Vlaštovky z Černobylu

Vlaštovky z Černobylu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509367/bmid_vlastovky-z-cernobylu-63c68a5734e6e.jpg 5 152 41

Zvrácený způsob zavraždění jistého Leonida Sokolova, jehož mrtvola je vyvěšena jako prapor na fasádě vysoké budovy, upoutá čtenářovu pozornost v samém úvodu románu. Okamžitě je vtažen do napínavého pátrání po vrahovi, jenž jako podpis zanechává na místě činu vycpanou vlaštovku. Bez pilulky jódu i nezbytné dekontaminace se ocitá přímo na místě havárie z roku 1986, v Černobylu. Ještě je tu ve vzduchu cítit hrozba neviditelného, vzpomínka na apokalypsu a úsek našich dějin, na jehož půdu tento literární žánr dosud nevstoupil. Audic ve svém druhém detektivním románu mistrně vystavěl poutavý příběh, který se odehrává v dnešní době, ale ohlíží se do třicet let vzdálené minulosti. Kapitán Josef Melnyk za ukrajinskou policii a ruský míšenec Rybalko jako soukromý detektiv paralelně vyšetřují zločin v městě Pripjať, někdejší výkladní skříni Sovětského svazu. Právě éra komunismu je v příběhu stále pevně prorostlá do současné Ukrajiny, poznamenané geopolitickými konflikty, hospodářskou krizí a společenským i národním přerodem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Vendeta

De bonnes raisons de mourir , 2019

lapagerie
13.11.2023 5 z 5

Náhodou popadnutá knížka v knihovně a velmi příjemné překvapení. Po všech severských krimi to bylo osvěžující. Úplně jiné prostředí, které je mi prostě bližší. Holt jsem dítě socialismu a dobře se mi vžívá do přemýšlení postav, které se narodily v podobné době. A k tomu vražda v Pripjati, třicet let po výbuchu a přece s explozí propojená? Geniální.

Veveruška320
09.11.2023 5 z 5

Moc pěkné a napínavé dílo.Četlo se to samo.

ArwenAragorn
07.11.2023 5 z 5

90%

Melnyk si prohlížel balík, jako by to byl podezřelý, který odmítá vypovídat....Prsty nahmatal na dně nějaký předmět. Na dotek byl hedvábný a lehký. Melnyk trochu rozhrnul polystyrenové kuličky a objevilo se něco oblého, duhově modrého. Hrabal dál a brzy se ukázala hlava ptáka. Byla to vycpaná vlaštovka v tak přirozeném postoji, až se lekl.
_____________________________________________________________________________
Skvělá originální kniha z atraktivního prostředí Černobylu od francouzského autora. Odehrává se v oblasti Černobylu v současnosti a v roce 1986, v době výbuchu jaderné elektrárny. Brutální vraždu muže v městě Pripjať a současně vraždu dvou žen v roce 1986 nedaleko jaderné elektrárny vyšetřují nezávisle na sobě kapitán Melnyk za ukrajinskou policii a ruský míšenec Rybalko. Oba dva jsem si oblíbila. Autor se vrací ke katastrofě v Černobylu, popisuje, co se kolem dělo, popis radiací zasaženého území je velice výstižný.
Kniha je nesmírně čtivá, napínavá, s perfektní zápletkou a rozuzlením. Současně je hodně náročná na emoce, několikrát jsem brečela, nejvíc v části adrenalinového závěru.
Vřele doporučuji, nenechte si tento thriller ujít!

iv.ča
04.11.2023 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Dobře napsaná detektivka, v zajímavém prostředí, se spletitými postavami a zamotaným dějem. Tak jak má dobrá detektivka vypadat.

Andrea7272
01.11.2023 5 z 5

Napínavé, kruté na konci jsem trochu doufala, ale super.
Dobré čtení !!!

Mia07
14.10.2023 5 z 5

Napínavé čtení z oblasti zamořené radiací. Knihu jsem dala skoro na jeden zátah. Vraha jsem odhadla, ale ničemu to nevadilo. Rozkrytí celého příběhu je čekaně nečekané. Člověk se zase více dozví o Černobylské havárii. A s hrůzou si uvědomí, že následky této katastrofy tu budou ještě hodně dlouho.

