteli https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336535/vypraveni-o-velkem-uciteli-1G3-336535.png 4 1 1

Hebrey
01.09.2017 4 z 5

Mohla by to být docela dobrá knížka. Tím spíš, že je psaná pro děti. Není příliš tlustá a obsáhlá, je v ní snaha o vysvětlení různých situací a pojmů tak, aby jim i školáci rozuměli, a myslím si, že přiblížit dětem takové osobnosti, jako byl J. A. Komenský, je více než nutné. Přesto mám vůči dílku jisté výhrady. Je příliš velká škoda, že je zaměřené jen na velmi úzkou skupinu dětí - na děti z křesťanských kruhů, přesněji řečeno jen na děti z Jednoty bratrské. Na jednu stranu je to pochopitelné, ale J. A. Komenský svým dílem, osobností a důležitostí daleko přesáhl hranice JB a není důležitý jen pro křesťanskou církev, ale pro celý národ potažmo pro celý svět. Sama jsem křesťanka, takže mně osobně ta "křesťanská hatmatilka" nevadí a rozumím jí. Komenský byl zapálený křesťan a je třeba ho tak i brát. Nicméně pro většinu lidí, a to i dospělých , bude tato kniha nejspíš dost nesrozumitelná. A to je obrovská škoda. (Dala bych spíš 3,5, kdyby to bylo možné).

Boris Uher
česká, 1923 - 1993
1990  80%Vyprávění o Velkém učiteli
1988  0%Květnové povstání v Praze 8 : Praha 8 v protifašistickém odboji (1939-1945)
1993  %Jan Uher (1891-1942)