Velké léto

Velké léto https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519805/bmid_velke-leto-65e830504e4c8.jpg 4 208 47

Co se musí stát, aby se z nejhoršího léta stalo léto nejlepší? Vypadá to, že šestnáctiletý Friedrich na konci školního roku propadne. Jeho poslední šancí je reparát, což znamená obětovat rodinnou dovolenou, obětovat léto. A jako by to nestačilo, dozví se, že se musí na opravné zkoušky připravovat u prarodičů. Friedrich se zhrozí děda mu vždycky připadal přísný a odtažitý. Jedinou útěchou mu je babička Nana. A taky Beate, dívka v zelených plavkách, kterou potkal na koupališti pár dní před začátkem prázdnin. Navzdory nepříjemným očekáváním pozná v následujících týdnech dědu v úplně novém světle, vyslechne si příběh o tom, jak se jeho prarodiče ¬seznámili, a poprvé v životě se zamiluje. Zkrátka skoro dokonalé léto, nebýt Friedrichova nejlepšího kamaráda Johanna, který navenek působí pohodově a sebejistě, ale pod povrchem se ukrývá komplikovaná osobnost.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Der große Sommer , 2021

Jane2016
30.08.2023 5 z 5

Velké léto je skvělá kniha, taková, která sice neřeší bůhví jak závažná témata, ale jsou v ní myšlenky, které Vás donutí se zamyslet. Myšlenky, které Vás neopustí i dlouho po dočtení celého příběhu.

Velké léto je příběh lásky, přátelství a samozřejmě prázdnin, které jsou ve vzduchu téměř na každé stránce. Hned na začátku knihy jsem se zamilovala do celkové atmosféry, postav a do příběhu celkově. Autor Ewald Arenz píše s takovou lehkostí a nadhledem, že jsem knihu dočítala s velkým smutkem, za mě mohla být o pár kapitol delší!

Z příběhu si odnáším spoustu krásného, nejenže jsem měla tu čest přečíst si úchvatný příběh, ale také jsem našla dalšího zajímavého autora. Arenz v minulosti napsal ještě jednu knihu s názvem Staré odrůdy a Vy asi tušíte, kterou knihu brzy rozečtu.

Za mě tedy jedno obrovské doporučení, Velké léto si musíte přečíst!!

Mona-Lisa
29.08.2023 5 z 5

Ta knížka je tak krásně bezprostřední, přístupná a lehce se čte.
Jedno léto v Německu prožívá chlapec první lásku, velká přátelství, sbližuje se s rodinou.
A do toho ti hází krásná moudra o životě.
Vlastně se divím, že se mi to tak líbilo bez temnoty mezi řádky, velkého konfliktu nebo provokujícího jazyku.
Stačily mi tu skvostně popsané vazby mezi postavama a zejména vztah vnuka a dědy. Který tam v základech už byl dřív, jen je se musely hezky oprášit.
Opravdu jsem navýsost spokojena. Žádné radikální provokující zvraty, ale takové opravdu nečekané a zároveň krásně zapadly.
Konec úžasné ladil ke zbytku knížky.

