Všechny moje toulky: Lužice, Ceauseskovo Rumunsko a další

Všechny moje toulky: Lužice, Ceauseskovo Rumunsko a další https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474797/mid_vsechny-moje-toulky-luzice-ceausesk-BnK-474797.jpeg 4 8 1

Všechny moje toulky jsou knihou pamětí Jindřicha Vacka. Autor v ní vzpomíná na dětství v Plzni, na středoškolská a vysokoškolská studia a zejména na dvanáctiletý pobyt v Bukurešti, kde jako vysokoškolský pedagog prožíval nelítostnou realitu Ceauşeskova režimu i Ilieskův brutální neokomunismus. Značná pozornost je v knize věnována cestám do Lužice, Albánie, Moldavské republiky, Izraele i jinam a setkáním se spisovateli z těchto zemí. Knihu uzavírají autorovy vzpomínky na jeho činnost překladatele – mimo jiné jako první uváděl do Česka překlady izraelské literatury přímo z novohebrejštiny – a nakladatelského redaktora.... celý text

Kvetak1994
18.07.2023 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, plná, pro mě, zcela nečekaných informací.
Čtení o cestami za lužickou srbštinou, je plné lehké melancholie, neboť jazyk a celá kultura Lužice pomalu mizí, i přes mnohé snahy o její záchranu.
Část věnovaná Rumunsku pro mě byla chvílemi vskutku šokující, dosud jsem netušil nic o Cauceskově režimu, přičemž ji autor předkládá bez příkras. Nedostatek všeho (jídlo, voda...), strach lidí mluvit s cizinci... Chvílemi až děsivé čtení o rumunské revoluci a následných letech byl opravdový zážitek.
Autor toho prošel opravdu mnoho a já jsem rád, že svůj příběh vložil do knihy.

Jindřich Vacek
česká, 1955