Výhra

Výhra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37051/vyhra-37051.jpg 5 172 57

Dvaatřicetiletý Perry L. Crandall, vypravěč a zároveň hrdina příběhu, hned v úvodu čtenáře ujistí, že není retardovaný: jeho IQ totiž o jeden bod překračuje hranici této diagnózy. Svůj životní příběh začne líčit od chvíle, kdy mu zemřela babička, do jejíž péče ho odložila Perryho matka a sourozenci. Ti ho také vzápětí připraví o domek i dědictví. Naštěstí má Perry dobrou práci v přístavu v obchodě s potřebami pro plachtění a přítele Keitha, který nad ním drží ochrannou ruku. A taky několik jednoduchých pomůcek a pravidel, jak přežít ve světě „rychlých“ lidí, které pro něj vymyslela milovaná babička, na niž s láskou a často vzpomíná. Zlom přichází v okamžiku, kdy Perry vyhraje v loterii dvanáct milionů dolarů. Neplánuje sice na svém životě nic výrazného měnit, ale přesto nezůstane ani on, ani svět kolem něho stejný. Lidé si ho začnou víc všímat, ať v dobrém, nebo ve zlém, a brzy se znovu ozve majetkuchtivá rodina...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Lottery , 2007

ave55
22.11.2016 5 z 5

V rodině a mezi přáteli máme také takové muže. Nějak jsme se nikdy nezabývali tím, jak oni asi smýšlejí, brali jsme je tak nějak "musí to tak být". Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a zjistila, o čem tito muži, ne už děti, sní, jak berou nás a o okolí. Nádherná a dojemná kniha.

Šánka
01.09.2016 5 z 5

Nebýt těch pěkných komentářů tady na DK, asi bych se k této knize ani nedostala a přišla bych o jeden krásný, s velkým citem napsaný lidský příběh. Perryho čistý a přímý pohled na svět mě nejen pobavil, ale místy i dojímal.
Nádherná, nenápadná kniha plná moudrých myšlenek, opravdového, upřímného přátelství a také lidské chamtivosti. Pro mne velmi milé knižní překvapení.

little_emilly
30.08.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem kdysi koupila za směšný peníz ve výprodeji a po přečtení jsem byla nadšená. Styl vyprávění i samotný příběh mě vzali za srdce jako málokterá kniha. Nedávno jsem se k ní vrátila a ten pocit okouzlení zůstává. Nádherný příběh, který by se kdykoli mohl stát, vyprávěný originálním stylem. Kniha současně hluboká i lehká.

Jirinamac
23.08.2016 5 z 5

Čistý člověk s dobrým srdcem, který měl štěstí, že měl kolem sebe lidi, kteří ho nezneužili, ale dokázali mu pomoci v jeho jednoduchém myšlení. Je o čem přemýšlet.

amysa
24.07.2016 5 z 5

Nádherná záležitost... pro mě o to víc překvapující, že jsem si kdysi tuto knížku pořídila za pár korun ve výprodeji a doposud stále ležela nepovšimnutá v naší knihovně... Jsem tak moc ráda, že jsem se jí konečně "dotkla" a že mě i přes tu mou trvalou ignoraci tak hezky odměnila...
Doporučuji!!!

Figurka
09.09.2015 4 z 5

Jiné čtení, zajímavé, jelikož je vyprávěné " odlišným" jedincem. O tom to je. Jsme jedineční, každý z nás. Ať už takový či makový. Vyčnívající, zastrčení, oblíbení, obyčejní, divní. Jsme různí, ale všichni chceme být někým chráněni i milováni.

momo01
08.09.2015 3 z 5

Poklidné čtení s předvídatelným průběhem. Moc nepřekvapí, ale ani neurazí. Nedá se říct, že autorka píše dobře, ale ani že píše špatně - prostě něco mezi.

playada
27.11.2014 5 z 5

Je to taková pohádka. Ale v krutém světě pohádky potřebujeme.

gallovl
21.11.2014

Oddechovka, něco ve stylu Forresta (filmová verze), ovšem konec moc sladce americký.

