Všechny malé zázraky

Všechny malé zázraky
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431562/bmid_vsechny-male-zazraky-oYj-431562.jpg 4 1508 1508

Strhující příběh o hledání a (ne)nalézání, o lidských předsudcích, přátelství a první lásce Theodora Finche fascinuje smrt. Neustále přemýšlí nad způsoby, jak by se mohl zabít. Ale pokaždé ho něco – bez ohledu na to, jak je to zdánlivě bezvýznamné – nakonec zastaví. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost – upíná se k dokončení střední školy a k momentu, kdy bude moct opustit rodné městečko v Indianě. To jí totiž až příliš bolestně připomíná nedávnou tragickou smrt její sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat. Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde úplně neobyčejná. Ty dva svede dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat „krásy Indiany“, a oba přitom učiní zajímavé objevy. Finch zjišťuje, že jen s Violet může být sám sebou – podivínským, přemýšlivým, ale zároveň zábavným a originálním; a že není až takový blázen, za jakého ho ostatní považují. Violet zase zapomene počítat dny do konce školy a konečně začíná znovu žít. Jenže zatímco Violetin svět se rozrůstá a získává nové barvy, Finch se propadá do temnoty deprese.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

All the Bright Places , 2015

broskev28
20.01.2018 3 z 5

Patřím mezi "nedotčené" čtenáře - při četbě knížky jsem neuronila ani slzu a ani mé hodnocení není nijak vysoké. Příběhů, v nichž se přeživší cítí odpovědný za smrt toho druhého, jsem už četla docela dost. Příběh Violet pro mne nebyl nijak přesvědčivý. Mnohem více mne oslovila například kniha Obyčejní lidé - později to byl i výborný stejnojmenný film, jeden z prvních režijních počinů R. Redforda.
A pokud jde o Thea: když někdo nechce, aby mu bylo pomoženo, pak mu pomoci nelze. Chápu, že právě tohle je problém bipolární poruchy, jenže v jeho věku bych předpokládala, že hlavní slovo by měla mít rodina.

Lokina
14.01.2018 5 z 5

"V tu chvíli si uvědomuju, že není důležité to, co si vezmeme, ale to, co zanecháme."

Nádherná, citlivá knížka s tématy jako hledání sebe sama, pocit viny, psychické nemoci, která ať už jsou či nejsou nám blízká. Autorka Jennifer Niven vše toto podala s tak lehkou a čtivou formou, ale přesto silné poselství zůstává v knize hluboko zakotveno. Přečetla jsem si i poznámky autorky a pocit z knihy byl ještě silnější, když jsem se dozvěděla, že si autorka prošla něčím podobným.
Finche, zvlášť on a Violet zůstanou v mém srdci hodně dlouho.
U každé knihy, která stojí za to, píši, aby si ji lidé přečetli a u Všech malých zázraků to platí stonásobně.

Anonymka1
14.01.2018 5 z 5

Naprosto skvělá knížka! Slyšela jsem na ni hodně kladných recenzí, tak jsem si ji přečetla také, musím tedy říct, že i má recenze bude pouze kladná.
Styl psaní knihy byl naprosto dokonalý, nemám ráda přesládlé romány, ale tenhle román byl tak akorát. Opravdu musím říct, že lidem,kterým se líbila kniha Eleanor a Park či Hvězdy nám nepřály, bude tato kniha určitě vyhovovat.
Od této autorky mám v plánu si ještě přečíst Tíhu vesmíru, doufám, že bude stejně skvělá jako tato kniha. :))

rajen
02.01.2018 4 z 5

Další kniha, kterou jsem četla jen díky výzvě, jinak by se mi do užšího výběru asi nedostala. A musím říct, že mě ho dně překvapila. Nejdřív jsem to tipovala na klasickou středoškolskou lovestory, ale v knize jde o hlubší poselství. Autorka má nadání na psaní, četlo se to skvěle, postavy perfektně propracované, do hloubky, máte tendenci se s postavami ztotožňovat a hledat tam kus sebe. Konec je jaký je, už mi rozhodně není náct, ale zamávalo to se mnou. Doporučuji.

