Vězňova žena

Vězňova žena https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446325/bmid_veznova-zena-TuM-446325.jpg 4 256 88

Izzy by si tolik přála vést poněkud zajímavější život, než jí nabízí středomoravská vesnice. A teď, za války, je to ještě mnohem horší. Samá dřina, žádná radost. Pak se ale najednou všechno změní: na jejich rodinný statek přijde vypomáhat skupina britských válečných zajatců. A jedním z nich je Bill. Po jejich setkání události naberou rychlý spád. Izzy a Bill se tajně vezmou a vydají se na útěk. Izzy je přestrojená za muže a působí tak věrohodně, že když je nakonec dopadnou nacisté, skončí spolu s Billem ve vojenském zajateckém táboře. Kdyby Němci přišli na to, že je Izzy žena, okamžitě ji zastřelí. Novomanželé se proto spojí s několika spoluvězni, a společně pak střeží Izzyino tajemství. Ne každý zajatec má ale dobré úmysly. A tak se Bill a Izzy každé ráno probouzejí s nejistotou, jestli se společně dočkají večera. Nebo konce války. Nebo šťastné budoucnosti.... celý text

Literatura světová Pro ženy Válečné
Vydáno: , Domino

The Prisoner's Wife , 2020

Ivana11
18.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha, pro mě nové prostředí děje, o osudech vojáků ze zajateckého tábora jsem zde četla poprve.

attila1
10.11.2020 5 z 5

Dojemný příběh z války zamilovaného páru.

Ka-čí
06.11.2020 5 z 5

Knihu jsem hltala stránku po stránce. Na začátku jsem si říkala, co jsem si to koupila s obavama, že mě kniha nebude bavit...a pak se ti rozjelo...úplně jsem měla výčitky když jsem se šla najíst...při pohledu do svého talíře jsem si říkala,kolik lidí by se z toho najedlo... super kniha,silný a emotivní děj a na konci člověk sáhne po kapesniku.. ????

KatyM.
31.10.2020 5 z 5

Moc krásný a dojemný příběh. Co vše lidé museli za války vytrpět a přesto vše stále věřili v lepší dobu, lásku a pochopení ostatních, pomáli si navzájem. Jedna z nejkrásnějších knih v poslední době.

Miretti
30.10.2020 5 z 5

Kniha s krásnou obálkou a s krásným, dojemným a originálním příběhem, který vás osloví o to více, když víte, že je vykreslen na základě skutečných událostí. Bylo krásné číst, že i v hrůzách války lidem záleželo na ostatních, riskovali své životy za cenu životů jiných, měli svou víru, lásku a naději.

Xaveza
28.10.2020 3 z 5

Kniha mě zaujala obálkou. Téma, na které jsem v žádné knížce zatím nenarazila...koupě byla jasná :). Velmi čtivě napsaná a zajímavá o tom žádná....naivita hlavní hrdinky rozblikala červenou kontrolku v mojí hlavě, že jsem si říkala, že se to snad ani nemohlo stát....ale stalo se. Zajímalo by mě, jak to s hlavními hrdiny dopadlo...snad určitě dobře po tom všem, čím si prošli a co všechno přežili. Doporučuji.

cornetka
28.10.2020 5 z 5

Tenhle válečný příběh mě bavil hned od začátku. Je plný lásky, důvěry, porozumění, ale i nebezpečí a odvahy. Zdá se být neskutečný, ale dle slov autorky se zakládá na pravdě, o to víc se stává zajímavějším. Bylo hezké sledovat, jak ostatní vojáci dokážou pomoct někomu jinému, i když sami mají málo.

Analady
24.10.2020 3 z 5

Další kniha z 2. sv. války. Tentokrát nejde o koncentrační tábor, ale o zajatecký. Ze začátku mi kniha přišla jako červená knihovna zasazená do období 2. sv. války. Postupně se příběh vyvíjí, popisuje život a útrapy vězňů v táboře, takže působí už trochu víc věrohodněji.

Sobotikova
20.10.2020 4 z 5

Ve čtvrtině knihy jsem to chtěla vzdát. Hrdinka a samotný příběh mi připadal hrozně naivní. Ale pak jsem si vzpomněla jaká jsem byla já v jejím věku a dala jsem knize ještě šanci. Od chvíle, kdy se hrdinové dostanou do zajateckého tábora už jsem knihu neodložila. Každopádně kdyby v knize nebylo několikrát zmiňováno, že je podle skutečných události, tak by mi připadal příběh hodně nereálný.

zuzana2599
16.10.2020 4 z 5

Čtivý příběh z válečného prostředí, kdy je tentokrát hlavní hrdinkou moravská dívka Izabela, která se zamiluje a provdá za válečného zajatce. Je to příběh o lásce a odvaze, o lidskosti a hrdinství a o nezdolné vůli přežít.
Příběh se svižně a pěkně četl, držela jsem oběma hrdinům palce při jejich společném útěku z vesničky Vražné, kde byl statek rodičů dívky. Na cestě za svobodou je čekalo mnoho bolesti a útrap, příběh vede čtenáře mimo jiné i k zamyšlení... Bonusem románu je pak to, že je napsán podle skutečného příběhu dívky Izabely.

alnahu
14.10.2020 4 z 5

Vězňova žena -příběh odvahy a lásky,která překoná všechny útrapy.Děj se odehrává za druhé světové válce a začíná v malé vesničce Vrážná ve střední Moravě,kde se do sebe zamilují místní dívka a válečný zajatec.Tajně se vezmou a vydají se spolu na útěk-Izzy v mužském přestrojení.To vše co musela Izzy a Bill překonat je až neuvěřitelné.Příběh je zajímavý hlavně tím,že je psán podle skutečné události.

