Vixi – Paměti nezařaditelného

V říjnu roku 1939 utekl šestnáctiletý Richard Pipes s rodiči z nacisty okupované Varšavy. Dostali se do Spojených států, kde Pipes začal studovat na vysoké škole, vstoupil do armády Spojených států, byl skoro čtyřicet roků profesorem ruských dějin na Harvardu a stal se poradcem prezidenta Reagana pro Východní Evropu a Sovětský svaz. V této poutavě napsané knize vzpomíná významný historik na vlastní nevšední život a vypraví o některých nejdůležitějších politických událostech 20. století. Pipes popisuje, jak fungoval Harvard ve svém zlatém věku, diskutuje povahu sovětského komunismu za studené války a všímá si jako účastník Reaganovy vlády jejích vnitřních sporů o politiku vůči Sovětskému svazu. Přináší nádherné portréty kulturních a politických osobností, například Isaiaha Berlina, Ronalda Reagana a Alexandra Haiga, i jedinečné postřehy o rodném Polsku, o svém židovství a o asimilaci do americké kultury. V knize možná nejvíce zaujme Pipesův popis vlastního vývoje jako historika, jeho pojetí dějin a jak o nich psát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/52708/vixi-pameti-nezaraditelneho-52708.jpg 4.65
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

Vixi: Memoirs of a Non-Belonger (2003)

Kniha Vixi – Paměti nezařaditelného

gladya
31.07.2018

Zajímavá knížka dokonce ze tří důvodů
1. Je to příběh člověka, který uprchl před nacisty
2. Popisuje se tam prostředí amerických univerzit.
3. Zásadní pro mě byl pohled jednoho z těch, o kom jsem v dětství a mládí slýchala jako o jestřábech a válečných štváčích.

Autor je možná trochu sebestředný, ne se vším souhlasím. Jeho pohled na Rusko je ale zřejmě hodně blízký pravdě.

Zajímalo by mě, jak by pan Pipes viděl dnešní Rusko a Putina.

autobiografie 20. století historici

Richard Pipes