Vězněná

Vězněná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269808/mid_veznena-Mtc-269808.jpg 4 609 215

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…... celý text

momo.kg
04.03.2017 5 z 5

Naprosto super kniha!!!

Jana283
22.02.2017 5 z 5

Historie a Šumava jsou "moje" témata. Tahle kniha byla v každém případě velmi nevšední čtenářský zážitek. Přečetla jsem o dovolené na chatě v samotě v lesích za jeden den. O to emotivnější - praskání dřeva, vítr, déšť... Tam někde za okny... kdo ví...

FireOfFilth
02.02.2017 4 z 5

Na tuto knihu jsem byl nalákán reklamou v pražském metru. Našel více informací o této knize. Zjištění, že se odehrává na Šumavě byl impuls k její koupě a četbě.

Na začátku je dobré říci, že kniha popisuje dva příběhy, které se zdá nemají nic společného. Jedná se o příběh středoškolského učitele, který má osobní problémy. Druhý příběh popisuje výlet malé holčičky Marie, která jede na dovolenou na Šumavu.

Nakonec v jedné části knihy dojde k velkému zvratu a od té dobry začne kniha nabírat na obrátkách a už tak hustá atmosféra ještě zhoustne.

Jak asi každý čtenář čeká dojde k propojení oněch dvou příběhů. Až se dostaneme k finále, které je poměrně předvídatelné.

Na závěr můžu říci jen to, že mě kniha velice bavila a doufám, že pan Renčín napíše další podobný skvost.
Celkové hodnocení 80%

martina1199
28.01.2017 5 z 5

Díky této knize vím, že už nikdy nevstoupím do žádného hlubokého lesa, aniž bych cítila mrazení v zádech. Už nikdy ji nebudu znovu číst - protože na ni nikdy nezapomenu.

Výborně napsaný příběh o tom, že je hloupé a naivní bát se stínů a příšer, jelikož jediné opravdové zlo se skrývá vždy jen v lidech. Vyprávění bylo tak hrůzostrašné a děsivé, že jsem velmi často musela během čtení dělat pauzy, abych to rozdýchala. A ta myšlenka, že je inspirováno skutečností, že se něco podobného opravdu stalo...

Tolik utrpení a bolesti! Pořád jsem si říkala už ne, to stačí, ať raději vše skončí, bude to tak lepší...Pokaždé, když se v knize a osudu Marušky objevil nějaký světlejší bod, jsem skoro nedýchala a doufala, že třeba už konečně přijde to kýžené vysvobození...

Obdivuji ji za její nezdolnost a vůli k žití, za to jak čelila zlu. Já sama bych to jako ona jistě nezvládla.

Nunee
16.01.2017 3 z 5

Mno.... Já jsem čtenář hlavně hororu a sci-fi. Velká fanynka Pana Kinga. Miluju nadpřirozeno. Ale do tohohle příběhu se mi nadpřirozeno vůbec nehodilo a upřímně, kdyby v knihách od Kinga běhaly potetované stařeny s oštěpem v ruce po lesích, nečetla bych ho. Do porodu Máji mě kniha bavila (ikdyž rezervy tam byly), ale konec byl fakt špatně.... :-\ vlastně jsem s větším napětím četla článek o Hubertovi Pilčíkovi (byl předlohou pro Švápa). Ale na druhou stranu autor použil dost faktu, což do onoho porodu docela dost fungovalo.

jira1992
04.01.2017 4 z 5

Celkem dobrá knížka, nenadchne ani nenaštve, dle mého názoru. Spousta věcí je v knize přitažená za vlasy. Námět byl dobrý, ale některé pasáže nezáživné. Velké plus dávám obálce, ta mě na knize právě zaujala.

MamaLet
29.12.2016 4 z 5

Moje první kniha čtená na rodičovské dovolené... ještě teď po x měsících se k ní myšlenkami vracím.
Závěr mě mátl, ale tuším, co tím chtěl autor říci.

