Velká kniha o Parzivalovi

Velká kniha o Parzivalovi
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295094/mid_velka-kniha-o-parzivalovi-1Fp-295094.jpg 5 2 2

V první polovině výpravné knihy autor vypráví příběh o Parzivalovi podle Wolframa z Eschenbachu a doplňuje ho původními citacemi z originálních textů, četnými barevnými ilustracemi a faksimiliemi rukopisů o Parzivalovi. V interpretační části pak poukazuje na kulturně historické, psychologické, vzdělávací, politické a koncepční souvislosti. Autor představuje příběh o Parzivalovi jako idealizovaný vzor duchovního vývoje člověka a podává tento středověký příběh jako moderní cestu zasvěcení. Díky této interpretaci se pak mnohým čtenářům otevře smysl středověkého vyprávění a jeho aktuálnost pro dnešní dobu. Ve 3. části knihy vypráví autor příběh o Flore a Blancheflor a ukazuje, jak hluboce je toto vyprávění spjato s příběhy o Grálu a Parzivalovi. V další části se autor zabývá souvislostmi příběhů o grálu a o králi Artušovi a představuje čtenářům různé duchovní interpretace grálských legend, které jsou důležité pro celistvé porozumění grálských souvislostí. Závěr tvoří pojednání o rosekruciánském hnutí, kde je ukázáno, že příběh o Parzivalovi je důležitou součástí esoterické kulturní historie Evropy až po současnou dobu. Vzhledem k tomu, že autor pracuje více než 40 let s mládeží, obsahuje jeho převyprávění vše podstatné a je vhodné také pro učitele, vychovatele i rodiče k tomu, aby s příběhem mohli dále pracovat a předávat ho dále.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Wald Press
Originální název:

Das Grosse Parzivalbuch


více info...

Přidat komentář

asakz
21.01.2022 5 z 5

Velmi pěkná kniha svým obsahem i provedením. Prvních 185 stran tvoří Parzivalův příběh v podání Wolframa z Eschenbachu. Nejedná se ovšem o kompletní překlad - veršované úryvky z Wolframova díla jsou prokládány částmi převyprávěnými autorem knihy. Celý příběh se mi četl dobře, a to přesto, že jinak veršovaná díla příliš v oblibě nemám. Možná svou roli sehrálo i to, že text je graficky členěný jako próza (do odstavců) a verše jsou spíše volné. To vše dohromady ve mně vyvolávalo velmi specifický, příjemně zvláštní dojem.

Další část knihy přichází s interpretací z hlediska hlubinné psychologie a Steinerovy antroposofie. Bál jsem se, že tato část bude suchopárná, příliš intelektuální a teoretická, ale nakonec tak na mne vůbec nepůsobila a některé myšlenky pro mne byly opravdu inspirující. Tím se ovšem obsah díla zdaleka nevyčeprává. Mezi další kvalitně, i když již stručněji zpracovaná témata, patří příběh Flore a Blancheflur, další varianty grálského příběhu, historické souvislosti, Wolfram z Eschenbachu a další osoby související s grálským a rosikruciánských duchovním proudem (mimo jiné též Karel IV a J. A. Komenský). A aby toho nebylo málo, na závěr ještě stručné převyprávění Chymické svatby Christiana Rosenkreutze. To vše proloženo spoustou kvalitních barevných ilustrací - v případě první části se jedná o obrázky Venduly Brožové, které mi zprvu přišly trochu neumělé, ale později jsem musel ocenit jejich jemný půvab. V další části knihy pak četné celostránkové ilustrace ze středověkých rukopisů (to opravdu miluju), fotografie míst a portréty. Když se k tomu připočte vysoká řemeslná kvalita a tisk na vysokogramážním hladkém, avšak ne příliš lesklém papíru, jedná se o ideální dar pro kohokoliv se zájmem o grálský mýtus, Steinerovu antroposofii či rosikruciánství.

džanaka
18.08.2018 5 z 5

Příběh vykresluje v obrazech cestu moderního křesťanského zasvěcení. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsou ty obrazy opravdu živé.
Kniha Ueliho Seilera je moc hezky zpracovaná. Je v ní samotný příběh - český překlad je úžasně poetický, interpretace příběhu a souvislosti jako např. proudy esoterního křesťanství, hrad Karlštejn, rosekruciánství... V knize je také spousta hezkých barevných obrázků, které dokreslují atmosféru.


Štítky knihy

svatý grál Artuš Artušovské legendy

Autorovy další knížky

Ueli Seiler-Hug
německá, 1942
2016  100%Velká kniha o Parzivalovi
2010  87%Integrální nauka o hvězdách
2009  0%Barvy
2020  %Od meditace tepla k pedagogice tepla