Vinnetou - 1. díl

Vinnetou - 1. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89726/bmid_vinnetou-1-dil-r5C-89726.jpg 5 896 119

Nejslavnější román K.Maye o osudech statečného náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho přítele Old Shatterhanda. 13-706-87

Vydáno: , Albatros (ČR)

Winnetou , 1893

anonymní.Ilja
31.12.2021

Jako chronický navštěvovatel knihoven nevlastním velké množství knih, ale Vinnetou (I. i II. díl) byl Jendou z prvních, které jsem si cíleně já osobně koupil, abych je doma měl. Pro mladého muže, který rád čte a má rád dobrodružnou literaturu je tohle snad nevyhnutelná četba. Krásný svět širých prérií, zločinů, indiánů a podivných osůbek, které celý ten podivný svět mladé Ameriky předkládané Karlem Mayem (který tam nikdy nebyl), dotvářejí. Moje sny byly po dočtení ještě dlouhé měsíce plné spaní pod širým nebem, stopování a přestřelek.

Hakate
26.09.2021

Nelze hodnotit jinak než 5*, nepřekonatelná klasika.

martineden
13.08.2021 5 z 5

Nelze jinak než plný počet. Láska je prostě láska.

Renatka11
15.06.2021 5 z 5

Májovky jsem jako dítě milovala. Vinnetou byl můj první velký literární hrdina i první platonická láska. :) Jen mě mrzí, že jsem to nadšení nepřenesla na svoje děti, které tomu jejich kouzlu už bohužel nepropadly.

Pejuška
13.06.2021 5 z 5

Neskutečné, kniha, která mě velice chytila za srdce a moc bavila. Nikdy bych nevěřila, že ji kdy přečtu, ale stalo se a já jsem za to velmi ráda. Napínavé od začátku až do konce, a člověk se musel zamilovat do hlavních hrdinů a jejich osudů.

Bmisarova
11.06.2021 5 z 5

Já tuhle knihu prostě miluju. Klasika, po které sahám každé léto. Příběhy o Old Shatterhandovi a Vinettouovi jsou pro mě kouzelné. Příběhy o přátelství a spravedlnosti, dobru a zlu. Pokaždé při čtení zavřu oči a představuje si, jak se prohání po prérii na koni v doprovodu těch dvou a jejich přátel, jak jedeme mlčky, fouká slabý vánek a slunce nás pálí do zad.
Tohle je prostě srdcovka.

Marketplace
23.05.2021 5 z 5

Kdo jako malej neměl rád Vinnetoua a Old Shatterhanda? - filmy jsou podle mě super, kniha má trochu jiný příběh, ale o to zajímavější je to čtení. Ano, je to tak trochu dětské čtení, ale proč se v dospělosti nevrátit do dětství.

Peterlbda
09.02.2021 5 z 5

(SPOILER) super kniha:je to moc napínavá kniha ako to začalo nevinne old

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Klasická Mayovka, která má u mně čestné místo z dob dětství. Krásné dobrodružství, kdy každý kluk chtěl být Vinnetou nebo jeho bílý bratr a každá holka chtěla být Nšo-či.

špulo
29.12.2020 5 z 5

Nedávno som tu hodnotil Poklad v striebornom jazere, tak si tu tie moje prečítané mayovky odfajknem.
Po zvládnutí Pokladu bola moja voľba ďalšej knihy úplne jasná. A po prečítaní Winnetoua mi bolo jasné, že Karl May je najlepší spisovateľ a románopisec na svete. Ako názor tretiaka na ZŠ to sedelo. A tak berte aj moje hodnotenie. Keby som mal z môjho dnešného pohľadu rozoberať kvality týchto kníh, asi by to nebolo za 5 hviezd. Predsa len sú napísané dosť jednoducho, priamočiaro, s čiernobielymi hrdinami a občas aj dosť naivným dejom. Ale, deckám vo veku cca 9-12 rokov tieto veci nevadia a celé to vidia ináč. Dospelákom preto nedoporučujem. Jedine, že si chcete pripomenúť destvo. V tom prípade sa ale odosobnite a nepapuľujte;))

LuiCJ
28.12.2020 5 z 5

Túto knihu som začal čítať viackrát asi keď som mal 9 rokov, no ani raz som ju nedočítal. Ako 15 ročný som sa teda rozhodol, že tomu dám ďalšiu šancu.