salča
30.12.2017 5 z 5

Knihu jsem si vybrala pro její vysoké hodnocení.
Ze začátku mě moc nebavila a váhala jsem,jestli ji vůbec dočíst do konce.
Od poloviny ale nastal zlom a příběh Theodora a Violet mě tak zaujal,že jsem velmi ráda,že jsem to nevzdala a knihu dočetla.Opravdu STÁLA ZA TO.
Těžké téma,smutný konec,ale tak krásně napsané...Nešlo se ubránit slzám.

Naty2809
29.12.2017 5 z 5

Na tuhle knihu nezapomenu ani do nejdelší smrti. Kdybych mohla dám více hvězd, udělala bych to, ale nemůžu. Tato kniha změní myšlení a pohled na svět. Opravdu by si ji měl přečíst každý. Předčila všechna má očekávání. Pro mě se do srdce zapsala nejen kniha, ale i Theodor. On byl prostě neuveřitelný. Jen by mě zajímalo, co se mu během toho, jak zmizel honilo hlavou. Violet byla jiná než Theodor. Ale on je pro mě nezapomenutelným, tak jako kniha. U tohoto příběhu jsem více než u jiného. I teď mi slzička ukápne.

kristyna7552
27.12.2017 5 z 5

... Myslím, že na tuhle knihu nikdy nezapomenu.

Katri
14.12.2017 4 z 5

Nádherná knížka vyprávějící nádherný příběh. Nemám co dodat, snad jen to, že ji vřele doporučuji.

Christianne.K
13.12.2017 4 z 5

Ze začátku (dobře tak do strany 200) mě to vyloženě nebavilo. Ale ten konec?! Já moc dobře věděla, jak to dopadne, ale i tak jsem musela číst dál. Kvůli tomu konci 4 hvězdičky.

Denisa153
11.12.2017

Je to vážně hodně, hodně a hodně depresivní kniha. Úplně to nebyl můj šálek kávy, ale nakonec jsem ji dočetla. Nelíbilo se mi téma knihy, bylo ponuré, žádné veselé čtení. Ale zase na druhou stranu musím ocenit to jak byla psána. Čtenáři je kniha podána tak, že se velice dobře čte, kapitoli rychle utíkají.

svoboanna
10.12.2017 5 z 5

Finch mě opravdu chytil za srdce. Rozhodně doporučuji knihu přečíst už jen kvůli závažnosti tématu. Jak sama autorka píše je to současné, vážné, těžké, smutné, ale i zábavné.

ivedoo
05.12.2017 5 z 5

Tato kniha mě naprosto dostala. Příběh o Violet a Theovi si mě získal od 1. stránky. Nemohla jsem uvěřit tomu příšernému konci. Bylo to strašně dojemné, ale trochu jsem ten závěr čekala a i ta mě to rozbrečelo. Těším se až přečtu další příběh od této autorky.

Abia
02.12.2017 4 z 5

Přečetla jsem tuto knihu, protože jsem jí potřebovala do čtenářské výzvy. Dvakrát jsem zapomněla její jméno, když jsem byla v knihovně a musela se vrátit do svých poznámek. Čekala jsem nějaký román pro puberťáky, lehkou knihu na čtení.
Začetla jsem se hned, Theodor se mi líbil víc, Violet až časem. Nemohla jsem se odtrhnout, četla, líbilo se mi, jak se vše vyvíjelo. Když mi došlo, jak to dopadne, udělalo se mi špatně. Závěrečné kapitoly byly náročné.
Po přečtení doslovu jsem se sklonila před autorkou a pochopila, proč byl ten příběh tak uvěřitelný a pravdivý, protože byl opravdu prožitý v životě. Těším se na její další knihy, jsem zvědavá, jaké budou.

