Vrána

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Erik miluje Shelly. Shelly miluje Erika. Jejich čistá láska překoná všechny překážky. Až do tragické vraždy tohoto páru bandou ztroskotanců závislých na drogách... Vrána přivádí na svět zpět mstitele, aby vyrovnal nevyřízené účty. To je kultovní comicsový příběh o lásce, smrti a pomstě vyprávěný mnoha zajímavými styly kresby a malby. Comics vznikl na základě vlastního prožitku autora Jamese O'Barra, kterému opilý řidič dodávky zabil snoubenku. Ze zoufalství, smutku a drog vznikl mstitel Vrána, který se vrací ze záhrobí srovnat účty. Celá kniha je vyprávěna filmovým stylem rychlých střihů a střídají se v ní emotivní scény vzpomínek a brutální akce. Pro někoho to je jen akce v aktu pomsty, pro jiného nesmírně dojímavý a smutný příběh někoho, kdo ztratil velmi blízkou bytost, pro jiného mistrné dílo kombinující pop-kulturní prvky s citacemi písňových textů Cure, Joy Division a Rimbaudových veršů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439443/big_vrana-rvX-439443.jpg 4.6407
Série:

Vrána 1.


Žánr:
Horory, Komiksy, Thrillery

Vydáno: , Comics Centrum
Originální název:

The Crow, 1989


více info...
Nahrávám...

Komentáře (70)

Kniha Vrána

666Jitka
01. července

Úžasně zpracovaný komiks, úchvatná grafická práce !!! Pochmurný a smutný příběh o pomstě přicházející ze záhrobí je dnes již opravdu kultovní záležitostí. Vrána - Erik povstává z mrtvých, aby nesmlouvavě a nekompromisně tvrdě pomstil smrt své životní lásky a alespoň částečně tak zmírnil bolest srdce, kterou mu strašný nemilosrdný osud nachystal.

Finvarra
14. dubna

Až tak moc se mi komix líbil, že si ho budu chtít přidat na svou poličku. Přiznám se, že mě trochu zmátla vizáž hlavní postavy, Erika – Vrány. Nějak to ve mě evokovalo mylnou představu, že to bude japonská manga (nehledě na nejaponské jméno autora). A ejhle... ona je to dokonce sonda do hlubin raněné duše autora samotného.
Zanechalo to na mě dojem, ale nekrvácela jsem. Naopak. Erikovy jízlivé zápichy mě hodně bavily.


darkchipmunk
10.10.2020

Myslím, že Vrána je první komiks, kterej jsem kdy četla - a bylo to právě tohle vydání. V Comics Centru pak vyšly další úpravy a spin-offy, který by mě zajímaly a možná si je někdy přečtu. Ale zpátky k Vráně. Nejen že rok jejího prvního vydání má pro mě symboliku; Vrána je takovej O´Barrův Havran komiksu 80s, 90s (ztráta lásky, nekonečnost osamělosti; kromě Poea jsem si vzpomněla i na November Rain od GNR, jehož předloha je taky reakcí na smrt ženy). Cesta vedená depresí a nenávistí. Terapie kresbou, která není dokonalá, proto není sjednocená a proto vypadá každou chvíli jinak. Autor je tu v procesu a hledá svoji cestu, podobně jako hlavní hrdina vykoupení. Jsou v ní ale upřímné emoce. Nezapůsobila na mě tak silně jako Gaimanova a McKeanova Černá orchidej, protože ta je ženským příběhem; bolestí z pozice subjektu (takže vždycky větší a hlavně hmatatelná), ale přesto ji obdivuji.

sgjoli
23.08.2020

Neumím úplně říct, proč nedokážu hodnotit naplno - tak jako jsem hodnotila filmové zpracování. Zároveň bych nerada, aby to vyznělo tak, že komiks je něčím špatný. To rozhodně není. Je to jedna velká melancholická, depresivní jízda plná bolesti, ztráty, násilí, lásky a touhy po pomstě - zabalená do naprosto vynikající kresby.
Autorova vlastní bolest, z níž se snažil vykreslit, je na příběhu zcela patrná a já to musím obdivovat, že to O'Barr uměl takto přesvědčivě a sugestivně "hodit" na papír. Kresba jako taková je velmi detailní - po vizuální stránce je rozhodně na co koukat. Neutěšené, depresivní atmosféře "pomohlo" i to, že je příběh proveden jen černobíle. A přitom se autorovi podařilo skvěle rozlišit současnou dějovou linku (ostré obrazy) a snové/vzpomínkové pasáže (jakoby rozostřené, matné, jemnější). Ten kontrast je tam patrný a skvělý.
Takže vlastně nevím, co mi na tomto komiksu přesně chybělo, abych mu dala plný počet hvězd. Ale faktem prostě je, že některé příběhy na mne zapůsobily asi o chlup více. Každopádně Vrána je rozhodně kvalitním počinem, který mohu doporučit. A ten film je také skvělý.

Luigi1
30.04.2020

Komiksové zpracování,dobré čtené.

trudoš
26.01.2020

Přiznám se, že jsem mizerný fanoušek komiksové Vrány. Raději mám totiž tu filmovou, v režii Alexe Proyase, čímž nechci Jamesu O'Barrovi nijak ubírat prvenství. Jen mě to jeho melancholické vyprávění a undergroundová kresba zdaleka neoslovily tolik, jak by se asi na originál slušelo. Do toho ještě uplakané emoce a básničky, prokládané standardní krvavou řežbou, cirka v poměru tři ku jedné. Tím nemám v úmyslu snižovat hodnotu příběhu, jen naprosto chápu, že sloužil primárně jako terapie a teprve až v druhém plánu se hledělo na scénář. Díky tomu je to dost stereotypní - hrdina srdnatě smutní nad ztrátou milované a postupně likviduje viníky, co mají její smrt na svědomí, aniž by se mu byť jen jednou jedinkrát do cesty postavila nějaká problematická překážka. Nuda.
Co však O'Barrovi nikdo neodpáře (a čím u mě stoupl v ceně), je jeho naprostá oddanost klasické kresbě, nezdokonalené počítačovou grafikou. Jistě, je v tom z jeho strany čiré pozérství, ale přesto to má svoje nepopiratelné kouzlo.

faba
22.01.2020

Pěkný komix/ks. (Nehodící se škrtněte) :-) Střídaní ilustrací, téma... Možná shlédnu i film.

Zulufox
25.10.2019

Vynikající. Povinnost mít doma.

1