Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili

Sumec, Keny, Lída, Gábina a Lucie, autorovi kamarádi a známí z jeho předešlých knížek, putují tentokrát po Mexiku a Guatemale. Veselé i drsné zážitky party mezi svéráznými obyvateli hor a džunglí, které zde prožívají, autor navíc kombinuje s humorně pojatým vyprávěním o exotické přírodě, o Indiánech a o historii jejich nikdy neporažených kmenů. Těžištěm knížky jsou i tentokrát cestovatelská dobrodružství v nevypočitatelném kraji: můžete tu zabloudit, utonout, ochořet, být okraden, případně zabit. O tom všem vypráví Zdeněk Šmíd opět s pobaveným nadhledem. A přestože nám autor představuje vzdálené země Mayů z originálních, často provokativních a neslýchaných úhlů, je jeho nová knížka především radostným a vtipným vyprávěním o krásách světa a o dobrém kamarádství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100008/jak-se-maji-mayove-aneb-proc-bychom-cgu-100008.jpg 3.941

Vodáci

Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Olympia

Kniha Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili

BabaJaga11

Místy trochu spletité, jako ostatně všechny knížky z této cestovatelské řady. Příhody našich dobře známých cestovatelů se prolínají s tím, co si přečetli v průvodci a pak si to vyprávěli mezi sebou, obvykle s trochou nadsázky. Místy pak můžeme jen hádat, co skutečně patří k reáliím dané země – v tomto případě Mexika a Guatemaly. Roli zde samozřejmě hraje i to, že jde o země pro nás hodně exotické, zrovna tak exotická a málo známá je pro nás jejich historie. A v této všehochuti se ještě tu a tam objeví nějaké vyprávění lidí, s nimiž se naši cestovatelé potkávají... někdy teda jde spíše o posuňčinu, jazyková bariéra zde byla dost výrazná :-).

Přiznám se, že na těchto humorem sršících knihách mám nejraději pasáže – krátké a vzácné – které jsou vážné. Kde si autor přestane utahovat ze sebe a svých spolucestujících a svěří se s něčím, co jej vzalo za srdce. Zde to byl okamžik s holčičkou v chudé vesnici, která cestovatele obdařila nádherným čistým úsměvem poté, co dostala jako dárek tužku, v dotyčné vsi věc sice známou, ale nesmírně vzácnou.

Knížku doporučuji nejen těm, kdo by se jednou do Mexika či Guatemaly chtěli podívat, ale i těm, kdo vědí, že tam určitě nepojedou (při čtení některých pasáží možná ani nebudou litovat – tohle jsou totiž destinace pro opravdové dobrodruhy :-)).

PetrCepek
15.12.2019

Zručně napsané, jenže to má mnohem blíže k cestopisu než někdejším příběhům Sumce, Kennyho a dalších, kteří zde vystupují jakoby bokem.

kockakocka
23.02.2019

Docela příjemná oddychová četba, Vodácký průvodce to ale není.

monte
25.08.2018

Zábavný cestopis.

whale77
31.05.2018

Kdysi, kdysi, strašně kdysi dávno jsem četla Šmídovo Pročnetopení a Pročnepocení. A líbilo se mi to, nadšená jsem byla. Jenže do dalších Pročnecokolivů se mi už nějak nechtělo, snad strach mi bránil, že „pokračování“ už nedosáhnou na „jedničku“. Takže mi doma už asi deset let ležely tahle mexická a ještě Za písní Severu a už jsem to viděla bledě. Ale naštěstí přišla Čtenářská výzva s „knihou, kde se jedna z postav jmenuje jako vy“ a já rychle prolistovala Maye, jestli i do Guatemaly cestovala také Lucie. A jo! Z jakéhosi musu jsem se tedy dokopala ke čtení a nutno říci, že tento „díl“ jedničku v mých očích předčil! Jemný humor, napínavé líčení cestovatelských zážitků i moudré předávání historických i zeměpisných poznatků v dobře namíchaném poměru od každého trochu je něco, řekla bych vyzrálejšího, než jsem čekala. Vážně opět nadšená! A do písně Severu půjdu už bez nucení se :-)

pecinka21
03.03.2018

Pokud chcete cestopis u kterého se budete válet smíchy a zároveň se dozvíte spoustu věcí o Mexiku a Guatemale, tak je to pro vás ta pravá kniha. Šmíd má podle mě ty nej nej cestopisy. ROZHODNĚ DOPORUČUJI.

Baruš24
05.05.2017

Skvělé, zábavné, čtivé.
Měli jsme příležitost tuto knihu číst během své vlastní cesty po Mexiku a Guatemale a je to všechno tak, jak popisuje Zdeněk Šmíd. Rozhodně doporučuji prožít na vlastní kůži.. :-)

Modrina
19.05.2014

"Po tomhle slezou fleky i jaguárovi." :) Opět skvěle popsané putování.

Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy
Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy