Vetešník

Vetešník https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411218/bmid_vetesnik-mQe-411218.jpeg 4 102 41

Samotářská pečovatelka a nevrlý vetešník v domě plném tajemství… Maud Drennanová je pečovatelka, které se následkem tragické události v dětství zjevují upovídaní duchové svatých. Kromě své bytné se s nikým nestýká a plně se věnuje svému povolání, v němž nachází útěchu — dokud se neseznámí s panem Floodem. Cathal Flood žije v rozlehlé rezidenci plné haraburdí a divokých koček. Předchozího pečovatele dohnal do blázince a Maud je jeho poslední nadějí, že bude moci ve svém sídle zůstat. Nesourodou dvojici stmelí láska k irským příběhům i společná nevraživost vůči Floodovu panovačnému synovi. Jenže z temných koutů domu se začnou vynořovat rodinná tajemství a záhady, které se Maud snaží s pomocí své bytné vyřešit. Byla smrt Cathalovy krásné manželky Mary skutečně nehoda? A jak s rodinou Floodových souvisí zmizení patnáctileté školačky v Dorsetu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

The Hoarder , 2018

Sorrow
20.08.2019 4 z 5

Starý nerudný páprda, všetečná pečovatelka, která díky traumatu z dětství vídá svaté a obří sídlo plné harampádí i starých tajemství. Kombinace předurčená k úspěchu.
Jess Kidd si mě naprosto získala svým neotřelým pohledem na věc, vykreslením nestereotypních charakterů a hlavně dynamikou mezi nimi. Už dlouho jsem se nesetkala s tak vtipnými dialogy a slovními přestřelkami. Kniha jimi však není napěchována, a tak jsou opravdu osvěžujícím prvkem.

Na ukázku:
Cathal se na zdvihadlo mračí: "Na co je ten vynález?"
"Kdybyste náhodou zůstal vězet zadkem ve vaně."
"Jaký nemehlo by se zaseklo ve vaně? Proč bych se měl zasekávat ve vlastní vaně? Copak nejsem ještě dost hbitej?"
"Ale jste, hlavně když lezete přes to svoje haraburdí."

Vetešník oplývá i neobvyklými slovními obraty, přirovnáními a popisy, díky čemuž se nádherně čte, ale zároveň vyvolá imaginaci a často úsměv na tváři.

Na ukázku:
Pozoruju, jak se šourá před obrazem sem a tam. Dneska se potácí tak, že mě napadne, jestli se nenačuchal terpentýnu.
Nebo:
A stane se následující, v tomhle pořadí: začne mě svědit nos, začne mě svědit mezi půlkami, začne kapat vodovodní kohoutek. A pak nic.

Mnou vybrané ukázky jsou spíše toho vtipného rázu, autorka ale umí zabrnkat i na vážnější notu.

Ukázka:
Paměť je jako vzpurný pes. Občas míček upustí, a občas ho přinese, a občas nepřinese míček, nýbrž botu.

Celkově je Vetešník směsicí mnoha různých žánrů (rodinné drama, detektivka se samozvaným vyšetřovatelem, černá komedie i horor) a prvků, které ale dohromady velmi pěkně ladí a utváří příběh, na nějž se nezapomíná. Sedne zejména milovníkům atypických hrdinů s velmi dobře propracovanými vztahy.