Všehokniha

„Tomáš viděl věci, které nikdo jiný neviděl. Nevěděl, čím to je, ale bylo to tak odjakživa.“ Tak začíná kniha nizozemského autora Guuse Kuijera, ověnčeného mimo jiná ocenění i cenou Astrid Lindgrenové. Ve „Všehoknize“ vypráví příběh malého Tomáše, který před krutou realitou tyranského otce utíká do snění a představ. Ty mu dávají naději a sílu, aby se nakonec svému otci postavil a stal se tím, čím odjakživa chtěl být, až vyroste: šťastným. Jedinečná kniha, dojemná i humorná zároveň, prodchnutá jemnou ironií a neutuchající vírou v sílu lidské vůle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182801/vsehokniha-182801.jpg 4.346
Literatura světová, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)

Het boek van alle dingen (2013)

Kniha Všehokniha

zuzulique

Veľmi silná a emóciami nabitá kniha. Čítam tu nižšie komentáre, že nepáčila sa deťom a neviem čo...To nie je kniha pre deti. Mám ju požičanú z knižnice a je na nej uvedená kategória 16-19, čo je viac dospelý človek ako dieťa.

Greena

Tomáš je zvláštní malý hoch. Vidí věci, které jiní nevidí. Jeho otec je tyran, fanaticky se obracející k Bohu. Jeho výchova a chování poznamenává celou rodinu. Týranou ženu a matku Tomáše a dcery Markéty, i obě děti. Tomáš má velké životní poslání a odhodlání. Odjakživa chce být šťastným!
Navzdory tomu, že má kniha tak neveselé téma, je plná poetiky, lásky, pochopení a naděje.
Navíc je ozdobena překrásnými ilustracemi od Nanako Ishidy, které jsou jednou namalovány barevně na bílý podklad, a přes ně se překládá perokresba na průsvitném papíru, která nám ukazuje snový svět milého, malého Tomáše.
Bude chlapec jednou šťastný…

Bybyla
21.11.2018

Už chápu, že dcera (11), které jsem knížku pořizovala, úplně některé věci nechápala. Šlo mi konkrétně o to téma, kterým se kniha zabývá, protože si myslím, že i o takových věcech by měly děti vědět. Nicméně tady mi to přijde trošku složitě podané. Až moc filozofické. Nicméně kniha pěkná.

rubyna
09.02.2018

"Počkej," řeka paní Terezínská. Vstala. "Možná pro tebe něco mám." Obrátila se k jedné z knihoven. "Co vlastně chceš být, až vyrosteš?" zeltala se. "Šťastný," řekl Tomáš. "Až vyrostu, budu šťastný." Paní Terezínská už chtěla z knihovny vytáhnout knížku, ale překvapeně se obrátila. S úsměvem se na Tomáše podívala a řekla: "To je safraportsky dobrý nápad. A víš, čím štěstí začíná? Když se člověk přestane bát."

Jedna z těch knížek, co by měla být pro děti a vlastně není..

Magdalena5
21.05.2017

Díky za hodně působivou a přemýšlivou knihu, která zůstává dlouho v hlavě.

Taťka Hraboš
23.03.2017

Pro děti knížka o statečném chlapci, hodné ježibabě a zlém tatínkovi, pro dospělé o domácím násilí a náboženském fanatismu. Jen nevím, pro koho je vlastně více. Našel jsem ji v knihovně mezi knihami pro děti od 6 do 9 let - pro ty ale určitě není. Jen jsem do ní nahlédl a věděl, že tohle našim dvěma klukům zatím číst nemůžu; ale neodložil jsem a přečetl si sám. Ať už je kniha pro děti nebo není, je opravdu krásná a působivá.

JanaT.
15.09.2016

Ta knížka je podle mě takový malý podvod: naláká na neobvyklé téma a nááádherné ilustrace, vy knihu koupíte pro svou ratolest, čtete jí z ní, až zjistíte, že oslovit měla spíše právě vás. A je to pěkně hořké sousto, to si teda pište...Dítě jej nějak stráví...ale vám pude v žaludku ležet pěkně dlouho jako tíživý kámen. Je o bezpráví a zlu, páchaném na bezbranných a nevinných. Fanatický otec si svatou knihu vysvětluje po svém, aby ospravedlnil své kruté jednání. Odkudpak to ještě známe, co? Fanatismus a násilí je něco, čemu se musíme vzepřít, říká svým příběhem Kuijer. A jestli jde jenom o Tomáše, nebo i o nás, toť téma k hlubokému zamyšlení.

Evickar
22.04.2016

Kniha určitě není pro děti, je určena spíše pro mládež, pro začátek 2. stupně základních škol. Otec rodiny je křesťanský fanatik, který bije svou ženu, když mu odmlouvá a svého syna, když nezná na slovo přesně úryvky z Bible. Objevuje se tu ale nejen problematika víry, která děti spíše odradí. V knize je také postava ježibabky (ne moc oblíbené sousedky), která dokáže vyčarovat hordy žab a ví, co se u Tomášovy rodiny děje. Dětem se asi bude líbit nejvíc část právě se sousedkou, kterou Tomášek začne navštěvovat a nakonec zjistí, že vlastně není důvod, proč se jí bát, naopak se s ní skamarádí. Nakonec ale vše skončí tak, jak má a každý čtenář bude spokojený.

Guus Kuijer

Guus Kuijer