Jůšo
26.11.2017 3 z 5

O Všech malých zázracích jsem slyšela jen samou chválu, a teď jsem se konečně dostala k tomu, abych si je také přečetla a buď se přidala k nadšeným fanouškům nebo k těm, kteří si vždycky něco najdou. No a bohužel tentokrát patřím spíš do té druhé skupiny.
Četla jsem už pár podobných příběhů, takže mě osud Finche a Violet až tolik nezasáhl. Na druhou stranu se mi ale moc líbilo jejich cestování, což byl dost neotřelý nápad.
Ale po přečtení závěrečných slov autorky pro mě příběh získal mnohem větší rozměr. Nebudu spoilerovat, ale skládám Jennifer Nivenové poklonu. Je to silná žena.

JančaDoll
25.11.2017 4 z 5

Kniha je na mne příliš depresivní, nemám ráda smutné konce :( ale styl psaní autorky se mi moc líbil, ovšem Všechny malé zázraky není příběh pro všechny.

Leniii
21.11.2017 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala vlastně náhodou, ale díky bohu, že jsem se k ní dostala! Krásný, leč smutný, příběh mě dokázal vtáhnout tak moc do děje. Hrozně jsem si Theodora a Violet zamilovala.
Je to kniha, která stojí za přečtení...kniha, která má právo mít své místo v knihovně..kniha, kterou jsem si zamilovala...kniha, která je malým, ale velkým zázrakem...

Tessie15
08.11.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem si už dlouho chtěla přečíst, ale dostala jsem se k tomu až teď. A musím říct, že je úžasná. Je skvěle napsaná, čtivá. Theodora Finche jsem si zamilovala v prvním okamžiku. Smála jsem se, brečela, ale hlavně jsem nad touto knížkou ještě dlouho po dočtení přemýšlela.
A poznámka autorky na konci knihy? Tak to mě dostalo.

Devětatřičvrtě
07.11.2017 5 z 5

Konec se dal čekat, ale i tak mě totálně rozložil. Jsem cíťa, takže ořvu všechno, ale tohle mě dostalo. Violet a Finch jsou úžasní, zamilovala jsem si je hned na začátku. Rozhodně doporučuju, stojí to za to trochu si pobrečet

Sablu
06.11.2017 5 z 5

Kniha mě zasáhla. Bylo mi nesmírně líto Violet, protože přijít o dvě milované osoby, je neskutečně těžké. Člověk by se neměl bát mluvit o tom, že má nějaky problém a řešit ho. Protože konečné řešení, změní život všem v okolí a změní jejich život. A né vždy to okolí zvládne jako Violet.

Francesca14
05.11.2017 4 z 5

Knížku jsem poprvé četla když mi bylo asi dvanáct a byla to první YA knížka, která mě naprosto nadchla a do které jsem zamilovala - tenkrát se nějaký čas držela na první příčce mého žebříčku. Milovala jsem ty scény, myšlenky, postavy... Pak jsem se ke knize ale i přes prvotní nadšenost hrozně dlouho nevrátila, až teď po dvou letech. Za tu dobu jsem přečetla už dost jiných YA knih a spousta z nich mě nadchla víc. Když už pro nic jiného tak proto, že nejsou tak depresivní a nepouštějí se hned do tak závažných a strašidelných témat a problémů. A nemám prostě moc ráda smutné knihy, já jsem spíš na ty happy endy, takže se mi teď knížka četla trochu hůř, obzvlášť ke konci. Nic se ale nezměnilo na tom, že příběh má pořád své kouzlo, pořád je tam spousta krásných, sladkých scén a Finch je naprosto skvělý. Je to čtivá kniha a když odhlédnu od hlavního tématu, který mi v mnoha směrech vadí, je pořád na celých pět hvězdiček.