Pyrura
29.08.2023 5 z 5

Laskavost!!!
DIKY za krásný překlad p.Terezo Jůzová

parvitas
26.08.2023 5 z 5

Čo robí leto veľkým, či významným? Vôňa medovníkov a marcipánu, aj keď nie sú Vianoce, slnko a tieň, chvejúce sa listy stromov vo vánku, raz tmavé, z opaku striebristé, na ten pohyb nejestvuje špeciálne pomenovanie, voda v bazéne a odvážne skoky z mostíka, nočné túlanie sa po meste, bicykel, ktorý ponúka voľnosť, čas strávený s priateľmi a spoločné bláznivé fotografie
Autorovi (a nielen jemu, klobúk dolu aj pred prekladateľkou) sa podarilo vystihnúť atmosféru leta, dospievania, očakávania, zodpovednosti a vlastne aj poznania. Nielen seba samého, ale aj vlastnej rodiny. Vzťah Friedera ku škole bol skôr vlažný, prepadá a teraz má jedinú šancu na reparát. Cez leto sa musí doučiť matematiku a latinčinu, a aj preto ostáva u starých rodičov. Zdanlivo nesúrodý pár, umelecky založená starká a prísny lekár-profesor, s ním majú omnoho viac spoločného, ako si spočiatku myslel. Už len ponuka brigády a (ne)nápadná výpomoc s matikou (nájsť zmysel v tom, prečo počítať), či dôvera je krokom v ústrety. Aj keď niektoré veci sa naozaj robiť nemajú (viď čítanie denníka).
Toto je kniha leta, ktorú čítajte aj dnes, aj opakovane, dokonca aj keď sa leto skončí. Má úžasný feeling. Je o smútku, pomoci a láske. O bezpodmienečnom a nekonečnom priateľstve, ktoré sa ani nedá napísať, ani pochovať.
O zmene a dospievaní, o učení sa; na vlastných chybách, aj na príkladoch zo života.
Frieder, Alma, Beate a Johann - úplne ich pred sebou vidím
Odporučili mi ju v kníhkupectve Artforum BB a ja im ďakujem za perfektný tip, s radosťou ju tiež odporúčam ďalej! Čítam ju dovolenkujúc na Kréte, popíjam úžasné mojito, občas sa smejem, lebo tie decká sú čísla, sú úžasní a do všetkého idú naplno, či je to beh s tranparentom, alebo hľadanie dievčaťa v zelených plavkách, či nerozvážne blbnutie s bagrom, inak sa to ani nedá.. A áno, boli tam aj pasáže, ktoré ma dojali. Preto sa ponáram do vĺn, chuť mora zmyje aj slané cestičky sĺz. A znovu otváram knihu, kde je leto naozaj veľké. Užite si ho aj vy. Leto s veľkým L.

jadwiga
23.08.2023 4 z 5

Velké léto je příběhem o rodině, o velkém přátelství, o počínajících láskách, ale i o těch trvajících, o laskavosti, o důvěře, o odvaze, o životě. V té knize je snad vše, co se jen do příběhu může vejít. Mé srdce si získala téměř okamžitě.

Ewald Arenz má dar nádherně vykreslit atmosféru všech částí příběhu a je jedno, zda se jedná o popis přírody nebo třeba konkrétní životní situace. Je vtipný, romantický, inteligentní a jemný.

Zčásti je příběh autobiografický a zčásti smyšlený či jinak doplněný. Pro nalákání ke knize vám zde vkládám i odkaz na rozhovor s autorem.

Určitě musím ocenit také překlad knihy
Terezou Jůzovou. Myslím, že je velmi vymazlený. :-)

Za nádhernou knihu děkuji Nakladatelství Host

markej
20.08.2023 5 z 5

Tahle novinka mi neskutečně sedla do mé aktuální nálady. Román vypráví o jednom přelomovém létu, v němž šestnáctiletý Friedrich dospěje a stane se z něj muž. Odhalí pár malých rodinných tajemství a díky tomu lépe dokáže pochopit povahy některých rodinných příslušníků, konkrétně se dost výrazně změní jeho vztah k dědovi, jenž bývá v rodině považován spíše za nerudného a sucharského profesora, naučí se nést zodpovědnost, poprvé se opravdu zamiluje, ovšem setká se i s odvrácenými a nepříjemnými stránkami života.

Na mě neskutečně působila atmosféra v knize, kterou jsem četla za teplých letních odpolední na zahradě, slunce mi na stránky kreslilo stíny listů stromů a já úplně cítila tu vůni léta, v němž se příběh odehrává. Plně jsem se dokázala vcítit do pocitů Friedricha, který prožívá dny plné života, naděje, má pocit, že mu celý svět leží u nohou, že život je nádherný a nic zlého se nemůže stát, ale rovněž se poprvé setkává například se smrtí či se závažnou duševní chorobou.

Knížka se mi zaryla pod kůži daleko víc než autorova prvotina Staré odrůdy, jež se mi líbila, ale nebyla jsem z ní kdovíjak u vytržení. Jen škoda, že Velké léto nevyšlo už na začátku prázdnin, aby si ji mohla větší část čtenářů přečíst opravdu v létě, kdy na ně podle mého názoru bude působit daleko více.

Hodnocení: 5* z 5*

Knižní střípky
17.08.2023 5 z 5

Nevím, jak to pan Arenz dělá, ale již podruhé mě okouzlil. Má neuvěřitelný dar napsat zdánlivě obyčejný příběh, který však ve vás zůstane dlouho, možná i napořád.

Jo, a abych nezapomněla doporučuji číst teď v létě, bude vám v tom příběhu moc hezky, všechno se ještě více umocní.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.