Sústreď sa na vraždu

Sústreď sa na vraždu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487240/bmid_sustred-sa-na-vrazdu-Rjb-487240.jpg 4 175 39

Björn Diemel si ako trestný obhajca žije na vysokej nohe. Päťciferný mesačný plat, obrovská kancelária, služobné auto, obleky na mieru... Byť diablovým advokátom má svoje výhody. Cena za ne však zvyčajne býva vysoká, pre Björna to znamená rozpadávajúce sa manželstvo a dcéra Emily, ktorú takmer nevída. Manželka mu dá ultimátum – buď začne navštevovať kurz sústredenia, aby zmenil svoj život k lepšiemu a našiel rovnováhu medzi prácou a rodinou, alebo môže mrznúť pri vyhasnutom rodinnom kozube. Björnova počiatočná skepsa sa vyparí, len čo zistí, že zásady kurzu Predbiehame pomaly dokáže elegantne aplikovať na svoj hektický život. Predýchava, nehodnotí, vytvára si časové ostrovy, vypína si mobil, striktne oddeľuje prácu od voľného času. A keď sa už zdá, že pomaly začne levitovať, vďaka dobre mieneným radám svojho mentálneho kouča „uvarí“ v kufri mafiánskeho bosa a stane sa jeho samozvaným nástupcom. Dokonale zharmonizovaného Björna však ani to nemôže zaskočiť. Dôležité je sústrediť sa na jednotlivé úlohy. Riešiť ich postupne, jednu po druhej. Vtedy je úspech zaručený. Aj mentálny kouč to hovorí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Achtsam Morden , 2019

Shaxx
27.04.2023 4 z 5

Vtipná krimi podbarvená černým humorem + lehká parodie na self-help literaturu. Aneb co se stane, když právník začne s kurzem mindfulness a svědomitě postupy aplikuje na všechny problémy, ve kterých se ocitá (a že jsou to sakra problémy). Díky tomu dochází až k absurdním situacím, u kterých se nejde nezasmát. Zajímalo mě, jak bude příběh zakončen a autor nezklamal, závěr se mu podařil. Dvojku si určitě přečtu :)

michaela2338
22.04.2023 4 z 5

Všímavost v nečekaném kontextu. Má to humor i spád. Je to ujeté, děsivě návodné, doma to určitě nezkoušejte.

Šárka88
19.04.2023 4 z 5

Audiokniha
Velmi zvláštní a zajímavá detektivka. Štítek označující černý humor opravdu sedí. Dragan a jeho k láska k dětem :D , tomu jsem se zasmála od srdce. Chudák to odnesl a ten konec :D . Opravdu všímavost aplikována z příručky. A souhlasím s komentářem od Janina66.
Björn byl dost dobrý v jeho snažení o všímavost.
Čtení pana Čtvrtníčka bylo fajn, jen jsem si nemohla zvyknout na táhlý hlas, než na který jsem u něj zvyklá.

janina66
13.04.2023 5 z 5

Tak tato audiokniha mě hodně bavila!
Naprosto skvělý humor se mi líbil a oceňuji lekci všímavosti, kterou si hlavní hrdina aplikoval, jak mu to vyhovovalo. Prodýchával a radil se s příručkou. Moc povedená oddychovka, která mi sedla.
A čtení pana Čtvrtníčka tomu dodalo ještě větší level vtipnosti.

kuti
06.04.2023 5 z 5

Tuto knihu nedoporučuji milovníkům thrillerů a detektivek, budou zklamaní. Asi bych to do této kategorie vůbec neřadila. Myslím, že škatulka humor je rozhodně příznačnější. Já osobně se bavila hodně. Jako fanoušek mindfulness jsem zjistila, že jsem vlastně žabař a toto umění jde posunout o hodně dál. A sedl mi i druh humoru, který nebyl přehnaný, ale spíše jen tak naznačený. A pro ty, kdo nestíhají číst, tak existuje audiokniha namluvená panem Čtvrtníčkem. A jeho podání nemá chybu.

zuzana4316
29.03.2023 4 z 5

Jedna hvězda navrch za nápad propojit příběh s technikou všímavosti, kterou se momentálně zabývám. Knížka se tak dá i nadále používat jako příručka pro běžný všímavý život.