JanaDor
10.10.2020 4 z 5

Román je velmi dobře a výstižně napsán. To značí i to, že mi až do půlky knihy lezla Izzy dost na nervy svou naivitou a dětinskostí. Ale o tom to přesně je. Nezkušená dívka si maluje, co by všechno mohlo být. A pak tu máme tvrdou životní zkušenost, která ji tvaruje v ženu, jež chce přežít.
Kniha je zajimavá nejen svým příběhem, ale i fakty, které se zakládají na pravdě. Doporučuji.

intelektuálka
10.10.2020 4 z 5

Dva zamilovaní na útěku - jenže kolem zuří válka....

Angličan a moravská dívka - jak dlouho se jim podaří skrývat svůj vztah v prostředí lágrů ?

Silné téma - co všechno vydrží člověk - s prvky dokumentu ....

O lidské soudržnosti a touze přežít ....

knihovnička007
08.10.2020 5 z 5

Kniha mne oslovila už nádhernou obálkou a anotací. Jsem holka z Moravy a Vražné mám kousek od nás…
Knihu jsme si půjčila z knihovny a zamilovala jsem se na prvních stránkách. Miluju mapy a hned na prvních stránkách je mapa Evropy, kudy zamilovaní Bill a Izzy putovali. Londýňan Bill, který prožil většinu svého života ve městě a vesničanka Izzy, která celý život pomáhala na statku rodičů. Billa zajali a přes pracovní tábor se dostává na statek jako pomocník a hned se do sebe zamilují. Vždy aktivní Izzy najde způsob, jak si najít způsob a čas být Billovi nablízku. Izzy dokonce využije matčiny nepřítomnosti, v kostele se rychle vezmou a společně utečou. Izzy doufám, že ji najde její otec a budou žít s partyzány a bojovat proti nacistům. Utíkají, ale v Prostějově je seberou nacisti a odvezou do pracovního tábora. Izzy z lásky k Billovi zůstává s ním a musí předstírat, že je muž. V drsném mužském a nacistickém světě, kde musí střežit své tajemství. Nesmí dát najevo, jak Billa miluje a nesmí promluvit. Přežívání v táboře, práce v lomu, znovu tábor a dlouhý pochod (vlastně útěk) před ruskou armádou... Boj o přežití ze všech stran.
Místy jsem úplně zapomněla, že autorka není Češka. Když se Izzy s Billym a dalším přáteli dostává do lomu v Supíkovicích a slaví Vánoce. Bramborový salát, kapr a kuba… ač nejsem plačka, tohle mi fakt vehnalo slzy do očí. Pomoc od někoho, koho jste nikdy předtím neviděli. A pak podraz z druhé strany…
Velmi jsem obdivovala tu odvahu a zpočátku velkou ztřeštěnost Izzy, která vůbec netušila, jaký svět je za vraty statku. Skrývání menstruace, nemožnost mluvit, neustálý hlad, nemožnost se umýt, vši, nemoci… Láska, zklamání, nenávist, beznaděj… a hlavně láska a přátelství za všech okolností.
Tato kniha mne hodně zasáhla. Příběhy z války čtu hodně, ale tato je opravdu jedna z nej. Velmi silný příběh, perfektně zpracovaný. A klobouk dolů před všemi, kdo toto šílené peklo dokázal přežít. Moc bych si chtěla přečíst pokračování, jak dopadl Ralph a Max, zda se ještě Izzy podívala na statek…
Za mne úžasná kniha. Jedna z nejlepších, jakou jsem kdy z období války četla.

Odehnalka
06.10.2020 2 z 5

Historické romány z doby 2. světové války mi nevadí a ráda si je přečtu, nicméně tohle bylo velké zklamání. Co se knize nedá upřít, je čtivost, polovinu knihy jsem měla za sebou docela rychle... Důvodem ale taky mohlo být to, že jsem každou stránkou doufala, že se postavy začnou chovat více racionálně a nebudou už tak otravné.

janeonthemove
29.09.2020 4 z 5

Jen výjimečně se stane, že by se kniha líbila mně i mámě a právě Vězňova žena měla úspěch u obou. Kniha inspirovaná skutečným příběhem moravské dívky a britského vojáka, kteří se do sebe zamilují a o jejich životě v zajateckém táboře, kde se Izzy vydává za muže, aby tam s tím svým mohla být.
Příběh velké lásky na pozadí hrůz, co se děly. Určitě stojí za přečtení.
Kdybych měla napsat knihu se kterou bych Vězňovu ženu měla porovnávat, tak bych řekla, že za mě je to takový lépe napsaný Tatér z Osvětimi.

