Vše o čaji pro čajomily

Vše o čaji pro čajomily https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190378/bmid_vse-o-caji-pro-cajomily-DL2-190378.jpg 5 72 10

Nově doplněné již 7. vydání této oblíbené knihy vám pomůže pomoci vybrat dobrý čaj z nepřeberného množství nabídky na trhu, dobře jej uchovávat, připravit a konečně i s potěšením vypít. Čtenář zde najde téměř 300 barevných fotografií jednotlivých typických čajů a jejich srovnání v přehledném uspořádání.

Přidat komentář

Alteriol
03.04.2022 5 z 5

O caji od A do Z. Prijemne prvni setkani s cajovou literaturou. Autor zjevne tematikou zije.

malpet
14.01.2021 5 z 5

Za mně zatím nejlepší kniha o čaji. Obsahuje nejvíc užitečných informací na jednom místě, je vidět, že autor je opravdu odborník a srdcař. Škoda, že se někde neobjevilo nějaké doplněné, aktualizované vydání, přeci jenom je to už dvacet let...


Shindo
04.12.2017 5 z 5

Kniha, ktorú som si ešte v staršom vydaní kúpil pred pár rokmi v dnes už neexistujúcom kníhkupectve a ktorá bola takým pomyselným začiatkom mojej čajovej cesty. Výborne spracovaná, vidno, že Karel už má čo - to odpité. Porovnanie jednotlivých čajov, kontakty na niektorých predajcov, hromada fotografií a fundované komentáre od človeka, ktorý čaj nielen pije ale ním aj žije.

Je ale vidieť, že od doby vydania knihy (rok 2000) sa niektoré veci zmenili. Napríklad Oxalis sa už dávno nedá považovať za kvalitného predajcu čajov (ak ním niekedy vôbec bol) a Darjeeling pod 200 Kč od jedného z najznámejších predajcov v ČR je dnes už len sen.

rabor
09.11.2016 5 z 5

Vypil jsem už nějakých pár tisíc litrú čaje, nikdy bych se ale asi neoznačil za čajomilce, protože bych tím ostatní čajomilce nejspíše urazil. Někdy ve mně podobné zkušené knihy naplněné čajomilným fanatismem vyvolávají pocit barbarizace a diference mezi autorem a mnou jako čtenářem. Podobně jako když by se knihu zkušeného someliéra pojednávající o buketu archivních vín pokoušel číst bezdomovec chlastající iron. Toto, ale vúbec není ten případ. Autor je sympatický a k odlišnostem konzumace čaje má docela smířlivý přístup. Přes bezpodmínečnou lásku k čaji si udržuje zdravý nadhled a příjemnou subjektivitu. Není těžké rozpoznat, že preferuje černé (červené, chcete-li, nebijte mě) čaje (zvláště "ujíždí" na muskatelovým aroma), darjeeling, keemun a sem tam nějaké polofermentované záležitosti z Formosy. V knize mi tato osobní zaujatost nevadila ani přesto, že lehce preferuji čaje zelené. Líbila se mi i určitá obratnost s jakou do knihy propašoval občasný vtip a kritický pohled ve výrocích typu "Pu Ehr páchne jako múj sklep,…, je to odvar z plesnivých, vyvařených kostelních židlí" a neomezoval se jen na suchopárné výroky (v případě Pu Erhu) typu, chuť je trochu ehm zemitá. Drobnou výtku bych ale měl, čaje z Vietnamu a Gruzie by si zasloužily větší pozornost než pár řádkú na konci knihy a autor by si ohledně těchto oblastí měl trochu doplnit čajové vzdělání.

gonga
24.10.2016 5 z 5

Čajová bible v českém jazyce. Nejen velice poučná a čajeznalá, ale i vtipná a zábavná. Autorovi patří veliký dík za toto pojednání, ježto v češtině není druhé takové. Pravda, sem tam se v ní najdou chyby, ale co by člověk na počátku tisíciletí mohl chtít.

Rawen616
10.03.2016 4 z 5

Velmi dobrá kniha pokud chcete proniknout do tajů čaje. Napsána s humorným nadhledem. Autorovi se skutečně nedá upřít láska k čaji. Vhodný dárek k nějakému čajovému setu.

Mountainer
13.02.2013 5 z 5

Základní "povinná" česky psaná literatura pro čajomilce. Přehledně napsaná knížka, kde se v kostce dozvíte vše důležité o kvalitním sypaném čaji a k tomu i spoustu zajímavostí. V první části se dočtete o historii, výrobě, nákupu a hodnocení kvality čaje. Dále zjistíte, jak čaj správně připravovat a skladovat. Ve druhé části knihy se velmi podrobně dočtete o hlavních produkčních zemích, kvalitních plantážích, druzích čaje i jednotlivých vybraných čajích. Na konci knihy najdete další doporučenou literaturu a odkazy na prověřené prodejce čajů.Kniha je kombinací populárně-naučné literatury a průvodce světem čaje. Není třeba ji číst kompletně, spíše bych ji doporučil čajomilcům mít v knihovně pro případ, kdy se budou chtít ověřit nebo dohledat nějakou informaci nebo kdy se budou chtít poradit před nákupem dobrého čaje.

Evus
30.10.2012 4 z 5

Výborná kniha provázející čajomily světem čaje. Stále ji beru do ruky, abych se podívala, jakými způsoby lze mé oblíbené čaje připravovat. Jediné, co mi trošku kazí dojem, je místy velmi subjektivní postoj autora - čaje, které mu nechutnají, jsou podle něj automaticky špatné.

Daecius
22.08.2012 5 z 5

Kniha dobře uvede do světa čaje. Mně v začátcích čajování dala velice mnoho a myslím si, že se podstatně zasloužila o čajový boom v ČR v 90. letech. Informace, zejména o čínských čajích, sice místy dosti zmatené a chybné, ale nemůžu jinak než 5*, mám k ní srdeční vztah a spoustu hezkých vzpomínek.

spdb
23.05.2012 5 z 5

Skvělá kniha psána s nadhledem a lehkým humorem. Barevné fotky čajů, způsoby přípravy, historie čaje. Všem čajomilům vřele doporučuji.

Štítky knihy

čaj čaj - historie čaj (příprava)

Autorovy další knížky

Karel Valter
česká, 1946
2016  90%Vše o čaji pro čajomily
2016  92%Lexikon dobrých čajů

Kniha Vše o čaji pro čajomily je v

Právě čtených2x
Přečtených96x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených8x
Knihotéce102x
Chystám se číst32x
Chci si koupit21x