Vybrané spisy Jana Amose Komenského IV.

Vybrané spisy Jana Amose Komenského IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176581/bmid_vybrane-spisy-jana-amose-komenskeho-iv-176581.JPG 5 2 2

Výbor z Obecné porady o nápravě věcí lidských a z Věcného pansofického slovníku. Obecná porada o nápravě věcí lidských ukazuje, jak autorovy výchovné snahy převýšily svůj původní rámec a rozrostly se v mohutný program nápravy celého lidského pokolení a dále shrnuje všechny jeho názory filosofické, pedagogické, linguistické i společenskoorganizační v jediný organický celek, který nám podává úplný obraz Komenského myšlení v posledních letech života. Věcný pansofický slovník obsahuje pansofickou látku zpracovanou v heslech, sestavených v abecedním pořádku.... celý text

Kabuky
30.05.2022 5 z 5

Kvalitní historický pramen.

gersie
13.04.2014 5 z 5

Jaká jsou obvyklá lidská snažení ?
Shon za majetkem, hodnostmi a rozkošemi. A v těchto věcech tkví podle obecného úsudku základ lidského štěstí.
Co však jsou všechny tyhle věci ?
Majetek jistou starostí, hodnosti prázdným dýmem, rozkoše sladkým jedem, osidly všeho zla.
Tak tomu věru je , hledají li se , jak to obyčejně bývá, odděleně od věcí lepších a platí-li jim hlavní zájem.
Hledá-li však někdo především pravdivější dobra, moudrost, rozvážnost a zbožnost, pak tato dobra druhořadá
dostanou se mu návdavkem.
Dokud to lidé nechápou, honí se za stíny bez věcí a odchylují se i od správného užívání věcí, i od sebe samých.