Marekh
10.10.2023 5 z 5

Kapitán JOSEF MELNYK z ukrajinské policie a ALEXANDR RYBALKO jako soukromý detektiv paralelně vyšetřují zločin v městě Pripjať, při kterém došlo k vraždě LEONIDA SOKOLOVA, jehož mrtvola je vyvěšena na vysoké budově. Vrah nechává blízko oběti nějakého ptáka.

Kniha byla čtivá, napínavá a originální. Jedná se o druhý autorův román. Přemýšlel jsem nad tím, kdo by mohl být vrahem, ale nepodařilo se mi ho určit. Autor měl všechno dobře promyšlené. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrával. Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 byla obrovská katastrofa, která si vyžádala mnoho lidských životů a také mnozí lidé měli následně zdravotní problémy. Naši hrdinové se v tomto prostředí pohybují, takže tohle určitě přidávalo na atraktivitě četby. Podobnou knihu jsem snad asi ještě nikdy nečetl. V knize se také dočteme informace o následcích jaderné katastrofy v Černobylu a také o válce v Donbasu.

Jenny46
05.10.2023 5 z 5

Velmi chytlavé čtení, které vtáhne čtenáře do děje a nedá se odložit do poslední stránky.
Z prostředí mě běhala husí kůže opravdu netradiční místo pro pátrání po vrahovi...
Je trochu předvídatelné, kdo je vrah, ale stejně jste zvědaví, jak to celé dopadne.
Dvojice detektivů byla sympatická, každý pátral svým způsobem. Konec nečekaný.
Líbil se mi styl psaní, doporučuji

Miliarda
04.10.2023 5 z 5

Inovativní, nepředvídatelný mrazivý thriller z netradičního prostředí s velmi zajímavou dvojící detektivů, barvitě vykreslenými postavami, nepředvídatelnými zápletkami a překvapivými zvraty. Morgan Audic ukazuje, že má potenciál stát se hvězdou na poli detektivní literatury a Vlaštovky z Černobylu jsou skutečně mistrovským "odrazovým můstkem".

astra3
18.09.2023 5 z 5

Velmi zajímavé, napínavé. Zajímalo by mě, jak by to vypadalo, kdyby knihu napsal ukrajinský nebo ruský spisovatel.

Django
21.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Výborná kniha. Nejlepší je prostředí Černobylské zóny, které to hodně táhne nahoru. Dej plynule ubíhá a i když kniha není vyloženě napínavá a plná zvratů, nemá hluchá místa. Velké mínus mi ale přišlo, že i když sledujeme dva vyšetřovatele, tak tito jsou si příliš podobní (vlastnostmi, postupy, chováním a vlastně i motivací k případu) a dá se říct, že kdyby se nezmiňovaly jména, člověk by pomalu ani nepoznal, kterého zrovna sledujeme.

Ps. líbilo se mi, že ona budova, kde visí první oběť lze najít i na streetview podle krásného popisu a onoho znaku

Veronika_mad
16.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Příběh napínavý a styl psaní čtivý. Ze začátku mi dělalo problém se vyrovnat se střídáním vyprávění Melnyka a Rybalka, pletla se mi jména, ale to mám vždycky. Říkala jsem si, kdy už se sakra spojí spolu?! Každopádně dá se soucítit s oběma vyšetřovateli díky jejich životním příběhům. Starý Sokolov mě strašně vytáčel a šoupu ho do škatulky Dolores Umbrigové.

annastasia.j
11.08.2023 4 z 5

Tohle je přesně ta kniha, kdy autor chce, aby si čtenář užil právě tu dlouhou cestu odhalování vraha než jeho samotné odhalení. Příběh vypráví dvě postavy - muž, kterému zbývá pár měsíců života, a tak kývne na nabídku za spoustu peněz vyšetřit vraždu v zamořené oblasti a druhou postavou je vyšetřovatel, který touží vypadnout z Černobylu do bezpečnější oblasti. Kniha se čte dobře, postavy jsou fajn, člověk si díky popisu může hezky představovat prostředí, kde se příběh odehrává. Obzvlášť oceňuji autentické informace o Černobylu po výbuchu reaktoru, právě tohle dělá knihu odlišnou od ostatních. Kniha celkově byla moc dobrá, ale za mě osobně byla na thriller málo napínavá a děsivá, i tak doporučuju přečíst.

