Poslední deska

Poslední deska https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323655/mid_posledni-deska-yEO-323655.jpg 4 120 44

Vinylový detektiv série

Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i obě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv“. Raritní gramofonové desky, o které sám nemá zájem, prodá se ziskem na internetu. Zkrátka poklidná, nevzrušivá existence… Jenomže pak u jeho dveří zaklepe tajemná Nevada, jejíž ještě tajemnější zaměstnavatel touží po raritní nahrávce z roku 1955. Historie desky je trochu zvláštní – vydavatel krátce před vydáním alba spáchal sebevraždu kvůli problémům s konkurencí a vydíráním… Ale je to snad důvod práci odmítnout, když je nabídka finančně štědrá a Nevada tak krásná? Brzy ovšem za podivných okolností umírá detektivův kamarád, znalec jazzu a majitel obchodu s deskami, následují další podezřelá úmrtí a dvojici se na paty pověsí nájemní zabijáci…První díl detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Written in Dead Wax , 2016

Bája89
20.02.2020 5 z 5

Pořídila jsem si tuhle knížku jen díky tomu, že v jejím vydání měl prsty Ben Aaronovitch no a byla jsem naprosto nadšená. Jsem velmi emotivní čtenář, který se u některých knih zvukově projevuje. A při čtení Poslední desky jsem byla trochu jako tichý blázen. Smála jsem se nahlas, rozčilovala se a občas nadávala na hlavního hrdinu. Ideální letní čtení, kdy si sednete k ledovému čaji a sníte s otevřenýma očima. Kniha je velmi čtivá, vtipná a napínavá. Samotná myšlenka, že ústřední postavou je vinylový detektiv mě mile překvapila a nebývale lákala. Závěr se také povedl a spojil obě strany desky, to kvituju.

Peťulka3
01.05.2019 5 z 5

Čtivé a napínavé. Druhá polovina byla malinko lepší.

Sarah01
06.04.2019 4 z 5

Knížka mně taky přišla spíš než jako detektivka, tak jako takový mix vice žánrů, nebylo to tedy úplně špatné a kupodivu druhá půlka se mi líbila víc. Pokud bude pokračování, ráda si přečtu.

monika0356
25.03.2019 4 z 5

Zajímavé téma, ale za mě už druhá půlka celkem zbytečná.

FiliaNoctis
27.02.2019 2 z 5

Pomerne zaujímavý námet spracovaný zarážajúco plytkým spôsobom...

katerina5544
24.01.2019 5 z 5

Bavilo me to. Sice jsem se trosku ztracela v tom vsem jazzu ale nevadi. Knizka je ctiva a je to zase uplne neco jineho nez bezne ctu. A konec me fakt prekvapil :-)

Eunike93
10.01.2019 3 z 5

Tři hvězdičky za pořádnou přípravu, za kterou si spisovatel zaslouží opravdu chválu. Ostatně zbylý obsah mi přišel poněkud plytký. Ocenila bych, kdyby celý příběh skončil v polovině knihy. Následující dablování děje mě neskutečně nudilo a rozčilovalo zároveň a to včetně úplného zakončení. Kdybych byla na romantiku, jsem možná v sedmém nebi, ale v tom případě jsem si popletla žánr. . ups...

ber-tram
02.11.2018 5 z 5

Co nemusíte? Být pošuci hladově slídící po hudebních nosičích naštosovaných ať už kdesi ve škatulích (toho valem ubývá...) anebo rozesetých ve virtuální realitě internetu, abyste usoudili, že koncovce by víc slušel spíše intelektuální flegmatismus nežli emoční kinetika.
Co se hodí? Být pošuci hladově slídící po hudebních nosičích naštosovaných ať už kdesi ve škatulích (toho valem ubývá...) anebo rozesetých ve virtuální realitě internetu, abyste se do té posedlé honičky náramně vžili.
Co můžete? Pochutnávat si na kafi, i když je to břečka, a libovat si v jeho přípravě.
Co není třeba? Mít v oblibě kočky (čtyřnohé...).
Jsem postiženej vším a navíc razím názor, že poučená beletrie mísící realitu s fikcí má razanci účinnější nad tuny monografií (např. Vinyl - Umění výroby desek).
Pro názornost: Jerry Fielding i Russ Garcia fakt existovali, ale na labelu Hathor byste je hledali marně. To by totiž musel existovat samotný label. Ačkoliv, kdo ví...?! 28/18

Marika Vanova
23.07.2018 5 z 5

Super. Doufám, že bude pokračování. A víte co? Dala bych si kávu.

Makropulos
02.07.2018 5 z 5

Napětí, humor, neotřelý námět, trocha lásky a trocha sexu, úžasné kočky, hodně jazzu a vinyl. Co víc může člověk od dobré knížky chtít. Když jsem knížku dočetla, pouštěla jsem si staré desky a užívala jsem si to stejně jako čtení. A pak že nečtu detektivky!

