Veľkí panovníci habsburského rodu (700 rokov európskych dejín)

Veľkí panovníci habsburského rodu (700 rokov európskych dejín) https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154243/bmid_velki-panovnici-habsburskeho-rodu-700-rokov-europskych-dejin-154243.jpg 4 23 2

Čo by boli európske dejiny bez takých význačných postáv ako „posledný rytier“ Maximilián I. alebo cisár Karol V., nad ktorého ríšou, ako sa vravelo, slnko nikdy nezapadalo? Čo by ponúkali európske dejiny bez matky národov cisárovnej Márie Terézie, veľkej protihráčky „starého Frica“, alebo bez Františka Jozefa, ktorý takmer sedemdesiat rokov vládol Rakúsko-Uhorsku? Tí všetci pochádzali z panovníckej dynastie Habsburgovcov, ktorá ovplyvňovala dejiny Európy vyše sedem storočí jedinečným spôsobom. V tejto knihe portrétuje Friedrich Weissensteiner najvýznamnejších vládcov habsburského rodu. Nezaoberá sa iba politikou ich čias, ale zaujíma ho aj osobnosť, človek na tróne. Táto obrazová galéria sa číta ako farebné kultúrne dejiny Habsburgovcov od neskorého stredoveku až po začiatok 20. storočia.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (SK)

Grosse Herrscher des Hauses Habsburg: 700 Jahre europaische Geschichte , 1995

Jacinda123
18.09.2022 4 z 5

Mám rada takéto knihy. Je veľká
škoda, že už sa málokedy vydávajú v češtine alebo slovenčine. Za mňa má len jednu chybu. Zišla by sa jej obrázkova príloha.

Pablo Kral
28.10.2014 4 z 5

Na celé záležitosti, kterou kniha popisuje (Habsburkové byly k úlohám panovníků osudově předurčeni), mě eminentně zajímala nejen biografie vybraných vladařů, ale i jejich osobní prožívání svého postavení a s tím spojenou kvalitu života jako takovou především u císařů , jejich životní peripetie, lásky i nelásky, sláva i nemilost v očích lidu, klika či pech v diplomatických tazích a tak dále. Nemám sice až tak nenasytnou představivost, abych spatřil sám sebe v poloze vsedě na trůně, ale něco mně v tomto směru kniha přece jenom dala. Takže na rovinu: narodit se do zlaté klece má sice svoje "nesporné" výhody, ovšem dvorská etiketa, slavnostní ceremoniály, všechny ty jemně vybroušené manýry a neustálé prosazování moci musí normálního člověka zatěžovat často až k neúnosnosti. Navíc nemám mnoho pochybností, že po celých těch 700 let spolehlivě působila jedna stará pravda: moc, vysoké postavení a peníze většinou štěstí nepřinášejí. Tak trochu samolibě si troufám říct, že nejeden Habsburk by se mnou jistojistě souhlasil. Každopádně nezávidím.