sibumi
27.06.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, autor popisuje prostředí a atmosféru ve věrohodných detailech. Mám rád příběhy s "přidanou hodnotou", v tomto případě se dozvídáme další informace z černobylské oblasti, jak tam lidé žili, co se s nimi stalo atd. Postav bylo tak akorát, dalo se v nich dobře orientovat, každá měla své pozadí a daly se dobře identifikovat. Pokud bychom nehodnotili na hvězdičky, ale na procenta, dal bych zasloužených 90 %.

TVer
08.06.2023 5 z 5

Napínavá kniha se skvělým příběhem. Moc se mi líbila. Černobyl je pro měpoměrně fascinující, takže tuto knihu jsem si opravdu užila.

Katania
02.06.2023 5 z 5

Tleskám! Parádně zpracovány thriller. Popis míst a doby byl úžasně věrohodný.

Temika
26.05.2023 4 z 5

Thriller, který jistě naplnil očekávání.
Velmi se mi líbilo prolínání děje, záblesky do minulosti. Dobře vykreslená atmosféra, obavy a strach, které v lidech přetrvávají dodnes. Dále politické, národnostní aspekty, které byly do děje zakomponovány.
Kniha dýchala ponurou, smutnou atmosférou, tím, kde a v jakém kontextu se odehrávala, což ji neubíralo, ba naopak přidávalo na čtivosti.
Jediným rušivým elementem byly pro mě některé prvky překladu ruských/ukrajinských výrazů a jejich zakomponování do textu, ale to je moje osobní "úchylka".
Jinak určitě knihu mohu doporučit! A sáhnu i po jiných od daného autora, jehož jsem četla poprvé.

Pepina19
25.05.2023 5 z 5

Skvělá detektivka. Hlavně jak bylo popsané radiací zasažené území, člověk měl pocit, že se také musí svléknout oblečení a jít se vysprchovat. Mám pocit, že nám rozsah černobylské katastrofy tak úplně nedocházel. Jinak vraždy, které byly drsné a napětí i dva různé pohledy jednoho policisty a jednoho najatého detektiva, to vše dodávalo knize opravdu rychlý spád a napětí.

Iva.Iv
08.05.2023 4 z 5

Bezvadné, kniha měla spád, velice dobře se četla. Prostředí kolem Černobylu pochmurné , ale o to více zajímavé, stejně jako vztahy mezi Rusy a Ukrajinci. K tomu několik vražd, vyšetřování, které se točí i kolem doby samotného výbuchu v elektrárně a závěr, kdy se to prostě musí dočíst naráz, protože to nejde odložit. Jedna hvězdička dolů jen za ten, na mě možná až moc, divočejší závěr. Ale i tak supr čtení.

dencazrnu
08.05.2023 4 z 5

Po dlouhé době opravdu sedí to, co stojí na obálce knihy - mrazivý thriller. Já opravdu smekám před autorem, který bravurně dokázal vykreslit prostředí zakázané Černobylské zóny. Opravdu jsem si chvílemi dokázala přestavit, jak stojím nedaleko "černobylského ruského kola"... Z počátku jsem měla maličký problém se do knihy začíst, jelikož zde bylo na můj vkus až velké množství popisu a samotný případ byl upozaděn. Na druhou stranu, naprosto to chápu, protože aby čtenář mohl vše pochopit, musel nás autor krátkým letem vzít do minulosti :-) Ovšem pak se celý děj rozjel neskutečným tempem a já hltala stránku za stránkou a ve finále to dopadlo tak, že jsem knihu nemohla vůbec odložit. Příběh byl místy opravdu zajímavý, že jsem si i mimo to googlila různé termíny a fakta z Černobylu. Knihu tedy určitě doporučuji všem milovníkům thrillerů, protože tohle byla vážně paráda!

vraždy Ukrajina Černobyl

Autorovy knížky