Ako povedal môj dedo, Winnetou je séria, ktorú by si mal prečítať každý chlapec (samozrejme môžu aj dievčatá). Myslím, že mal pravdu. Aj keď mi to popri iných knihách trvalo asi 5 mesiacov sa celým dielom prelúskať, som neskutočne rád, že som prvý diel tejto klasickej série predsa len prečítal.

Po 5 rokoch som sa do tejto knihy pustil, sediaci pod celtou podsadového stanu na skautskom tábore. Hrdinovia preslávených westernov ma sprevádzali takmer celou druhou polovicou náročného roka 2020. Nakoniec nám všetkým dobre bolo...

Voči Karlovi Mayovi mám ako autorovi rešpekt. Človek, ktorý si toho sám v živote prežil veľa ťažkého, ponúka čitateľovi veľmi pekným súbor myšlienok a hodnôt v podaní postáv rôzneho pôvodu, národnosti či vierovyznania. Síce neviem, ako séria pokračuje, neviem sa dočkať na ďalšie dva diely. Podľa mňa, toto nemá každá kniha svetovej literatúry. Schopnosť skutočne sa dotknúť mladého človeka a možno ho aj konfrontovať s jeho ideálmi, názormi, pohľadmi na spoločnosť. To urobil so mnou Winnetou.

Okrem veľmi pekne a jasne podanej myšlienky boja proti rasizmu, dobrodružný dej taktiež umožňuje nahliadnuť do rozhodnutí či myšlienok takých veľkých postáv ako napr. Old Shatterhand. Páči sa ako je znázornená interakcia so samotnými Indiánmi, no neviem si veľmi predstaviť takúto knihu napísanú v 21. storočí. Niektoré výroky či možno celé dialógy mi prišli naivné a po obsahovej stránke nekompatibilné s moderným vnímaním ľudí inej etnickej príslušnosti. Plánujem si zhliadnuť aj sfilmovanú verziu. Čo sa samotných postáv, veľmi pekne je tu ukázané, že dobré hodnoty si vieme zobrať od Vinnetoua aj od Old Shatterhanda, aj keď sa zo začiatku zdali ako úhlavní nepriatelia.

Kniha končí zaujímavo, necháva čitateľa v napätí až do poslednej strany. Veľmi sa teším na ďalšie diely tejto legendárnej série.

petrn
15.09.2020 3 z 5

Kdo čte Vinnetou až v dospělosti, musí ho totálně bít do očí nabubřelost dialogů, černobílé postavy a naivita mnohých postav, ač v příběhu vysoce postavených. Naprosto si ale uvědomuji, že kdybych to četl jako malý kluk, tak mi nic z toho vadit nebude a jízdu po divokém západě si užiji na sto procent.

boxas
01.08.2020 5 z 5

Neznat knížky Vinnetou, Lovci mamutů a Rychlé šípy?
No dovolte, a byli jste vůbec kdy dětmi?!

