Výběr z české poezie

Výběr z české poezie https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235884/bmid_ceska-klasika-vyber-z-ceske-poezie-fpr-235884.jpg 4 9 5

Výběr z básní od období národního obrození po 2. světovou válku. Jungmann – Čelakovský – Kollár – Mácha – Erben – Nebeský – Němcová – Borovský – Neruda – Heyduk – Šolc – Hálek – Čech – Sládek – Krásnohorská – Vrchlický – Sova – Machar – Březina – Hlaváček – Dyk – Gellner Seznamte se s bardy české poezie i s pozapomenutými básníky. Sestavila Jana Eislerová... celý text

DomArt
04.02.2021 5 z 5

Nádherná.
Moc se mi líbí výběr Výběru...
Gellner je můj oblíbenec, jehož výňatky z básní jsem tu v databázi již několikrát použila/využila.
Proto použiju báseň od jiného autora, v tomto případě od Jaroslava Vrchlického s názvem Píseň:

"Je večer-kouří se z lesů,
červánek stromy prokmitá,
kytici vřesu ti nesu,
je celá rosou pokryta.

Každý ten nejmenší kalich
plá, jakby protkán rubíny,
nesu ti v kvítkách těch malých
své lásky velké hlubiny!

Poutí k Eldorádu

oblakaknih
30.06.2020 4 z 5

Tato knížečka se ke mně dostala úplnou náhodou, ale jejího přečtení nelituji.
Ve zpracování je určitá jednoduchost a něžnost, což se mi k poezii neskutečně hodí.
Myslím, že je knížka skvělá, pokud chcete objevit nějakou klasiku a zároveň přijít na to, jaký autor vám sedne nejlépe.
Osobně jsem v knížce našla jen pár básní, ke kterým se v budoucnu vrátím, ale to je můj osobní problém.
Hodně se mi líbilo rozdělení podle autorů, takže byly básně uspořádané a lehce se četly.
Každá báseň je něčím jiná, v každé jsem měla možnost objevit něco jiného. Tato rozmanitost mě na knize taky bavila.
Doporučuji.
4,5/5

Nelly
25.06.2020 3 z 5

Ráda jsem si v rámci Čtenářské výzvy připomněla umění našich klasiků, kteří splétají slova ve verše, jež oblažují duši, probouzí národní hrdost či prostě vzbuzují emoce.

ivulka15
28.03.2020 5 z 5

Jsem moc ráda,že díky čtenářské výzvě, se mi dostala do rukou kniha poezie.Téměř jsem zapoměla jak krásné některé české básně jsou a jak dokáží pohladit po duši.

Jaruš7
15.03.2020 4 z 5

Obrozenci a jejich básnická díla.
Má slabost pro Emila Frýdu - J.V. mi ostatní odsunuje do pozadí. A tak snad pro pocit který tentokrát nebyl, je zde.
Citace :" Vánoce. ( Co život dal )

Hlas zvonů táhne nad závějí,
kdes v dálce tiše zaniká,
dnes všechny struny v srdci znějí,
neb mladost se jich dotýká.

Jak strom jen pohne haluzemi,
hned střásá ledné křišťály,
rampouchy ze střech visí k zemi
jak varhan velké píšťaly.

Zem jak by liliemi zkvetla,
kam sníh pad, tam se zachytil;
Bůh úsměv v tvářích, v oknech světla,
a v nebi hvězdy rozsvítil.

A staré písně v duši znějí
a s nimi jsou sny jesliček
kol hlavy mé , jak ve závěji
hlas tratících se rolniček.

Můj duch zas tone v blaha moři,
vzdech srdcem táhne hluboce,
a zvony znějí, světla hoří -
Ó, Vánoce, ó Vánoce. "

Hezká chvilka s buditeli.