Vše, co jsme si nikdy neřekli

Vše, co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403792/bmid_vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-QIS-403792.jpg 4 811 811

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí… Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Odeon

Everything I Never Told You , 2014

Petruš999
10.02.2019 4 z 5

Druhá kniha Celeste Ng mě nězklamala, po jejích Ohníčcích jsem měla velká očekávání. Některé postavy byly vykresleny trochu ploše, hlavně Marylin, ale pro mě tam bylo spoustu námětů k zamyšlení.

TomTomis
06.02.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem knihu přelouskal za dva dny. Příběh rodiny mě vtáhl do sebe. S každou bytostí, která se tu objevuje, jsem nějak souznil, chápal, v čem se zmítá a proč jedná tak, jak jedná... Každá z postav komorního dramatu si jde za svými cíli. Některé se protínají, jiné jdou přímo proti sobě. Vznikají tlaky a protitlaky. I když kniha začíná tak morbidní větou (Lydia je mrtvá...), myslím, že romám má v zásadě pozitivní náboj a vyznění. Sice nevíme, co se s postavami stane později, ale spisovatelka nám jemně dává nahlédnout, co by to mohlo být, a je jen na naší fantazii, co se nám v naší představivosti vynoří...

Silwinka87
05.02.2019 4 z 5

Já nějak nevím,co napsat,knížku jsem dočetla včera v posteli,hodnocení jsem nechala na dnešek,no,moc to nepomohlo:-)
Jak pokračuje vaše životní cesta,když přijdete o dítě,sourozence ?Kolik nevyřčených věcí ve vás zůstane?Smutný příběh rodiny,která se vyrovnává se smrtí nejoblíbenějšího dítěte..Co tomu předcházelo,proč se to stalo?
Tohle si musíte přečíst..Celeste je skvělá spisovatelka..Ubírám jednu hvězdičku,Ohníčky se mi zkrátka líbily o něco víc..
Jinak rozhodně doporučuji!

Zuzika
02.02.2019 5 z 5

Jak něco tak smutného může být tak krásné! Dlouho jsem nečetla tak dobře napsanou knihu. Ty postavy (zamilovala jsem si hlavně Hannah), to postupné odhalování příčin (jako když loupete cibuli), ta stylistika (každé jednotlivé slovo má své přesné místo a funkci), dokonalost.

Aimee1
29.01.2019 5 z 5

Smutný příběh o tom, jak předsudky, které si nesou rodiče ze svého dětství a dospívání mohou ovlivnit dětství a dospívání jejich dětí - obzvláště, pokud se jedná o děti ze smíšeného manželství. A dokáže to změnit až smrt jejich dcery.

i.stefany
27.01.2019 5 z 5

Nesnesitelná tíha lásky, to jsou ta správná slova, která naplňují obsah tohoto příběhu. Velmi složitý propletenec nevyřčených citů, pocitů, tužeb a nesplněných snů vyústí ve smutný a tragický konec. Autorka velmi sugestivně vylíčila prostředí rodiny i psychologii všech postav. Skvělé!

Lenny33
16.01.2019 5 z 5

Opět skvěle napsaná kniha, kde bylo spleteno hned několik závažných témat k zamyšlení. Ovšem čekala jsem děj depresivnější.

ElenaM
13.01.2019 5 z 5

Moje první odeonka a kniha, kterou budu asi dlouho vstřebávat. Musím hodnotit kladně, protože splnila moje očekávání. Je to sonda do lidské duše, psychologie až na dřeň. Je těžké vystihnout pocity, které mám po jejím dočtení. Je to silný příběh, tragický příběh. Není to jednobubka na jeden večer, místy náročné čtení, přesto se čte velmi dobře. Příběh, který odhaluje to, jak nás ovlivňuje naše dětství a jak spolu nemluvíme. Silný příběh... nějak mi došla slova. A taky nechci prozradit nic, co by ostatním zkazilo dojem z knihy, který je VELMI SILNÝ...
Těším se na knihu Ohníčky všude kolem od této autorky.

