Vrby

Vrby https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389657/bmid_vrby-Ljt-389657.jpg 4 123 43

Anglický spisovatel Algernon Blackwood (1869–1951) je pevně spjat s duchařskými a mysteriózními příběhy. Ve Vrbách se dvojice osamělých cestovatelů v kánoi vydává na výpravu po proudu Dunaje. Doplují do končin, kterým vládnou mocnosti lidskému světu cizí. Novela Vrby (1907) tvoří nedílnou součást kánonu literatury s nadpřirozenými prvky. H. P. Lovecraft uvádí, že v tomto žánru nic lepšího nevzniklo. České vydání klasiky po více než stu letech splácí dluh kořenům všech současných hororů i tzv. weird fiction.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Vyšehrad

The Willows , 1907

TheRaven
06.10.2018 4 z 5

Třebaže je Algernon Blackwood jedním z předních anglických autorů duchařských a mysteriózních povídek, v českých překladech se jeho texty prozatím objevovaly jen sporadicky v různých povídkových antologiích. Nyní se k nám konečně dostala v češtině i jeho známá novelka Vrby a nutno přiznat, že autorovu reputaci rozhodně potvrzuje. Ostrůvek odříznutý od světa, rozbouřená řeka, skučící vítr a stále narůstají pocit, že něco není v pořádku. A ty proklaté vrby. Skvělý příklad, jak pomalu, ale neúprosně budovat hutnou atmosféru s využitím těch nejvšednějších prostředků. Díky a doufám, že Vyšehrad se k překladu některých Blackwoodových textů ještě vrátí.

Shindo
24.09.2018 4 z 5

Zaujímavé, aký dobrý príbeh sa dá vytvoriť pri použití tak jednotvárneho prostredia.

Kniha ako taká nebola desivá, človek mal skôr celý čas pocit, že "tu niečo nie je úplne v poriadku". Skôr znepokojivá, než aby ste sa po nej báli zhasnúť svetlo v izbe. Pri čítaní som si spomenul na Lovecraftov štýl - nečudo, vraví sa, že Blackwood bol jeden z jeho literárnych zdrojov.

Potešili aj ilustrácie. Jednak dotvárali atmosféru príbehu, neboli príliš prečačkané a v kombinácii s knihou dokázali v človeku zanechať dojem, ktorý trval ešte dobrú chvíľu po dočítaní Vrb.

Alienor
20.09.2018 4 z 5

Mimoriadne sugestívny opis riečnej krajiny, skoro akoby som sa dívala na Medňanského obraz. Pre mňa osobne mala kniha aj pridanú hodnotu, lebo dej sa odohráva pod Bratislavou, v oblasti Dunajské luhy. Atmosféra je znepokojivá, ale prišlo mi, že nie je dostatočne strašidelná.