Jackjelly
18.05.2020 5 z 5

Řeknu Vám tajemství. Za mé dlouhé vlasy nemůže ani John Lennon, ani "Párpli" nebo "Zepelíni".
Už od dětství jsem každé stříhání vlasů nad uši oplakal, posléze vztekle okomentoval. Co jiného mohl dělat kluk, narozený v roce 66, který viděl klasického Vinnetoua jen v raném dětství a pak se musel spokojit na dlouhá léta s východoněmeckými náhražkami westernů. I s takovou kuriozitou, jako byl zmatený americký zpěvák, herec a snad jediný emigrant do východního bloku, Dean Reed, který evidentně netušil, kam to utekl.
Naštěstí tady byly knihy pana Karla Maye, hltal jsem je téměř všechny a samozřejmě, jako většina, především ty, jejichž hrdinou byl Vinťa a jeho kámoš Olda Šetrný.
Mou osobnost a vztah ke spravedlnosti formovali tihle dva gentlemani více, než Foglarovy "Rychlé šípy" . Čím to bylo, netuším. Možná těmi dlouhými indiánskými vlasy, které jsem miloval a které mi dodnes zůstaly, lehce prošedivělé a o kterých nikde nikdy nepřiznám, že jsou pozůstatkem dětských snů o americké prérii a spravedlivých odvážných hrdinech. Vždy budu tvrdit, že to byl vzdor proti režimu a bigbít. Ale skutečným vzorem byl (a je) Vinnetou.
Kdo nečetl, nemůže nikdy pochopit, co je to přátelství! :-)

Radka1911
24.04.2020 5 z 5

Můj velký dětský hrdina, oblíbenec, vzor, modla. Mayovek jsem v dětství přečetla opravdu dost.

666Jitka
24.03.2020 4 z 5

Klasická "Mayovka" - kdo by neznal příběh Vinnetoua a Old Shatterhanda. Krásné romantické příběhy z divokého západu. Musím pochválit také filmové zpracování, které je opravdu skvostné a vždy se na sérii ráda znovu podívám. Naposledy jsem Vinnetoua poslouchala jako audio knihu v podání Borise Rösnera, Petra Kostky, Rudolfa Hrušínského st. , Radoslava Brzobohatého, Aloise Švehlíka a dalších ...

Kája95
21.03.2020 5 z 5

Na Karla Maye nikdy nedám dopustit

heavy66
15.02.2020 5 z 5

"Tento příběh se odehrává v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století"..... - nesmrtelná klasika, která mi po letech pomohla splnit téma č. 9 čtenářské výzvy!

brodequin
20.01.2020 4 z 5

Jako nakonec dobrý (čtu poprvé ve 40ti letech)...ale smůla byla, že jsem před tím dočetl Lži Lockeho Lamori, což bylo co se týče spisovatelského umu o pár řádů výše. Nakonec mě to ale bavilo - ve knize se stále něco děje, nejsou tam hluchá místa, což moc oceňuji.

TERRORDROME
15.12.2019 2 z 5

Uff, na rozdiel od filmov nemám ku knihám Karla Maya vzťah z detstva a teraz som si to už moc neužil. Ono to očakávané naivné dobrodružstvo bolo nejak moc ukecané, každý plán a každý krok sa musel siahodlho prediskutovať, prežuvať, obkukať a oštemplovať než došlo k realizácii. Uff! Samotný Old Shatterhand bol týpek na zabitie, skutočne neskutočný, statočný, spravodlivý a blablablí poloboh čo jednou rukou skrotí divého mustanga, druhou zapichne grizzlyho a neustále robí vola z chudáka Sama Hawkensa. Uff! Ten je ale podľa mňa najzaujímavejšia postava celej knihy, taký podivný smiešny poloblázon a hláškar. Ostaný hrdinovia sú oproti nemu príliš vážny a dokonalí, neustále drmoliaci sladkasté ódy na priateľstvo, bratstvo, česť, pravdu, šošovicu a podobné pixloviny. Uff! Najlepšia časť knihy je potom posledná štvrtina kde na scénu vstúpi zloduch Santer a poriadne zdvihne Vinniemu mandle. Uff! Pasáž kde od hnevu červený gentleman prisahá pomstu všetkým bledým tváram konečne vyvoláva nejaké emócie. Uff! Ako to ale dopadne sa dozvieme až v ďalších dieloch. Ešte by som podotkol že oproti filmu je v knihe omnoho menej mŕtvych a je to celé podstatne komornejšie, takže žiadna lokomotíva prechádzajúca cez saloon a divoké prestrelky. Uff! P.S. najčastejšie používaný indiánsky výraz je Uff!