Vír

Vír https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180616/bmid_vir-GTO-180616.jpg 4 134 39

Na ostrově Landegode v severním Norsku je slyšet děsivý křik, který přiláká pozornost dvou chlapců hrajících si na pobřeží. Na skalisku nad vodní hladinou naleznou muže s rukama pevně připoutanýma ke skále pod ledovou vodou. O několik dnů později najdou dva tesaři ve sklepě opuštěného přístaviště muže přivázaného ke kamnům. Jen tak tak se ho podaří zachránit... Policejní inspektor Rino Carlson má pocit, že se tyhle dvě události až nápadně podobají dávnému případu, který se mu nepodařilo vyřešit, a rozhodne se, že tentokrát pachatele vypátrá stůj co stůj. Do toho ale musí řešit ještě starosti s dospívajícím synem a nepřekonatelnou chuť na sladké... Ve stejnou dobu o 90 kilometrů dál najdou staří manželé při procházce po pláži porcelánovou panenku připoutanou k lýkovému voru. Tuší, že jde o varování, ale policie je nebere vážně. Policista Niklas Hultin, který se právě přistěhoval z hlavního města, je zvyklý na jiné případy a nalezená panna a vykradené garáže mu připadají úsměvné. Když je však o několik dnů později na kraji pláže objevena žena v bezvědomí, navíc v šatech, které připomínají šaty vyplavené panenky, je nucen připustit, že i poklidné vesnice mají svá tajemství. Niklas Hultin musí navíc kromě podivných vražd řešit i problémy doma a zdá se, že jeho práce začíná až podivně zasahovat do jeho soukromého života. Napětí vzrůstá, případy se splétají a rozplétají... Drama zasazené do monumentální severonorské krajiny vás vtáhne do děje a nepustí až do poslední stránky.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Jota

Malstrømmen , 2012

SlamLenka
27.09.2017 3 z 5

Tak první cca dvě třetiny knihy byly špičkové - napjatá atmosféra, tajemné události, mystičnost prostředí. Ale závěr, ten mě bohužel nakonec svou překombinovaností naprosto zklamal.

Susan94
26.09.2017 4 z 5

Pokud vás už trochu nudí současné detektivky, neváhejte a přečtete si tuto knihu.
Netradiční severské krimi, které svým tajemným příběhem čtenáře opravdu baví.
Temné severské prostředí, prolínání současnosti s příběhem Andrey, napínavé do poslední strany. To je Vír. Doporučuji!

Jido
25.09.2017 5 z 5

Při čtení této detektivky se snad nikomu nemůže stát, že by odhalil pachatele v polovině knížky. Napínavé od začátku do konce.

teniska_rotter
13.09.2017 5 z 5

Napínavá kniha s překvapivým rozuzlením. Vraha jsem opět neuhodla, ale to je normální

jamajka99
25.08.2017 5 z 5

Při čtení krimi mám většinou čuch na pachatele, ale tentokrát jsem byla překvapena dějem až do konce. ******

katerina5544
24.07.2017 5 z 5

Výborná severská krimi...doporučuji!

Marcik7
06.06.2017

napínavý příběh s překvapivým koncem, velmi jsem si čtení užívala a ráda zkusím něco jiného od tohoto autora

edisek83
11.03.2016 5 z 5

Moje prvotina, spisovatele jsem neznala, ale kniha mě opravdu nadchla, skvělé čtení...

malen
25.01.2016 5 z 5

Já byla spokojená, sice ten konec byl trošku kostrbatý, ale knížka se četla velmi dobře. Propletení příběhů mi přišlo zajímavé, napětí až do konce. Oba detektivové sympanticky lidští - situace, se kterou se musí vypořádat v osobním životě - docela silné téma. Co jsem nepochopila , je název knihy.

jarka2222
06.11.2015 3 z 5

Musím se přidat ke komentáři, který tu už zazněl. Méně je někdy více. Dovedu si představit, že by se z tohohle materiálu daly napsat minimálně dvě dobrý detektivky. Docela mne překvapilo, že kriminalista, který ví, kdo je pachatel, ho nechá dál na svobodě (naštěstí díky autorovi nikoho dalšího už nezabil), a jede v dřevákách pátrat po jeho minulosti....Asi jsem čekala, že knížku přečtu jedním dechem a nadšením, což se mi bohužel nepovedlo. Proto za mne jen tři hvězdičky.

Ben Nevis
25.05.2015 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila, hlavně uprostřed, kdy byla napínavá jak guma od trenek. Je to plné psychopatů, až si člověk říká, že ti Norové jsou pěkně zdegenerovaní a ta nemanželská děcka budou s vlastními sourozenci. :-)

Nicméně mám raději, když se detektivka chová trošku logicky a šokování čtenáře je až na druhém místě. Co je to za policistu, který má podezřelého a nechá ho páchat případné další činy, protože nutně potřebuje prověřit jeho minulost v jiné části země? V rozuzlení také figuruje plno podivných náhod.

Lidka
15.12.2014 3 z 5

Můj komentář je tentokrát stručný: Méně někdy znamená více. To myslím pro autora tohoto krimi. Uvidíme, třeba mne příště překvapí:-))

Adria Orici
26.08.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení, Někteří tento příběh považují za standart, ale mě to dostalo. Takové jemně úchylné :3.

asterixka
19.07.2014 4 z 5

Kniha má spád, dobře se čte, ale jinak žádné velké překvapení, běžná krimi, která má mimochodem do románů Jussi Adler-Olsena ještě hodně, ale hodně daleko.

myshmother
09.07.2014 5 z 5

Výborně vymyšlená zápletka. Když už si člověk myslel, že ví KDO, najednou bylo vše jinak.

Hella
09.06.2014 3 z 5

Sice se mi dost pletly příbuzenské a nepříbuzenské vztahy zúčastněných, ale jinak velmi čtivý příběh.

kleria
28.05.2014 4 z 5

Moc se mi to líbilo, vážně jsem mile překvapená. Nečekala jsem takový závěr. Za sebe knihu můžu jenom doporučit! :).
Určitě musím tenhle žánr víc číst :).

Varjohukka
15.05.2014 5 z 5

Velké překvapení, skvělé čtení. Nemám, co víc dodat.. opakovala bych se po Maragad.

Maragad
12.05.2014 5 z 5

Kniha Vír mě opravdu moc mile překvapila, jakmile jsem začala číst, už jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Začátek je velmi zajímavý a čím dál se v příběhu dostáváte, začíná stoupat napětí. Od poloviny knihy je pak už naprosto nemožné ji odložit a konec čtete přímo se zatajeným dechem. Právě poslední část knihy bych chtěla pochválit nejvíce, je plný zvratů, napětí, akce a vše se do poslední záhady vyřeší. Vír je geniální dílo, ale to oceníte až v době, kdy se Vám všechny záhady začnou spojovat do jednoho velkého odhalení.

detektivní a krimi romány Norsko severská krimi

Autorovy knížky

Frode Granhus