Vlastní životopis Karla IV.

Vlastní životopis Karla IV. Překlad z latiny, poznámky a úvodní studie napsal Jakub Pavel.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204526/big_vlastni-zivotopis-204526.JPG 3.5137
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Vyšehrad

Vita Karoli Quatri

Kniha Vlastní životopis Karla IV.

rencovav
19.12.2020

Krásné vydání, oceňuji, že latinsko-české s doslovem. Latinský originál jsem si pochopitelně přečíst nemohla (ale třeba to někdy zvládnu!), ten český pro mě byl místy náročný (ty zbožné pasáže), místy zajímavý (hezky to zapadá do sebe, když ono historické pozadí, o němž Karel IV. píše, znáte) a místy objevný (protože spoustu věcí jsem přese všechno nevěděla). Takže jsem ráda, že jsem se odhodlala si tuhle autentickou klasiku přečíst. Bude se mi hodit jak na literaturu, tak na dějepis. :)

ZaS
24.04.2020

Patrně první PR v dějinách koruny české. :-)
Kroniku vlády občas střídají náboženské výklady. Pochopitelně zcela pomíjí společenské problémy které svou ekonomicky orientovanou politikou způsobil a předal svým následovníkům.

medvídě
29.07.2018

Životopis Karla IV. se mi bohužel nečetl nejlépe.
Jednak byl problém ve změti jmen a pak následné kapitoly výkladu evangelií a o jeho zbožnosti, které mi nic neříkají. Navíc je to velmi strohé vyprávění - jen takový výčet.
Upřímně se mi lépe četla část, kterou už nepsal samotný Karel, ale někdo jiný.
Mám ráda historii, ale tohle nebylo nic pro mě.

Kuža007
03.04.2018

Krásný historická encyklopedie životem Karla IV.

ElleNora
26.02.2018

Ve změti jmen a rodinných vztahů jsem se nejednou ztratila, až jsem je nechala být. Karel IV. píše především o bitvách a uzavírání sňatků, člověku dá přehled o tehdejší době.

lugh
17.01.2018

Karel IV promyšleně budoval a pečlivě hlídal co se o něm napíše, připravoval svůj obraz pro současné i budoucí pokolení. Měl svého oficiálního kronikáře a pečlivě cenzuroval vše co o něm napsal, byl schopný politik, ale i manipulátor. To ovšem neubírá knize na zajímavosti, leč ne vše ze svého života do ní napsal a o něčem se zmínil jen letmo. Na druhou stranu, kdo by dával na odiv své temné činy a myšlenky, ačkoliv i tací se najdou.

Netopyr07
11.07.2017

Evidentně jedna z knih, z nichž čerpala Ludmila Vaňková :-) Stručný popis cest a tažení Karla IV. samostatných nebo s otcem Janem Lucemburským. Několik kapitol biblických výkladů, které svědčí o Karlově učenosti :-) Škoda, že je životopis tak stručný.

Marky.F
24.04.2017

Seznam toho, kdo si koho vzal, kdy Karel s kým válčil, uzavíral spolky nebo kdo je uzavíral proti němu, s občasným vysvětlením proč.

Ačkoli moc dobře vím, že to tak dřív fungovalo, tak mě přece trochu mrazilo z toho, jak celou Evropu měla rozdělenou vyšší vrstva, jejichž příslušníci o jednotlivé části neustále válčili, podváděli se a zrazovali a nebo mezi sebou uzavírali sňatky a přitom obyčejní lidé byli jen pěšáci v jejich armádách, které (jestli jsem to správně pochopila) verbovali, když se měli nejhůř ("Avšak zima byla tak mírná, že nebylo lidu, a proto jsme nemohli táhnouti proti Litvanům, i vrátili jsme se každý do svého domova.").

Kniha mi určitě poskytla výmluvný obrázek tehdejší doby z pohledu jednoho z panovníků. Kromě toho si ale z děje téměř jistě nebudu nic pamatovat, což ale nevadí, kvůli tomu jsem to nečetla. Ale i tak jsem se těšila, až to dočtu.