Všechny vůně Afriky

Všechny vůně Afriky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162072/vsechny-vune-afriky-162072.jpg 4 90 32

Afrika. Žhnoucí kontinent tisíce vůní. Vůní starodávné magie, temných rituálů, rozvláčného bezčasí, krví nasáklé země i nepolapitelného temperamentu jejích mužů. Afrika, která z vás dostane to nejlepší i to nejhorší a zbytek odhodí do prachu prudkého slunce. Tereza se do Afriky vydala za poklidnou úřednickou prací na českém konzulátě v Keni. Jenže to by nebyla Afrika, aby jí nepřičarovala pár českých turistů v nesnázích, jejichž dramatické osudy Terezu okamžitě pohltily. Ale protože má černý kontinent zvláštní erotický půvab a taky smysl pro humor, vedle jedovatých hadů, nesnesitelné šéfové a vrcholícího kmenového konfliktu jí nastražil do cesty také muže. Keňského umělce, jehož kouzlu Tereza dlouho neodolá a vydává se s ním na cestu, která voní… všemi vůněmi Afriky.... celý text

pajunček
29.04.2014 3 z 5

Kniha se četla dobře, ale "na větvi" z ní také nejsem. Příběhy jistě zajímavé, ale všechno je hrozně povrchně popsané, jako novinová zpráva - kdo, kde, co a jak a hned se odvíjí osudy dalších lidí, takže celkem zmatek. Jediná pasáž, která mě opravdu zaujala, byla migrace pakoňů z pohledu vůdčího samce. Fakt dobrý nápad!

sewista
25.04.2014 1 z 5

Ja teda nevim, ale asi jsem cetl nejakou uplne jinou knihu :-D mne teda nenadchla vubec.

Maat
05.04.2014 4 z 5

Všechny vůně Afriky jsou sondou do života v Keni, africké mentality a rozdílů mezi Evropou a Černým kontinentem. Autorka čerpá ze svých skutečných zážitků a kromě jejího vlastního příběhu sleduje i další osudy turistů v Keni. Jelikož mě Afrika fascinuje, přečetla jsem knihu jedním dechem.

vaili
02.04.2014 5 z 5

Nečekala jsem, že kniha bude tak dobrá. Opravdu mě dostala..vyprávění bylo tak autentické, že jsem všechny vůně afriky cítila :) Je až neuvěřitelné jak svět může být jiný než jak ho většina z nás zná. Poněkud drsná kniha s šílenou realitou života v Keni je ale dokonalé čtení :)

hvezdice3
28.03.2014 4 z 5

Pro mě poměrně nová zkušenost, protože tématu problémů afrického kontinentu jsem se zatím vyhýbala. Ústřední linie, počátky působení české konzulky v Africe, je přerušována příběhy Čechů, kteří z různých důvodů Afriku navštívili, což oceňuji, protože tento způsob vyprávění mám ráda.

FlLys
13.11.2013 4 z 5

Tato kniha je myslím dobrou inspirací pro život a to nejen v Africe

Hana K.
30.10.2013 5 z 5

Knihu jsem precetla jednim dechem. Doporucuji vsem,.

MatoLenka
07.10.2013 5 z 5

Strhující, šokující, fascinující. Přečetla jsem jedním dechem. Jak jednoduše popsat kouzlo i drsnou realitu Afriky. Buď si hned koupíte letenku, nebo se utvrdíte v přesvědčení, že tento světadíl není pro vás. Patřím do druhé kategorie. :)

Barolenka
01.10.2013 4 z 5

Zajímavá kniha, kde není nouze o dramatičnost až syrovost příběhů. Jiný pohled na Afriku...

Roanna
27.08.2013 4 z 5

Základní děj knihy sice tvoří zážitky Terezy, která přijede do Afriky pracovat jako konzulka, ale kromě jejích příhod má kniha ještě několik vedlejších dějových linek, které se dříve či později uzavírají. Všechny příběhy v knize mají reálný základ, a to je také důvod, proč je kniha tak emotivní a uvěřitelná (tedy až na pár vyjímek, kde mi některé skutečnosti v ději tak nějak neseděly).
Kniha se mi četla velice dobře, bylo v ní napětí, emoce, vylíčení života odlišných kultur, jejich tradic...k Africe jsem vždy cítila obrovský respekt, a tato kniha ho ve mně ještě prohloubila.

s-reader
27.08.2013 4 z 5

Zuzana Beranová ve své knize představuje čtenáři jinou tvář černého kontinentu, než o jaké bude vyprávět kamarád, který se právě vrátil ze safari. Podstatnou část knihy tvoří příběhy Čechů, kteří se v Africe dostanou do nesnází. Taková struktura sice přispívá celkové rozmanitosti, a tím i přitažlivosti knihy, ale působí i několik problémů. Některé příběhy uzavírají příliš brzy. Zpočátku sledujeme cestu Jany Spáčilové, ztotožňujeme se s její touhou zemřít na milovaném místě, ale její stopa se vytrácí v okamžiku, kdy to ještě není potřeba. Formou citací zápisků z jejího deníku mohla být přítomna až do konce. Dále v románu necítím pohyb času, vše jako kdyby se odehrávalo v jednom jediném dni.
To hlavní, co se autorce daří, je názorná ilustrace kulturních rozdílů mezi Evropou a Afrikou. Turisté, ale někdy i lidé pracující v zahraničí, mají tendenci poměřovat místní život svými zvyky, nedokáží si připustit, že myšlení jiných lidí může být diametrálně odlišné, vycházející z jiných základů a pozorující své okolí jinýma očima. Víru pak považují za hloupou pověrčivost, jiný žebříček hodnot za primitivizmus a rituály po staletí udržující rovnováhu za krutost. Velmi dobře zvolenou scénou na začátku knihy je migrace pakoňů. Očím změkčilého „milovníka“ zvířat se může jevit jako nepochopitelný masakr, v němž zbytečně umírají stovky tvorů. Z globálního pohledu nejde o jednotlivce, ale o zdárné přežití celého druhu, pro který je taková migrace jako oheň dávající prostor pro vyrašení nové vegetace. Podobně – bez zbytečných příkras a romantiky – popisuje Zuzana Beranová celou Afriku, přírodu i lidi. Nezavírá oči ani před hladem a nemocemi. Jak se jí povedl tento záměr se při čtení knihy -v pohodlí naší civilizace - velmi těžko hodnotí a já si na to ani netroufám. Mohu jen soudit, že se autorka nesnaží přikrášlovat, ale ani šokovat senzačními výmysly.

cori
31.05.2013 3 z 5

Dobrodružný příběh, v němž ožívá krása i krutost Afriky, Autorka vychází ze svých bohatých zkušeností a zážitků z práce na ambasádách ve třech afrických státech. Také si vůbec nebere servítky a otevřeně popisuje mentalitu černochů a jejich vztah k bělochům, které se snaží využít jako "dojné krávy". Nechybí sex, magické rituály, safari, návštěva u čarodějnice ani smrt a umírání nejen českých turistů. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy z exotických zemí nebo se chystají do Afriky.

Afrika Keňa černoši safari

Zuzana Beranová