Astonius
11.03.2023 2 z 5

(SPOILER) Bohužel, mě to nudilo a přišlo mi, že mi to bere čas, který tomu musím věnovat, abych vůbec dočetla. Líčené situace byly absurdní a uzpůsobované mimo logiku pro zdar hlavního hrdiny, který měl možnost pak vše náležitě s nadhledem a bez emocí v jakkoli dramatické situaci okomentovat. To mělo být vtipné. Jenže já nemůžu pominout, že věci by prostě nevycházely tak, jak vycházely. Rozřezaná mrtvola se jen tak jednoduše beze stop neschová. A pokud se čtenář chce příběhem dál bavit, musí autorovy nelogické závěry od začátku přijímat a nabalovat je. To bych byla ochotná dělat, kdyby za to ten příběh nebo styl stál. Absolutně mě nezajímalo nic z toho, co kniha "s humorem" řešila - právníka, jeho rodinné problémy, mafii, nekalé praktiky nebo školky. Občas tam humorné pasáže byly, ale jako by byl příběh vymyšlený v návaznosti na ně - a ne naopak, tedy silnější příběh vyprávěný s humorem. Bohužel, za mě ne.

Ivan F
10.03.2023 4 z 5

Na prvotinu veľmi vydarená kniha a štýl humoru, ktorý mi sadol. Pred rokmi sa ku mne dostal storočný starček a bolo to pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. Po dlhom čase sa zrazu zjavil pre mňa neznámy autor a ulahodil mi v podstate rovnako, len trošku inak. Príbeh zo súčasnosti, kedy čitateľ zistí, že aj v Nemecku sú vodcovia zločineckých skupín rovnako úboho inteligenčne vybavený dezoláti, ako u nás (česť výnimkám :-) ), má spád, šťavu, primeraný rozsah, aby nezačal nudiť a veľmi dobre sa číta. Knihu som si zaobstaral ako nahovorenú verziu cez Audiolibrix a prednes Mila Kráľa je skutočne veľmi dobrý. Čo dodať na záver? Slovami vedúceho kurzu Jošku Breitnera: "Predbiehame pomaly", teda nikam sa neponáhľajme, ale život si užívajme.

vendulanovotna
27.02.2023 4 z 5

Dost zajímavý kriminální příběh :D
Oceňuji výstřižky z učebnice všímavosti, které lze tak krásně aplikovat v běžném životě nás všech. Příběh jako takový mě upřímně úplně nepohltil, humor chápu, ale až tak k popukání, konkrétně pro mě, to není, že bych nedočkavě čekala na další díl. Nicméně určitě je to vskutku nevšední styl. Zajímavé a doporučuji, ať si přečtete a uděláte si svůj vlastní názor.

Petraadeen
11.02.2023 5 z 5

Za mňa jednoznačne najvtipnejšie, čo som v poslednom čase čítala (a nie, čierny humor nie je pre každého) - občas ten vtip treba chápať len medzi riadkami, preto sa mi to páčilo ešte viac. Ako nadšenec osobného rozvoja a humoru som si prišla na svoje aj v kriminálke, a dokonca mafiánskej - neuveriteľné
Každopádne, zaujímavý počin

PetK
31.01.2023 4 z 5

Doposloucháno povedené audio ve slovenčině. Lehce absurdní mafiánský příběh s nadsázkou a úsměvnými momenty. Bavilo mě to. :-)

Olča220
30.01.2023 4 z 5

Je pravda, že mi chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale když to přišlo, stálo to za to.
Byly stránky, kdy jsem skutečně brečela smíchy.
Zase něco neotřelého, co má nápad.
Takže pokud se chcete pobavit a naučit se i něco všímavosti, není nad čím váhat.
Doporučuji

jaroiva
22.01.2023 5 z 5

Parodie na manažerské příručky, ale ony ty rady vlastně jsou smysluplné... I když můžou někdy vést k vraždě. Nu, pobavila jsem se.
Zápletka mi trochu připomněla Glukhovského Text, který ale je seriózní detektivka. Tohle má do seriózní detektivky daleko a to mě na tom bavilo.
Provedení mi vzdáleně připomnělo knihu Vražda jako společenská událost.
A co mě hodně pobavilo, bylo kšeftování se sháněním místa ve školce pro dítě.
Budu zvědavá i na další díly.