Radka_p
13.01.2019 5 z 5

Skvelý, skvelý a ešte raz skvelý príbeh. Psychológia a charaktery postáv presvedčivo vykreslené, zaujímavá téma transgeneračného spracovávania traumy a komplexov menejcennosti. Veľmi sa mi páčil aj spôsob akým autorka prerozprávala príbeh, kedy hneď na začiatku čitateľom prezradí zápletku knihy a stranu za stranou ju potom rozpletá. Skvelé Celeste Ng!!!

micha-ella
06.01.2019 5 z 5

Moje druhá knížka od této autorky, která píše jedním slovem skvěle! V komentářích nemá smysl rozebírat děj, ale jeho dopad na čtenáře. Ano, je to smutné, bolavé depresivní, ale mistrovské!

Carlita.cte
04.01.2019 5 z 5

Celest Ng v knize rozpracovala hodně pozoruhodných motivů, o kterých bych si přečetla román klidně i o pár stovek stran delší. K tomu nejpovedenějšímu patří pohled na předsudky společnosti (jižanská dívka jako doktorka, Asiat jako učitel předmětu „Kovboj v americké kultuře“) a rasistickou předpojatost nejen v „klasickém“ vztahu Američani – Afroameričani. Pozoruhodné je i to, že na výkon a šanci vyniknout tu dozírá matka Američanka, zatímco asijský otec lpí na oblíbenosti a určité snaze zapadnout. V románu zaznívají také složité feministicky laděné otázky, třeba jak dosáhnout úspěchu a seberealizace a přitom neutonout v banalitě péče o rodinu. Jak tyto dvě zdánlivě (?) protichůdné náplně ženského života skloubit do vyvážené harmonie.

Románový debut Celest Ng mne zaujal více než Ohníčky všude kolem, kde bylo cítit, že mnohé motivy byly naroubovány do ladícího celku. V knize Vše, co jsme si nikdy neřekli je děj mnohem ucelenější a funguje mnohem lépe. Nelze však nevidět, že některé motivy jsou v obou knihách velmi podobné. Samotný styl autorky je čtivý a přitom literárně zajímavý, někdy však sklouzává ke sterilitě. Vztahy jsou vylíčeny jenom v tom, co nefunguje, což nutně vykresluje dosti depresivní obraz jedné americké rodiny. Z druhé strany to však může čtenář vnímat jako upřímné a drsné zobrazení rodinných vztahů, o nichž se jen málo kdo bojí mluvit nahlas a otevřeně tak, jak se to autorce povedlo ústy svých hrdinů. Protože v každé – i na oko dokonalé rodině – existuje mnoho, co jsem si nikdy neřekli.

Ann1307
01.01.2019 5 z 5

Nejde o žádný překvapivý příběh, není tam napětí, nejsou tam velké zvraty, ale Celeste Ng je zkrátka úžasná spisovatelka! Dokáže tak dokonale všechno popsat a vystihnout něco, co mě by ani nenapadlo, že lze slovy vyjádřit. Z toho jsem byla vážně nadšená.❤
----------------------------------------------------
Příběh vypráví o smrti Lydie. Lydia je dcera Jamese (Číňana) a Marylin (Američanky). Příběh se odehrává kolem roku 1958, kdy byly v Americe smíšené sňatky v mnoha státech zakázány a pro cizince (zvláště jiné rasy než bílé) bylo velmi těžké se v americké společnosti prosadit.
Také pro ženy bylo těžké se prosadit v určitých tehdy klasicky "mužských" profesích. A tady se nám střetávají dvě klíčové překážky, se kterými se setkali Lydiini rodiče a za každou cenu nechtějí, aby se s nimi jejich dcera musela ve svém životě také potýkat. V knize je neuvěřitelně skvěle popsáno, jak rodiče vkládají svoje naděje a sny do budoucnosti a života svého dítěte. Ale přitom si neuvědomují, jak ji touhle přehnanou péčí a láskou dusí.
V příběhu se krásně mísí minulost a současnost, dozvídáme se postupně čím si jednotliví hrdinové prošli nebo procházejí, jak se cítí a co je přivedlo k tomu aby se tak cítili. Za mě opravdu úžasná kniha! ????

Capkomi
30.11.2018 3 z 5

Většinou se musí stát nějaká špatná věc, tragedie, abychom si začali vážit toho, co máme. Asi nejsem cílová skupina, námět celkem dobrý, mnoho textu mezi řádky i nějaké hlubší myšlenky. Ale celkově na mě kniha nezanechala dojem.

