Verše psané na vodu - Starojaponská pětiverší

Verše psané na vodu - Starojaponská pětiverší https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176082/bmid_verse-psane-na-vodu-starojaponska-petiversi-176082.jpg 5 149 33

Skvost starojaponské literatury. Básně pocházejí většinou ze sbírky Kokinšú (Sbírka starých a nových básní).

Vesmich
06.10.2017 5 z 5

Kdykoliv ta sbírka u nás vyjde, je rychle pryč a obtížně se shání. Já ji mám v pradávném vydání z roku 1955 a nikdy ji nikomu nepůjčuji.

Na pustou cestu
napadal sníh,
zavál už stopy po kročejích:
já jsem ta cesta, smutek je sníh,
kdo půjde kdy v mých šlépějích?

Corly
19.02.2017 5 z 5

Ano, krása!!!! Pro snílky to pravé!!!!

Lidé o nás povídají, já a vy,
máme se rádi potají.
Nevím jak vy, mně je však smutno,
pravdu, že nemají.

Alethea_k
22.11.2016 5 z 5

Poezii příliš nečtu, ale stejně jako Nerinžina emka si mě tato sbírka naprosto získala. Doporučuji a nebojte se toho!

mrkvivit
05.11.2016 5 z 5

Snad moje nejoblíbenější kniha vůbec. Ještě se mi nepodařilo najít univerzálnější knihu. Je to až dojemné, jak moc je mi ta útlá sbírka blízká. Dá se v ní číst, když má člověk splín i když se veselí. Těžko vůbec něco dodávat - o poezii se píše nesnadno, ta se musí prostě číst. A zrovna tak nesnadno se poezie překládá, obzvláště z exotické japonštiny, pročež Mathesius verše nepřeložil, ale přebásnil a podařilo se mu to způsobem, který překonává čas i prostor.

f.enjoy69
10.09.2016 5 z 5

Setkání

Bláhové srdce, pročpak tak pláčeš,
setkáváš se přec,
neloučíš se s ní!
- Což není v každém setkání, pane,
počátek loučení?

Úžasné, že i my, takto časově i prostorově vzdálení od starého Japonska máme možnost si něco takového přečíst! ;) Hrozně moc obdivuji, že tyto verše měly, mají a jistě budou mít všeobecnou platnost pro člověka, čímž se nikdy neomrzí. A jakou v sobě skrývají pravdu...
Protože se zde v komentářích objevuje kritika, je dobré připomenout, že formou se sice překlad nemůže přiblížit originálu (absence rýmované poezie v japonštině nebo zvukomalba způsobená velkým množstvím samohlásek kvůli slabičné podstatě japonského jazyka - počítat slabiky by zase moc nefungovalo v českém vyznění), ale posláním se nám přiblížit může. Za to velké díky! :)

Tatsume
27.07.2016 5 z 5

Krásná sbírka sladkobolných milostných veršů z Japonska. Četla jsem ji několikrát a pokaždé objevím něco nového.

notburga
20.10.2015 5 z 5

Nádhera, jako vždy a velmi si cením i přeloženého historického úvodu. Líbily se mi i jednoduché kresby, které mé vydání doprovázejí Albatros 1973). A nenechte se zmást komentářem pode mnou - žádná přebásněná haiku to nejsou, to jsme historicky někde úplně jinde ;)

Tilte
04.07.2015 4 z 5

Výborné převední japonské poezie s duší a historickou hodnotou, prostě klasika.

dva.v.1
02.05.2015 5 z 5

nádhera ...netřeba říkat víc

RobertRoberts
14.01.2015 4 z 5

“Tajně a skrytě
ty mě máš ráda,
já tebe rád:
až jeden z nás zemře, pod jakou záminkou
obleče druhý smuteční šat?“

Elyv
26.05.2014 1 z 5

Přebásněné zrýmované haiku je literární obdoba těžkého zločinu. Básně tak ztratí veškerou hloubku. Nelíbilo se mi to, když to provedl Novák s Bašóovými haiku ve sbírce Měsíce, květy a nelíbí se mi to ani zde.

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

I přesto, že je sbírka malá na velikost, tak je velká svým obsahem. Překrásné básně. Musím říct, že i když byly napsány tak dávno, tak jsou stále aktuální, neboť láska nikdy nezestárne a nezevšední. :)

dynamo
05.03.2013 5 z 5

Moc pěkné počtení,něco jako lázně pro nostalgickou duši.

"Na tebe
tolik jsem myslila -
ve spánku tvou jsem podobu zřela:
Kdybych tak znala, že je to sen -
což bych se probudit chtěla?!"