markej
21.01.2023 5 z 5

Přátelé, tohle byla neskutečná jízda! Kdo máte rádi černočerný humor, neváhejte! Dlouho jsem nic takového nečetla a dlouho jsem se u knížky tak nepobavila! Smála jsem se fakt nahlas…

Björnovi se tak nějak sype život pod rukama, má nejspíš před rozvodem, svou téměř tříletou dcerku skoro nevídá, působí jako právník, ovšem zastupuje drogového dealera, ve firmě mu tuhle práci přidělili, protože si s ní nikdo nechce špinit ruce…

Všechno jde do kopru, a aby se Björn zavděčil aspoň manželce, začne chodit na seberozvojový kurz všímavosti, který mu zcela změní život… Nese to s sebou sice trochu vražd, ale co by Björn neudělal pro svůj duševní rozvoj a pro svou vnitřní vyrovnanost, pro svou rodinu a pro to, aby dostal svou dcerku do školky… Ostatně ta naprosto nedostatková místa ve školkách nakonec sehrají tu nejklíčovější roli, vždyť kdo by své dítě nepotřeboval umístit do školky, známe to všichni!

***

Jen aby bylo jasno: já nejsem žádný násilník. Ba naopak. Já se třeba za celý svůj život ještě s nikým nepopral. A poprvé jsem někoho zabil až ve dvaačtyřiceti. Což je, když se tak porozhlédnu po svém profesním poli působnosti, celkem pozdě. No dobrá, týden nato už jsem měl na kontě skoro půl tuctu obětí.
Asi to zní tak trochu nepěkně. Jenže všechno, co jsem udělal, jsem udělal s tím nejlepším úmyslem. Byl to logický důsledek všímavé reorganizace mého života. Abych sladil povolání s rodinou. (str. 9)

Bolelo mě na duši, že to malebné ticho utnu nahozením drtiče. Kus za kusem jsem svého otravného mandanta začal do drtiče vhazovat. Každá dávka vytvořila nad modrozeleným jezerem purpurově červenou fontánu z kousíčků jeho těla. Na pozadí se pozdně jarní nebe barvilo do oranžova. Byl to nádherný pohled. Ještě nikdy jsem neviděl Dragana v tak pestrých barvách. (str. 116–117)

***

Hodnocení: maximálně všímavých 5 ⭐ z 5 ⭐

Katania
01.12.2022 5 z 5

Nápadité, humorné a čtivé. Určitě doporučuji! Těším se na další!

LadyAnn
13.11.2022 2 z 5

Pokud je toto v Německu současný "bestseller č. 1" - jak praví oslavné recenze na obalu knihy - opět jsem si pouze potvrdila, že humor opravdu nepatří mezi silné stránky našich západních sousedů... naprosto souhlasím s předchozím komentářem, který výstižně shrnuje vše podstatné. Námět je originální, ale ne, není to dobře napsané ani zábavné a další pokračování si bohužel ráda odpustím.

kacenka075
08.11.2022 1 z 5

Knihu jsem zakoupila na základě lákavé anotace, ovšem moje očekávání moc nesplnila. Uznávám, že námět je neotřelý, ale způsob, jakým se s ním autor vypořádal, svědčí o spisovatelské nevyzrálosti. Nevěrohodné motivy jednání podložené příručkou o všímavosti, z níž autor doslovně cituje (a to prosím opakovaně tytéž pasáže), podle mě nejsou dostatečným opodstatněním vraždy, ač je mrtvolou třeba mafián. Zbytečně komplikované pasáže líčící způsob další smrti, občas jsem se musela k četbě nutit. A humor? Ten je potřeba hledat lupou... Pro náročnější čtenáře rozhodně nedoporučuji.

mikika
11.10.2022 4 z 5

drsná a cynická krimi o obhájci mafiánů, který s příručkou mindfulness v kapse zažívá doslova osvícení - opravdu je ke svým bližním vnímavější, ale i sám k sobě. proč by měl dělat něco, co nechce? dost jsem se bavila, zvlášť problémům s mateřskou školkou - správný mafián má prostě jasně dané priority...

Lexie321
01.09.2022 4 z 5

Aj ked téma mafiánskeho krimi nebola práve moja parketa, kniha bola zábavná a aj zaujímavá. Štýl písania bol jednoduchý a preto sa aj príbeh čítal pomerne rýchlo.