Dani25
10.11.2018 5 z 5

Silná kniha. Smutné je, že v tejto rodine nikto nevyjadril pred ostatnými svoje pocity. Každý sme iný, každý má iné predstavy o živote a preto nikdy nemôžme vnucovať svoje sny nikomu, ani vlastným deťom.

bosorka
08.11.2018 5 z 5

Přečetla jsem už před čtyřmi dny, ale nebyla s to hned se k ní vyjádřit a něco smysluplného o ní napsat. A to jsem si zpočátku knihy říkala jakože dobrý, ale že jsou z toho všichni tak hotoví? Jenže ono to graduje, autorka se pod kůži dostává hodně nenápadně, postupně zapíchává jednu malou jehličku za druhou, zprvu to ani necítíte, ale pak je těch jehliček víc a víc a zapichují se stále hlouběji. Nakonec člověk sotva popadne dech, jak se kolem něj příběh jako had obtáčí a přiškrcuje ho.
Kam až může dojít to, když se rodiče svoje ambice snaží naroubovat na dítě, když svoje nedostatky, to, co jim v životě chybí (nebo možná i přebývá), se snaží měnit ne na sobě, ale na potomkovi. Když si rodiče neuvědomují, že jejich dítě může být přece úplně stejné, jako jsou oni (se stejnými nedostatky či touhami), nebo naopak naprosto odlišné. Kam vede bezmezné upnutí se na jedno dítě a opomíjení druhého? V době čtení této knížky mám děti v citlivém věku (10 a 12) a možná někdy mívám pocit, že bych s nimi mohla hýbnout znatelněji, ale po přečtení této knížky si to budu sakra rozmýšlet a ještě víc se soustředit na ně samé. Chvíli jsem přemýšlela, jak knížku nakonec ohodnotím a reálně je to spíš 4 a půl, ale vzhledem k tomu, jak ve mně rezonuje a vrací se mi do myšlenek, je to za 5.

LejcaS
04.11.2018 4 z 5

Začátek a konec knihy byl dobrý. Ovšem prostředkem jsem se musela hodně pomali, sousto po soustu, prokousávat. Střídání časových rovin před a po smrti Lydie byl občas trošku zmatečný, ale jednání jednotlivých postav bylo krásně vykresleno a ke konci dokonale vysvětleno.

kiraa
25.10.2018 4 z 5

Do půlky rozporuplný pocity. Těžkopádnost a touha se rozejít na neurčito. A najednou zlom. Každá další stránka byla jako třískou pod nehet a myšlenky dětí těžké jako tunový balvan na hrudi. Ambiciózní rodiče se svými nenaplněnými sny, opičí láska k jednomu “vyvolenému” a naopak přehlížení zbytku, doslova škemrajícího o sebemenší pozornost. Pocitově hnusný, drsný, bez jediný kapky krve. Celest zkusím stopro další, ale za dýl. “Tohle” budu pár dní trávit.

The Lady
20.10.2018 4 z 5

Kniha bolestná, vrstevnatá. Samotná Lydia, postava bez osobnosti, napnutá na doraz, je ťaživá, čítať o nej priam zhmotňovalo tlak. Je však iba depersonalizovaným hýbateľom, ktorému nikdy nebolo dané sa nad túto funkčnosť pozdvihnúť. Jej koniec je začiatkom pre jej blízkych. Tomuto príbehu by svedčalo filmové spracovanie.

rottovat
30.09.2018 3 z 5

Oproti "ohníčkům", které jsem četla jako první, je tento příběh o něco slabší. Není rozhodně špatný, stejně jako u "ohníčků" je ústředním tématem rodina a vztahy mezi jejími jednotlivými členy. Je to čtivé, místy k zamyšlení, ale po přečtení ve mně nic moc nezůstalo.

Calibra
29.09.2018 3 z 5

Mám asi ráda prostě jiný žánr, protože tohle mě nějak neoslovilo. Postavy jsem si nemohla blíže představit, v celém příběhu jen myšlenkové pochody a minimum přímé řeči, v závěru jsem čekala nějaký zvrat nebo něco, ale nic co by ve mně vyvolalo nějaký emoce. Určitě neříkám, že je kniha špatná, podle zdejšího hodnocení se líbí, ale asi jsem měla přehnaná očekávání. Jdu zpátky na svoje detektivky a thrillery. Promiň, Celeste...