Vlastní životopis Karla IV.

Vlastní životopis Karla IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204526/mid_vlastni-zivotopis-204526.JPG 4 160 32

Vlastní životopis Karla IV. Překlad z latiny, poznámky a úvodní studie napsal Jakub Pavel.

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Vyšehrad

Vita Karoli Quatri

Tlapka
29.05.2016 2 z 5

Na Vita Caroli jsem se těšila, možná i proto jsem byla ve výsledku poměrně zklamaná. Je velmi snadné ztratit se v přehršli různých jmen (či co hůř, ve stejném jménu pro více osob) a sledu neustálého putování a politikaření. Třeba někdy, s čistou hlavou...
Přitom úvahové pasáže a úvod o mládí budoucího císaře mě jako čtenáře navnadily velmi. Každopádně jde o dobrý zdroj, v němž se dají vypozorovat známky císařovy slabosti pro nadpřirozeno a zejména mariánského kultu.

bejan
28.05.2016 3 z 5

Tahle kniha byla pro mě zklamáním. Zapomněl jsem totiž, že když císař napíše svůj oficiální životopis (ostatně jako každý politik), nic zajímavého se z něho čtenář nemůže dozvědět.

hanča34
11.05.2016 3 z 5

Nedokázala jsem tuto knihu celou přečíst. Je to určitě jazykem, ale taky množstvím jmen a okolností, které nám už nic neříkají. Asi je lepší vzít to od Kožíka nebo zajít na výbornou přednášku o Karlu IV., například od paní Havlovcové z Porty.

petr3048
29.02.2016 5 z 5

Po pár knihách o Karlu IV. se mi konečně do ruky dostal jeho vlastní životopis. Čtení náročné, samý přechodník, ale tak bylo to psáno před nějakými 650 lety:) Má to ale atmosféru, obzvláště zajímavá a mne dosud neznámá byla příhoda, ve které Karel popisuje létající sklenici vína ve společnosti pana Buška z Velhartic. Kniha není na čtení v tramvaji, pokud ji někdo máte v plánu, je to spíš čtení do absolutního klidu.

Zoufalka22
27.01.2016 3 z 5

Člověk si konečně dokáže alespoň trochu představit období, ve kterém Karel IV. žil.

winer12369
21.06.2015 5 z 5

Jedná se o historický pramen a tak je třeba ke knize přistupovat. Pokud se zajímáte o období Lucemburků, či středověkou Itálii, pak knihu rozhodně doporučuji.

alchemist
24.10.2014 4 z 5

Začátek je takový hezky pohádkový, o cti a charakteru, ale pak se rozjedou historické orgie ve kterých se člověk znalý i neznalý lehce ztratí. Kdo, kde s kým, proč, lítají jména jedno přes druhé.

Zajímavost: Jsou tam i pasáže o nadpřirozenu. Jednou se setkal s neviditelným člověkem nebo duchem.
SPOILER: Seděl s přítelem a číše se převrhla, aniž by kdokoliv na místě byl.

Veveruška1992
30.06.2014 5 z 5

Rozhodně doporučuji ke čtení, jeden z krásných pramenů ke studiu středověku a určitě pozoruhodný vhled do myšlenkového světa Otce vlasti. Krásný zážitek, číst knihu, o které víte, že ji napsal tak veliký a obdivuhodný panovník.

zuza.floderova
22.06.2014 5 z 5

Naprosto nejlepší kniha co jsem kdy četla. :)

Bet
29.01.2013 5 z 5

Velmi zajímaví čtení.Doporučuji

oolinkaa
19.06.2012 4 z 5

životopis přímo psaný Karlem IV., konec knihy dopsán neznámým autorem.. Velmi pěkné pro ty, kdo se zajímá o osobnost Karla IV. a Lucemburky..

FilipGOLF
13.12.2011 3 z 5

Kniha se mi nečetla příliš dobře, byly tam zvláštní vazby, I když pochopitelně, je to původem nejstarší kniha co jsem četl. Je v ní ale poutavě popsán život Karla IV. a vážím si na knize také to, že ji napsal právě on a že je to pro mne čest.