Vlaky a války

Vlaky a války https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143768/bmid_vlaky-a-valky-2TC-143768.jpg 5 9 3

Průkopnická studie Christiana Wolmara, který se v britských médiích zabývá historií dopravních prostředků, nazvaná Vlaky a války, je věnována nepochopitelně zanedbávanému aspektu novodobých dějin, totiž vlivu, jaký měl na moderní způsob vedení války vznik a rozvoj železnic. Ten se podle autorových zjištění projevoval především v urychlení přesunů vojenských jednotek a v zásadním zlepšení týlového zabezpečení armád válčících stran, které díky železniční dopravě už nebyly odkázány na místní zdroje. Autor sleduje své téma od prvního železničního transportu britských vojáků vyslaných potlačit nepokoje v Irsku a pokračuje dál před krymskou, americkou občanskou, prusko-rakouskou, prusko-francouzskou, búrskou, rusko-japonskou, první i druhou světovou až po korejskou a vietnamskou válku. Neponechává stranou ani podíl železnic na holocaustu.... celý text

Literatura naučná Historie Technika a elektro
Vydáno: , BB art

Engines of War , 2010

LahwaCZ
06.11.2019 5 z 5

Zajímavý přehled vlivu železnice na bojiště. Autor popisuje známější i méně známé zapojení železnice do logistiky války a v odkazech jsem našel další zajímavou literaturu, kterou si chci přečíst.

Pavel_D
20.02.2016 4 z 5

Zajímavá knížka věnující se roli železnic ve válkách (především změnám, které přinesla pro týlové zabezpečení). Největší prostor je věnován americké občanské válce a 1. světové válce, 2. světová válka už je probrána spíše namátkově.

Michal_ctenar
05.01.2015

Nedávno jsem tuhle publikaci dočetl. Vzhledem k tomu, že se o historii železnice tak trochu zajímám, tak jsem byl mírně zklamán z nedostatku faktických dat, je to spíše taková obsáhlá úvaha autorova.
Ale docela dobře strukturovaná. Koho železnice zajímá, ať is přečte.
M.

vlaky železnice války lokomotivy

Christian Wolmar
britská, 1949
2012  91%Vlaky a války
2015  0%Zlatý věk evropských železnic

Kniha Vlaky a války je v