Vládce džinů

Vládce džinů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487641/bmid_vladce-dzinu-5Lk-487641.jpeg 4 83 23

Steampunková urban fantasy z alternativní historie Někdy kolem roku 1872 otevřel záhadný mystik al-Džáhiz v Káhiře portál, kudy se do světa vrátili džinové a magie. Tím byl urychlen pokrok lidstva a Egypt se stal po technologické i magické stránce světovou velmocí. Roku 1912, v předvečer mírového summitu, na němž egyptský král hodlá odvrátit hrozící válečný konflikt v Evropě, dojde v Gíze k hromadné vraždě spáchané magickým způsobem. Pachatel, záhadný muž se zlatou maskou, tvrdí, že je zmizelý al-Džáhiz, který se vrátil zpět. Vyšetřování se ujímá mladá, ale již proslulá agentka Fátima, zvláštní vyšetřovatelka ministerstva alchymie, kouzel a nadpřirozených entit…... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Host

A Master of Djinn , 2021

Shaxx
02.10.2022 4 z 5

Prvním plusem je rozhodně neotřelé exotické prostředí Egyptu desátých let dvacátého století, a alternativní historické změny s hromadou magie tomu dodávají tu správnou šťávu. Text obsahuje docela dost cizích termínů (zejména pro oblečení), které přidávají na cizokrajné atmosféře, ale bohužel kniha neobsahuje slovník, který by zde určitě našel uplatnění. S nějakým hidžábem a kaftanem si poradím, ale když se objevily pojmy typu dželába, nikáb, tarbúš, tak se moje, už tak dost chabé znalosti v téhle oblasti, odporoučely k dohledávání na internetu. Toho slovníku je škoda, protože se autor dost často tasí s popisy různých oblečků, vzhledem k tomu, že si hlavní hrdinka potrpí na kvalitní módu.
Autor hezky vzal náš existující svět a trochu (rozuměj docela hodně) si s ním pohrál. Jak s historií, tak se známými osobnostmi. Al-Džáhiz, slavný učenec, otevřel v roce 1872 portál, který do našeho světa vpustil kouzelné džiny, mýtické bytosti známé z pohádek, a s nimi na svět přišla i magie, která Egyptu poskytla technologický postup oproti jiným zemím, nastal věk zázraků a pokroku.

O 40 let později. Hlavní hrdinka Fátima, agentky ministerstva alchymie, kouzel a nadpřirozených entit, dostane na starosti vyšetřování zahadné hromadné vraždy, ke které se přihlásí maskovaný pachatel, který o sobě tvrdí, že je zmizelý slavný al-Džáhiz. Ke své nelibosti je k ní přidělená nová parťačka Hadía, aby s ní na případu pracovala. Fátima by nejraději pracovala sama, ale vedení je neúprosné.

Postava Hadíi mi přišla téměř zbytečná, takové páté kolo u vozu. V polovině příběhu se skoro nevyskytovala, její postava nebyla podstatná pro nějaký zlom v ději, a kromě prvotního vykreslení charakteru (nadšený hrdý nováček) působila plytce a nevýrazně. Pravděpodobně posloužila pro potřeby feministického progresu, jakožto nová ženská pracovnice v téměř výhradně mužském prostředí. Ženy a jejich práva, která se postupně rozšiřují, byly častým tématem v knize a hezky se to doplňovalo s popisem technologického pokroku města. Popisy - další plus. Autor dokázal hezky vylíčit cizokrajné prostředí, aniž by zabředal do sáhodlouhých popisů. Stručně a trefně pár slovy vytvořil jasnou představu a to bylo velkým plusem pro představivost. Nicméně ten náhled do mytologie plné džinů, ifrítů, andělů... Pěkný zážitek.

Občas jsem měla pocit, že mi nějaká zmiňovaná velká událost v knize uniká, postavy se zmínkami vracely k něčemu, co v předchozích kapitolách nebylo. Nu, zjistila jsem, že mi nic neuteklo, jen před knihou Vládce džinů vyšly ještě krátké novelky právě s těmihle událostmi, na které postavy naráží :)
Nicméně díky tomu jsem občas měla pocit, že je toho víc, co by se mělo v ději obsáhnout, ale tipuju, že by se tomu mohl věnovat nějaký další díl, pokud bude.

Zápletka byla poměrně přímá a vyšetřování ubíhalo plynule, závěrečný střet se záporákem se mohl dát trochu tušit (zkušený čtenář už neskočí po prvním vodítku, které autor až moc okatě nabízí, ale vidí trochu dál).
Nemohla jsem si nevzpomenout na knihu Město schodů od Benneta, něčím mi to připomnělo (asi těmi božskými entitami) a byla to milá asociace.

Kaduri
25.09.2022 5 z 5

Knižku spájajúcu v sebe 3 moje obľúbené žánre - detektívku, fantasy a historický román, som si rozhodne nemohla nechať ujsť. A za mňa 3x ÁNO.
Ocitáme sa v alternatívnom svete na začiatku 20. storočia, v ktorom má Egypt, vďaka znovu objaveniu džinov, výsadne postavenie.
Po Káhire sa premáva v obleku vyšetrovateľka Ministerstva alchýmie Fátima a, ani nevie ako, je vtiahnutá do centra vyšetrovania masovej vraždy...
Výborné, napínavé čítanie, ktoré vás nepustí, kým nepretočíte poslednú stránku.
Jediné, čo na mňa pôsobilo rušivým dojmom, boli časté odkazy na novelu, ktorá románu predchádzala. V nej sa zjavne hlavní hrdinovia zoznámili a vyriešili prvý veľký prípad. Ocenila by som, keby vydavateľstvo preložilo aj tento prequel knižky.
Niečo mi však vraví, že v závere príbehu nedaroval Ahmed Fátime len tak obyčajný zapaľovač, a čoskoro sa môžeme tešiť na nové dobrodružstvo zo sveta džinov...
Ja pôjdem určite "do toho":).

trudoš
05.09.2022 5 z 5

Vládce džinů si ve světě rychle vydobyl jak popularitu mezi čtenáři (cena Locus 2022), tak uznání žánrových kritiků (cena Nebula 2022). Bylo by snadné odsoudit úspěch knihy pro současné trendy, jimž jde vyprávění naproti, ke cti autora je však třeba říct, že s nimi umí fantasticky zacházet. Nesklouzává k nezáživným popisům či těžko představitelným scenériím, ale s odhodláním kriminalisty se soustředí jen na to pro zločin podstatné. Jeho ženské hrdinky jsou navíc v mnoha ohledech přesvědčivější než leckterý ostřílený lovec monster, a exotické prostředí Egypta, zahaleného steampunkovým odérem, dodává celému dobrodružství ten správný šmrnc. Tomu pak výrazně pomáhá i ostré tempo, kterým se autor opře do zápletky a nekomplikuje si život nepodstatnými odbočkami. Veškeré stopy a náznaky mají svůj logický smysl, díky čemuž se těch čtyři sta padesát stran čte takřka jedním dechem. Hezky tu přitom funguje komorní detektivní linie, neokoukané pojetí starých legend a samozřejmě svižné dialogy.

alternativní historie magie městská (urban) fantasy steampunk džinové fantasy

Autorovy knížky

P. Djèlí Clark (p)