Lucina88
06.10.2016 1 z 5

Velké zklamání, čekala jsem víc

Rade
21.09.2016 3 z 5

Možné SPOILERY.
Rozjezd výborný, fobie učitele v prvních kapitolách byly pro mě působivé. Linie s dívkou Májou byla na jednu stranu děsivá, ale něco mi tam už zpočátku drhlo… Riskantní útěk na Západ přes bažiny Šumavy, zákeřný a sadistický převaděč - „Král Šumavy“ ... Být zasazeno do padesátých let, bylo by to věrohodné, příběh se měl ale odehrávat v úplně odlišných sedmdesátých letech, a už to samo o sobě bylo hodně přitažené za vlasy. Teprve po přečtení jsem se dopídila informace, že základ příběhu byl pravdivý a odehrával se skutečně na Šumavě - ovšem na přelomu čtyřicátých a padesátých let…
Celé to nakonec dost nečekaně sklouzlo spíš do fantasy, takže asi nemá cenu rozebírat nepravděpodobnosti, ale pochybuji, že by takto léta mučená dívka zůstala nezlomná a bojovná. Konec mě už tolik nepřekvapil, nicméně jsem knihu dočetla, aniž bych závěr prožívala tak moc, jak bylo autorem zamýšleno.
Plus za českého autora, dobrou stylistiku (navozování pocitu strachu a očekávané hrůzy bylo místy, zvlášť zpočátku, dost povedené) a za české prostředí, ale jen za to pražské. Škoda, že příběh více neodpovídal historickým okolnostem, protože takhle to zasazení do reálných českých kulis a reálného času bylo spíš na škodu.

Verunka289
19.09.2016 4 z 5

Asi nejvíc nechutná, skličující, bolestná kniha, jakou jsem kdy četla! Ale myslím to teď v dobrém slova smyslu s ohledem na hodnocení autora.
Utrpení Máji pro mě bylo úplně hmatatelné.
Škoda závěru, za ten ubírám hvězdičku.

Foks
17.09.2016 5 z 5

Drásavé, zneklidňující, skličující, nutící číst dál a dál. Na základě skutečné události vystavět takový příběh, klobouk dolů. Skvělá kniha.

KydlochMoris
01.09.2016 5 z 5

Dostala mě takovým způsobem, že jsem pořádně nespala a nemohla jsem si hned vzít jinou knihu...

SimonaP
25.08.2016 3 z 5

Knížka byla strhující a napínavá, vykreslená atmosféra a pocity Máji byly podány reálně mrazivě. Ale asi knížku svým známým nedoporučím, a to pro divný a pro mě nehodící se závěr. Ale chápu, že autor se zaměřuje na sci-fi a na nadpřirozeno, takže je to tak asi správně.

Izu
21.08.2016 3 z 5

Kdyby se autor drzel pouze linky Maja versus Svap, byla by to dokonala jizda.Nadprirozeno pusobilo rusive a konec byl uz trochu prekombinovany.

Lindulinek
08.08.2016 3 z 5

Příběh místy hodně nudný, místy (především dějová linie Máji) velmi napínavý a "těžký". Konec byl hodně velké zklamání.

MartinSt
05.08.2016 4 z 5

POZOR, komentář může obsahovat spoilery!!!

Rozdělil bych celou knihu do částí: Úvodní kapitoly s učitelem a jeho nočními můrami mě absolutně nebavily a ani mě nedokázaly nijak vyděsit. Naopak rozjezd a uvedení do "druhého" děje s Májou byl mnohem lepší. Pak nastává prostřední pasáž Kapitola VI. - XIII. (příjezd rodičů - dřevěná bedna) a to bych nazval opravdovým TEROREM. Chvílemi mi bylo čtení až nepříjemné, protože to na mě bylo silné kafe. Už tady se ale objevovali náznaky silného přitahování za vlasy. Poslední část knihy byla však za vlasy přitažená až moc silně a závěr a rozuzlení byl totální odpad a pohřbení téměř dokonalé knihy.

Kdyby se celý děj držel reality, byla by pro mě kniha dokonalá. Nicméně se Pavlu Renčínovi povedla zásadní věc: vyvolal ve mě hrůzu a strach, ne-li dokonce odpor, číst další stránky. Za mě osobně je spojení tohoto díla s Kingovým stylem zaručeně oprávněné a dávám 4/5 :)

gladya
03.08.2016 4 z 5

Při čtení takovýchto knížek mi dochází, že bych nemohla být literární kritik. Nechám se strhnout, čtu jedním dechem a kritický nadhled zcela ztrácím.

Nejdřív člověk dumá, jak se dějové linie propojí, v jisté fázi je děj zčásti předvídatelný, ale na působivosti to neubírá.

Jiří.H
21.07.2016 4 z 5

Jak se dá napínavý a skvělý thriller zabít na posledních dvaceti stranách...

Drea
06.07.2016 5 z 5

Masakr!!!!

Nazli
02.07.2016 4 z 5

Shrnu to stručně - tohle je prostě bomba!