Víc štěstí než rozumu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha izraelské novinářky, publicistky a překladatelky Ruth Bondyové, je zamyšlením nad autorčinou životní cestou, prvním ohlédnutím za vlastním osudem. Světy, které poznala, dnes už zaniklé nebo zanikající, evokuje jemnými náznaky, zlomky vzpomínek, nenásilnými asociacemi. Rodinné kořeny na českém venkově, atmosféra předválečné židovské Prahy, sionistické mládežnické hnutí v Čechách, válka, první kroky v Izraeli, úspěšná dráha publicistky a překladatelky, obraz toho všeho skládá z drobných zlomků, které vytvářejí netušeně plastickou fresku. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3476/vic-stesti-nez-rozumu-3476.jpg 415
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Argo
Originální název:

Švarim šlemim


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Víc štěstí než rozumu

sadboy
30.12.2019

Jedna z nejlepších autobiografií, které jsem četla za poslední dobu. Některým se možná může zdát přelétavá a díky tomu nesrozumitelná, ale mě, nejspíš vlivem Bůh ví od Hellera, (což je velice vtipná, ale také velice nepřehledná kniha), kterou jsem četla předtím, přišla krásně přehledná a čtivá.

Občas je zajímavé sledovat, kam všude nás na naší životní pouti zavanou „náhody“. A taky je podstatné, nejen pro tento příběh, že když člověk chce, tak může zvládnout cokoliv.
Zvlášť se mi líbila část, kde se popisuje, jaká je hodnota 2 koruny, aneb co vše si za ni můžete pořídit. A celkově ty popisy toho „starého světa“.

A trocha toho polemizování na závěr: „Nezabývat se holocaustem je hrozné, a zabývat se jím je také hrozné.“ Nad touhle větou se budu zamýšlet ještě dlouho.

Kniha se mi líbila a určitě ji všem doporučuji k přečtení, už jenom proto, že obsahuje moudra, která za to vskutku stojí :)

Annkag
16.07.2019

Dojímavý príbeh ženy,ktorá prežila holocaust ale i napriek tomu nestratila chuť do života.


Lenka4
03.06.2019

Začíst se do těchto vzpomínek si mi příliš nedařilo. Snad je to jejich přelétavostí, nebo nezáživným stylem psaní. Přitom život Ruth Bondyové by vydal na velmi zajímavý a napínavý román.

mosem
15.12.2018

Kniha, která se dá číst jako beletrie, ale přesto zachycuje realitu. Obsahuje celou řadu (alespoň pro mne) nových informací o židovské komunitě a filozofii jejího života, současně s prvky kontrastu s nežidovskou populací. Zvlášť silně na mne působilo sledování myšlenkových pochodů autorky ve skutečných situacích, bez jednoduchých receptů a odsudků "....já bych...". Tato slova může použít jen ten, kdy v takové situaci byl, ale tito lidé se těmto jednoduchým vzorcům vyhýbají. Kniha, která se dá přečíst takřka jedním dechem.

samuela.gc
29.01.2018

Trochu mi nevyhovovalo, jak napřeskáčku je autobiografie psaná, přesto byl její životní příběh velmi zajímavý. Kniha začíná poetickým popisem Prahy, "zlaté podobně jako jako Jeruzalém". O těžkých věcech, ketré ji potkaly, píše skoro s lehkostí, zvážní jen v těch nejtěžších situacích ale z knihy není cítit žádná hořkost, píše že nemůže ani nenávidět ani odpustit. Zajímavý je i osud po emigraci do Izraele v jeho začátcích jako nového státu. Své životní i karierní úspěchy maskuje jako náhody, přesto nemůže zakrýt, že je nadaná spisovatelka a novinářka. Byla to jistě vyjímečná žena. Škoda, že mnoho takových Českoslovenkso ztratilo.