mujfialovysvet
29.09.2020

Kniha Vězňova žena mě zaujala na první dobrou. Týká se období druhé světové války, o kterém jsem za poslední roky přečetla už několik knih a momentálně mě velmi zajímá. Děj se navíc odehrává částečně na našem území, je inspirovaný skutečným příběhem moravské dívky, kterou láska, odvaha a krutost té doby přivedla až za zdi zajateckého tábora.
Kniha je velmi čtivá a opravdu jedinečná příběhem, který, myslím, nemá obdoby. Už jsem toho přečetla hodně o statečných ženách, které za války projevily neskutečnou dávku odvahy a vůle, věřily v naději a lásku a byly ochotné pro ni riskovat i svůj život. Žádná z nich se ale nedostala do tak neuvěřitelné situace jako Izzy, mladá dívka z venkovského statku, která se zamilovala do válečného zajatce, který přišel spolu s dalšími zajatci jí a její matce na statek vypomáhat. Bill je britský voják, který už si v zajetí prožil své. Dávno už není v plné síle, ale stále se raději dobrovolně hlásí na těžké pomocné práce, než aby trávil svůj mladý život v zajateckém táboře. A pak potká Izzy. Zamilují se do sebe a největší dobrodružství jejich života začíná. Musím říct, že jsem hltala každou stránku knihy, nepřišlo mi, že by začátek, kdy se příběh rozjíždí a hlavní hrdinové se seznamují byl nudný a nezáživný. Naopak!
Moc se mi líbilo reálné zobrazení doby, které je často v příbězích z druhé světové války opomíjené nebo zkreslené. V této knize mě nic nerušilo, naopak ve mně čtení vzbuzovalo zvědavost, napětí a touhu dozvědět se, jak to celé vlastně skončí. Svou roli sehrálo prostředí, ze kterého Izzy pochází, její rodina, tradice i nástrahy doby. Láska, naděje, odvaha, strach, strádání, oddanost i štěstí. Izzy naplánuje tajný sňatek s Billem a společně utíkají. S každým dnem na útěku v nich sílí strach, ale zároveň i naděje, že se jim to přeci jen podaří. Rusové se blíží a konec války s nimi. Stejně jako riziko, že si nebudou brát servítky a vezmou si cestou vše, co budou chtít. A tak si Izzy ostříhá své krásné, dlouhé vlasy a rozhodne se po celou dobu jejich putování vydávat za němého chlapce, čehož se drží i poté, co je dopadnou a odvezou do zajateckého tábora. Jak si dívka poradí mezi stovkami mužů, se kterými musí sdílet nejen špinavý barák, společné palandy, ale i latrínu a umývárnu? Jak může v takovém prostředí utajit menstruaci? Jak zvládne těžkou mužskou práci a nakonec i dlouhý, nekonečný pochod smrti? Podaří se jim tajemství udržet až do konce války? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto otázky, určitě si knihu přečtěte. Je opravdu velmi výjimečná, probudí ve vás snad všechny emoce. Já na konci plakala a teprve pak mnou příběh ještě jednou celý protekl jako trychtýřem a já jsem si naplno uvědomila, že se tyhle věci opravdu udály. Lidé trpěli, utíkali, bojovali, hladověli a odevzdávali svoje životy do rukou bezcitných nacistických dozorců. Není to tak dávno. Je třeba si to neustále připomínat! Čtěme, vzdělávejme se, nezapomínejme! Tenhle neuvěřitelný a opravdu ojedinělý příběh si říká o filmové zpracování, na které se už teď velmi těším. :)

DreamerX9
29.09.2020 2 z 5

Je mnoho knížek z druhé světové války. Mnoho příběhů a možná je i těžké být originální.
Kniha je z trošku jiného soudku a nebyla bůh ví jak čťivá. Hlavní postavy mě nebavily a dej byl místy přitažený za vlasy. Ale oceňují autorku že příběh sepsala a prožila si s "hrdiny" jejich reálnou cestu.

Irsaf
28.09.2020 4 z 5

Nevím jestli nazvat jednání Izzi láskou nebo čirým bláznovstvím... Asi málokdo by toto dnes vydržel...
Četla jsem se skupinou Klub tajných knihomolů na FB...

Lenka_S
28.09.2020 5 z 5

Přiznám se, že nebýt společného čtení s FB skupinou klub.tajnych.knihomolu, tak bych po této knize nikdy nesáhla a o hodně bych přišla. Příběh zakládající se na skutečné události o české dívce, která se zamiluje do anglického vězně a projde s ním nejen zajateckým táborem, pracovním nasazením v lomu, ale i dlouhým pochodem z Polska do Německa převlečená za chlapce mě uchvátil, i když knihy z 2. světové války vůbec nemám ráda.