Výbor z díla II: Básně / Egmont / Ifigenie v Tauridě / Prometheus / Pandořin návrat / Procitnutí Epimenidovo / Z literárních statí https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149515/bmid_vybor-z-dila-ii-149515.jpg 4 4 2

Po 100 str. výboru Goethovy lyriky následuje 6aktová truchlohra Egmont, antic. činohra Ifigenie v Tauridě, dramatic. fragment Prometheus, slavnostní hra Pandořin návrat, slavnostní hra Procitnutí Epimenidovo. Dále je výběr z literár. statí, doplněný úryvky z rozhovorů s Eckermannem. Poznámky k dílu I. (Faust) a k dílu II. a přehled hlav. dat Goethova života uzavírají svazek. Vydáno na paměť dvoustého výročí narození J. W. Goetha.... celý text

sika444
22.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Hodnotím Ifigenii a Egmonta. K Ifigenii zde uvádím, co jsem už napsal:
Jedinečné drama, které tematicky zpracovává látku Erípidovy Ífigeneiy v Tauridě. Srovnání dopadá jednoznačně ve prospěch Goethova zpracování, neboť jeho Ifigenie je mravně konzistentní. Není schopna podrazit krále, který se jí ujal a chránil ji. U Erípida je jí to jedno, ba dokonce ji napadne, že řešením svízelné situace by bylo zabití krále. Závěr Goethovy hry je fascinující, neboť Ifigénie nechce být jen tak propuštěna, ale jde jí i o královo požehnání. Skvělé.
Egmont: Velmi sugestivní hra, zvláště 4. jednání - to jednání, kvůli němuž Goethe hru psal více než 10 let. Stále si nevěděl rady s rozhovorem mezi Albou a Egmontem. Nakonec je zde brilantní pojednání o vládě, loajalitě a tyranii.
Ostatní fragmenty jsem nebyl schopen vychutnat, chybí jim dramatický náboj. Možná to chce čas.
Doplňuji ještě hodnocení poezie - vedle básní, které jsou (podle mne) už poněkud vyčpělé se zde nachází řada skvostů, které stojí za přečtení. - Poutníkova píseň ve vichřici, Mahamedův zpěv, Dary bohů, Poutníkovy noční písně, Znáš onu zem a Trilogie vášně. Je v nich síla citu i krása formy. Prostě Goethe znovu láká.

MKrat
14.11.2017 1 z 5