Dean Winchester
17.11.2014 5 z 5

nádherně napsaná knížka.. hezky popsaný život kluka, který má o kolečko víc, z jeho pohledu.. v knížce je dobře popsána jeho zneužitelnost, touha po lásce a věrné přátelství.. knížka se mi moc líbila a určitě ji doporučuji jako odpočinkové čtení, není to žádné složité čtení, u kterého byste museli neustále přemýšlet.. jedna z mých nejoblíbenějších.. :)

Ehnes
27.09.2014 5 z 5

tak trochu Forrest Gump - nadherne, doporucuji precist, IQ opravdu neni vse

Sarah01
03.09.2014 4 z 5

Čekala jsem napodobeninu Foresta Gumpa a zpočátku jsem ke čtení tak i přistupovala, ale autorka více než překvapila...knížka je sice podobná, ale svým způsobem úplně jiná. Jak jsem ji nejdřív chtěla darovat, tak teď si ji určitě nechám v knihovně a ráda se k ní budu vracet. Hlavní hrdina má sice smůlu na vlastní rodinu, ale na druhou stranu neuvěřitelné štěstí na přátele. Moc se mi líbily jeho jednoduché a zároveň pravdivé úvahy o světě kolem nás....nač všechno vidět zbytečně složité, když je to vše tak prostě jednoduché. Jen ten konec je na můj vkus až moc americký happyend.

Zlodějka knih
21.08.2014 5 z 5

Četla jsem a četla až jsem najednou zjistila, že jsem na konci. Příběh mě zaujal a zároveň i poučil. Ve chvíli, kdy jsem ji dočetla jsem věděla, že po ní jednou sáhnu znovu, protože stojí za to se do ní začíst a podělit se o příběh, který mění všechno a všechny kolem.

magnolia
17.08.2014 5 z 5

Další pozoruhodný příběh o přátelství a předsudcích, možná trochu idealizovaný, ale mně se líbil. Hlavní hrdina má štěstí na lidi kolem sebe a tyto další postavy dělají děj poutavým a pestrým. Taky má smůlu na zbývající členy rodiny, ale i s tím se dokáže vypořádat. Knížka k zamyšlení a pro potěšení (a často si vzpomenu na babiččino vlídné : Nechytrač :)

Roarka
28.05.2014 4 z 5

Zajímavá kniha, určitě doporučuji k přečtení

soukroma
08.03.2014 5 z 5

Nadmíru nečekaně příjemné, uklidňující a osvěžující čtení - už dlouho jsem se nepřistihla, že by se mi na tváři během čtení usadil takový malý, leč trvanlivý úsměv...

aneleh18
11.02.2014 5 z 5

Perry je zaostalý. Na tomto faktu je postavený příběh. Tak jsem zpočátku přistupovala k této knize a nic než ploché převyprávění nějaké zápletky jsem nečekala. Ale...! Kdo z nás "normálních" by dokázal s takovým nadhledem a životní moudrostí řešit fatální situace, do kterých se Perry dostává, včetně rozhodnutí, co s tou zatracenou výhrou? Paní Patricie Wood - klobou dolů.

Juicyk
23.12.2013 4 z 5

Nevím, co k této knize ještě více napsat. Vše už bylo asi řečeno :))
Takže jen - doporučuji :)

rtesarova88
01.12.2013 5 z 5

Výborná kniha, velice mě překvapila.

KellyH
02.10.2013 5 z 5

Od téhle knihy jsem toho popravdě moc nečekala a když jsem si jí všimla ve své knihovně, vůbec jsem si nebyla jistá, proč jsem si ji vlastně pořídila. Nicméně jsem byla velmi mile překvapena. Ačkoliv si v ich-formě příliš nelibuji, k tomuhle typu knih snad ani jiný nejde, a tak mi to vesměs ani nevadilo. Perry je úžasná postava, ano, sice je pomalý (rozhodně ne zaostalý!), ale to nemusí nutně znamenat, že je tím nějak špatný. Na pouhých tři sta stránkách se rozvine neuvěřitelně dojemný příběh plný lidských zvratů aneb co se stane, když dobrák od kosti vyhraje milionovou sumu.

Autorovy knížky

Patricia Wood