Eicherik
17.06.2018 5 z 5

Naprostá paráda. Kniha je psaná přesně tou humornou formou, která mi náramně sedla. Hlavní hrdina je sympaťák, který chová dvojici koček, kterým autor nechává dostatečný prostor pro vystupování. Detektivka určitě zaujme i sběratele hudebních nosičů, kteří ocení všechny ty nezbytné atributy, které k tomuto koníčku patří.
Knihu doporučuji čtenářům detektivek, kteří neholdují všem těm bizarním druhům smrti, který tento žánr v poslední době ovládl.

encyklopedie
14.06.2018 5 z 5

....výborně napsaná kniha. To je překvapení .....tentokrát musím souhlasit s uživatelem trudoš .....a už nemusím vůbec nic psát dalšího ..........
100%

trudoš
24.02.2018 5 z 5

Parádní román, a to ani nejsem milovník elpíček či jazzu. Jenže o tomhle kniha v základě není. Andrew Cartmel fantastickým způsobem popsal magii sběratelství, ať už se týká prakticky čehokoliv. Kouzlo prohrabáváním se v krabicích, pátráním po zapomenutých perlách, neochvějná jistota, že možná v té příští bude kousek, po kterém pasete už léta… Tohle všechno v tom je a ještě mnohem víc, včetně dvou úžasných koček. S typickým britským humorem dokázal autor vyšvihnout zábavný thriller, který si nezakládá na divoké akci nebo stylových hláškách. Jeho „vinylový detektiv“ je přitom přesně tím originálním kořením, které jsem v žánru dlouho postrádal. A přestože by se mohlo zdát, že příběh hravě sklouzne do parodie, spíš se drží v rovině lehkého čtení, které se prostě jen nebere smrtelně vážně. Zároveň však jednotlivé zvraty nepůsobí dojmem nekonzistentní komedie a forma je promyšlena do nejmenších detailů.
Pro mě jednoznačně nejlepší kniha roku 2017, a kdybych byl dívče, už píšu milostný dopis.

JankaV80
28.11.2017 4 z 5

Tahle kniha nadchne fanoušky vinylu! Kniha nejen že je o vinylech (o jejich nahrávání, prodeji, honbou za celou sadou), ale při jejím čtení máte pocit, jako byste byli nedílnou součástí desky. Je to totiž tak, že jako se Vám na desce některé písničky líbí a nadchnou Vás a jiné jsou Vám protivné, tak příběh knihy se odvíjí ve stejném duchu - chvíli má spád a děj je děsně zajímavý a o pár stránek dál Vás třeba popis historie jazzu totálně nudí. Je to dobrá detektivka, ale k totálnímu trháku ji něco chybí.

rodak
17.06.2017 3 z 5

Určitě velmi zajímavý nápad -celá kniha o honbě za deskama.Ztrácel jsem se v jazzových hudebnících,občas jsem se pousmál vtipným situacím a celé čtení viděl vinylové desky.Nicméně další díl bohužel ne.

Gracian1964
10.06.2017 5 z 5

Knihe som sa potešil, je ich málo s touto tematikou...Rozhodne som dostal chuť na kvalitnú voňavú kávu a na plnokrvný jazz z 50 tych rokov na vinyle, hm...pekné...

konicekbily
07.06.2017 3 z 5

Knihou určitě nepohrdnou fanoušci starých gramofonových desek. Tolik informací o hudbě různých žánrů nejsem schopen vstřebat. Kniha zachycuje s humorem podrobně antikvariátní prostředí při obchodování s deskami a je spíše pro fanoušky hudby než pro milovníky detektivek.

Artie
04.06.2017 3 z 5

O tom, že si při čtení téhle knihy budete chtít pustit vinyl se starým jazzem, není pochyb. A možná zatoužíte po vůni čerstvě namleté kávy a budete si představovat, že se vám o nohy otírají kočky. V líčení toho, jak to vypadá doma u audiofila, je totiž autor skvělý. Ale děj a "detektivní zápletka" jsou trochu přitažené za vlasy, sázejí hodně na náhodu a na to, že čtenář zbaští všechny ty neuvěřitelné zvraty. Třeba jo, ale je to, jako když na desce přeskakuje přenoska, takže máte nakonec pocit, že to samé posloucháte pořád a do zblbnutí.

dalia1769
02.05.2017 4 z 5

Netradiční detektivka nejen pro milovníky gramodesek a jazzu. Líbil se mi autorův vtipný, odlehčený styl i neobvyklý námět. Těším se na další díl.

alzbeta4340
27.04.2017 5 z 5

Taky jsem díky knize objevila pár jazzových interpretů a poslech jejich nahrávek dodal knize další rozměr. Jen lituji, že nemám doma tak kvalitní repráky, jako hrdinové knihy. Příběh není nějak mimořádně napínavý, ale má zvláštní kouzlo a jiskru. Jako bonus vidím vydařenou obálku.
Pokud jste čtenářem detektivek a zároveň milovníkem hudby, neváhejte se čtením, tohle je kniha pro vás.