Velká Jízda/Na cestu

Velká Jízda/Na cestu https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17183/velka-jizda-17183.jpg 4 354 29

Vyprávění o Nomech série

Velká Jízda je vyprávění o Cestě Domů. Je to povídání o náklaďáku, který ujížděl z Obchoďáku, řítil se spícím městem a smýkal sebou ze strany na stranu. Ten náklaďák řídili nomové. Maličké bytosti ne vyšší než čtyři couly, kterým rok života plyne jako člověku deset let. Velká Jízda je zábavný příběch o vesmírných trosečnících, kteří dočasně žijí v "obřím" lidském světě. Jen pomalu přicházejí na to, kdo jsou, odkud přišli a kam je jejich fantastické putování jednoho dne zavede...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Magnet Press (ČR)

Truckers , 1989

Sarfias
26.10.2016 5 z 5

Osobně dávám přednost příběhům o Smrťovi, Mrakoplašovi anebo Bábi Zlopočasé.. nicméně Pratchett v malých nómech, až nápadně v chování připomínajících lidi, odvedl obrovský kus práce. Knihu jsem četla sice docela dlouho, protože jsem si ji nechávala jen "na cesty" :-) Ale jinak je to ten typ knihy, který přečtete naráz.
Rozhodně doporučuji, obzvlášť, pokud se rádi smějete! :-)

dpxcz
07.05.2016 4 z 5

Je zvláštní číst od Pratchetta něco jiného než Zeměplochu. Každopádně mě kniha bavila a někdy i více než některé díly ze Zeměplochy.

markyticka
10.10.2015 4 z 5

Nenáročná zábavná trilogie - přečetla jsem ji před lety v překladu od paní Hrychové a bavila mne. Teď se chystám na překlad od mistra Kantůrka. Jsem zvědavá, jak to změní můj náhled na tuto trilogii.

Klarv
21.03.2015 3 z 5

Pohádka a parodie na náboženství v jedné knize. Trochu mi vadili úryvky z knihy Nómů (jejich Bible) a odvolávání se stále na bří Arnoldové (zal. 1905) jako jejich boha.

alisie
08.02.2015 3 z 5

Někdy jsem se musela zasmát až nahlas :-)

Pawlisman
02.09.2014 4 z 5

Jsou asi lepší Pratchettovy knihy a je těžko říci pro koho je tato kniha určena. Zvláštní atmosféra díky níž na knihu nezapomínám ani po mnoha letech. Zkuste a uvidíte. Nemusí sednout každému, ale fanoušci Pratchetta zas okusí jinou stránku jeho humoru a vyprávění.

Dandulka
23.07.2013 5 z 5

Národ malých Nómů se učí žít v lidském světě poté, co museli utéct z Obchodu ve starém náklaďáku. Jejich cesta skončila ve starém lomu. Tak jsem moc zvědavá, jak to dopadne s Muskulínem, Dortasem a ostatními hrdiny.

valda
08.03.2011 3 z 5

Nomové, maličké bytosti, pro které je jeden lidský rok, jejich deset. Před dávnými časy se dostali ze své planety na Zem, ale nikdo neví, proč, jak a odkud vlastně. Skupina nomů přežívá poblíž kavárny, ale protože zbývá jediný mladý nom, lovec Masklin, tak nasedají na náklaďák a vydávají se do Obchoďáku, kde potkávají obrovskou skupinu dalších nomů. Zároveň s nimi začne mluvit Věc, kterou dědí z generace na generaci a pokusí se jim pomoct, jak se dostat zpátky domů na svou planetu. Setkáme se s chytrou Grimmou, která i když jako žena začne číst, tak jí nevybuchne hlava, Dorkasem, který umí lidem krást elektřinu, nerozhodným Grymem z oddělení Papírníků, který zdědí vedení nomů, nebo se světákem Angalem a jeho ochočenou krysou Bobem.
Jedná se o první díl trilogie o nomech, ve které se autor zaměřil hlavně na nejmladší čtenáře. Nomové žijí mezi pomalými lidmi, a některé věci si vykládají trochu jinak. Např. uctívají veliké Bří Arnoldové (zal. 1905), kteří založili Obchoďák, obracejí se s nadějí k Nabídce výhodné a mají strach ze strašlivé Radikální slevy se špičatou čepicí.
Nedokážu odhadnout, jak by se mi kniha líbila, kdybych jí četl jako dítě, ale takhle mi přišel jazyk, stejně jako děj trochu fádní, nezajímavý. Způsob vnímání okolního světa nomy, je sice originální, ale vtipné narážky se podle mě dlouho opakují a nepřichází nic nového. Škoda taky, že tentokrát nepřekládal Jan Kantůrek. Asi bych dal větší hodnocení, kdyby šlo jenom o povídku a ne celou knihu. Jinak nezaměňovat s Kobercové, ti jsou o dost dospělejší a temnější.

Okřídlená li
30.11.-0001 4 z 5

Do Zeměplochy tomu něco chybí, ale špatné to rozhodně není. Velmi dobrá oddechovka :)

humor

Terry Pratchett