Velké říše kočovníků - Dvě tisíciletí ve stepích Evropy a Asie

Velké říše kočovníků - Dvě tisíciletí ve stepích Evropy a Asie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276706/bmid_velke-rise-kocovniku-dve-tisicileti-naV-276706.jpg 5 11 5

Kočovnická etnika a jejich dějiny. Stepní kočovnické národy, obávaní válečníci a zároveň zprostředkovatelé kulturních podnětů, utvářely po řadu staletí historii rozlehlých oblastí Asie a Evropy a zanechaly hlubokou stopu ve světových dějinách. Kniha Milana Škody přináší ucelený pohled na dlouhou řadu těchto kočovnických etnik, jejich dějiny, způsob válčení, společenské uspořádání i kulturu. Postupně představuje jak známá kočovnická etnika, především Huny a Mongoly, tak i ta méně známá, počínaje severoíránskými kmeny (Skythové, Sarmati, Massagetové, Kušánci, Parthové) přes předky Hunů, Huny Siungnu, zakladatele jedné z největších říší v dějinách Turkuty, Žuan-žuany (Avary), Chazary, Pečeněhy, Zlatou Hordu a národy severní Číny až k proslulé Tamerlánově říši. Stranou nezůstávají ani ty kočovnické národy, které daly jméno evropským zemím – Maďaři a Bulhaři, ale třeba také Tibeťané. Svým širokým záběrem je kniha M. Škody, navazující do jisté míry na práce j. Bednaříkové o stěhování národů, Francích a Hunech, v české historiografické literatuře ojedinělá.... celý text

FideiDefensor11
06.05.2023 4 z 5

Velké říše kočovníků se věnují nesmírně zajímavému tématu, které je v Česku neprávem opomíjené a mezi veřejností takřka neznámé. Bezesporu je proto její edukační přínos značný. Kniha je navíc čtivá, rychle ubíhá a myslím, že poskytne čtenáři skutečný vhled do problematiky. Orientace v textu je přirozeně kvůli rozsahu popisované historie a množství komplikovaných jmen poněkud náročná, ale to samozřejmě není autorova chyba. Možná, že se některé kapitoly mohou zdát až příliš stručné, ale podle mě to knize spíše pomohlo, protože to díky tomu skutečně mělo spád a člověka to nezačalo nudit. Líbil se mi i důraz na etnogenezi popisovaných kmenů a na jejich řádné zařazení do správné jazykové skupiny. Člověku to značně pomůže pochopit vývoj a šíření jazykových rodin v dnešní Asii, což je dovednost, která se neztratí. Nejzajímavější mi přišly kapitoly, jež pojednávaly o národech, které významně ovlivnily i evropskou historii, jako byly např. Kumáni, Maďaři nebo Bulhaři. Hlavně jsem vážně rád, že jsem se dozvěděl spoustu nových věcí. Velké říše kočovníků jsou proto definitivně kniha, která stojí za přečtení.

Martinmmm
12.05.2021 5 z 5

Veľmi prehľadné zhrnutie veľkého množstva kočovníkov a ich ríší, vrátane takých, ktoré sú pomerne neznáme..jedine mi chýbali trochu podrobnejšie mapy s vyznačením lokácií spomínanými v texte a bohatší menný register

Akana
11.06.2020 4 z 5

To, že Milan Škoda není žádný velký spisovatel, je zcela podružné. Podstatné je, že v této knize zpřístupňuje českému čtenáři informace z oblasti, která skutečně zůstávala na našem trhu bílým místem. A přitom se jedná - historicky i geograficky - o tak ohromný prostor. O mnoha národech, kterým se autor věnuje, jsem v životě neslyšel a přitom měly na dění na eurasijském kontinentu srovnatelný vliv jako známější Skythové, Hunové nebo Mongolové. Čtenář si taky může udělat pořádek v často zkresleném vnímání etnických a jazykových souvislostí. Informacemi je kniha prostě nabitá a sušší vypravěčský styl tu vlastně nijak zvlášť nevadí.

OlafSveinsson
08.12.2019 5 z 5

Ohromné prostory otevřených stepí východní Evropy a centrální Asie byly domovem spousty nomádských národů. Tito kočovníci výrazně ovlivňovali sousední národy, ať už se jednalo o Číňany, Peršany, Araby, Byzantince nebo Rusy. Jejich historie je velmi zajímavá, plná válek ve kterých se rodí i zanikají říše, jejichž velikost se měřila na miliony kilometrů čtverečních. A právě historií těchto íránských, turkických a mongolských kmenů, je tato kniha nabitá.

Holmann
02.04.2017 4 z 5

Škoda, že kniha plná zajímavých informací, je tak stručná. Pěkný pokus o jakési shrnutí kočovných národů a jejich tradic.

Tataři Maďaři Hunové Avaři kočovníci Skytové Bulhaři

Autorovy knížky