Všichni spravedliví

Všichni spravedliví https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66599/vsichni-spravedlivi-66599.jpg 3 1 1

Detektivní příběh ze soudobé české vesnice sleduje pátrání pracovníků veřejné bezpečnosti po krádeži obilí, nečekaně vedoucí k objevení tajné palírny lihu a zneškodnění tlupy škůdců národního hospodářství.

marlowe
23.07.2023 3 z 5

Rok vydání 1962, což mluví za všechno. Když tuhle knížku čtete, je to, jako byste sledovali starý, černobílý film pro pamětníky. Na jedné straně příkladně svědomití členové SNB a poctiví družstevníci, na straně druhé ti méně uvědomělí, u kterých socialistická převýchova zatím nepřinesla kýžené ovoce.
Román je sice (zvláště v dialozích) neúnosně mnohomluvný a přelidněný navzájem zaměnitelnými vesnickými figurkami, leč hlavní hrdina je v podstatě sympatický chlapík, tak se to nakonec četlo docela dobře.
Vlastní příběh je slaboučký jako dětský čajík, celých 180 stránek se bez jakýchkoli vzruchů vyšetřuje ztráta několika pytlů obilí, ale ty reálie socialistického venkova šedesátých let jsou bonusem, který nás dříve narozené nemůže nepotěšit. A co víc: stylisticky - v porovnání s mnohými současnými českými detektivkami - relativně dobře odvedená práce.
Jednu hvězdičku přihazuji za anotaci, konkrétně za tu kouzelnou pasáž "...zneškodnění tlupy škůdců národního hospodářství..."

detektivní a krimi romány vesnice české krimi české detektivky

Jaroslav Zrotal
česká, 1909 - 1969