Ve stínu lípy

Cyklus veršovaných novel, klasické dílo, v němž ve stínu lípy u venkovské hospůdky vyprávějí životní příběhy sedlák, krejčík, učitel, vysloužilý voják, hostinská, pojezdný, potulný houslista a mlynář. Příběhy vážné i humorné,v nichž kontrastují dálky a domov, léto a zima, stáří a dětství, představují básnickou osla... celý text

Cyklus veršovaných novel, klasické dílo, v němž ve stínu lípy u venkovské hospůdky vyprávějí životní příběhy sedlák, krejčík, učitel, vysloužilý voják, hostinská, pojezdný, potulný houslista a mlynář. Příběhy vážné i humorné,v nichž kontrastují dálky a domov, léto a zima, stáří a dětství, představují básnickou oslavu českého kraje i hlubokých citových vztahů, jimiž prostý člověk lne k rodné zemi. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1174/ve-stinu-lipy-0Zd-1174.png 3.443
Žánr:
Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
Rup
08. února

Povídání jako z obrázkového kalendáře pro lid selský i dělný, pro zábavu i poučení sestavený, v řeči poetické, veršem vázaným, poetou slovutným vyhotovený. Umné a hezké.

Továrna
31.01.2016

Je to kouzelná básnická sbírka se zajímavými příběhy. Od každého něco. Úsměvné, hravé, hrdinské, ale i ponuré, teskné a smutné vypravování jednotlivých postav, které se sešly ve stínu lípy a sdílejí spolu své zážitky. Vše vrcholí přípitkem mlynáře na oslavu rodného kraje.

Tak, rodný kraji náš, buď zdráv nám stále!
K pyšnému květu rozvíjej se dále!
Shrň v sebe vděky, půvaby všech zemí
a jako hvězda skvěj se nade všemi!

Buď hrdým klénotem na klínu země,
buď růží čarokrásnou v její kštici,
staň korunou se slávy v její témě
a perlou nadšení na jejím líci!

Tak moc bych někdy rád navštívil ty doby, kdy Čechové byli národ hrdý a byli pyšní na svou zem a bojovali za její slávu a velikost, místo aby jí hanili a plenili.

fauxthum
01.12.2011

Čechovy veršované povídky oslavující prostý lid a lásku k rodnému kraji, se skvějí ve své prostotě (mnohdy ovšem dost zábavné prostotě) vřelostí místy téměř vražedných rozměrů. Struktura je celkem jednoduchá: veselé historky "ze života" s roztomile lehtivým nebo histriónsky fanfarónským obsahem se otrocky střídají s vážnými lidskými dramaty lásky a chudoby (v těch vážných vždycky objekt lásky zemře, ale ve smrti je šťastný, protože spočine v rodné hroudě). Ovšem je třeba vyzdvihnout jednu podstatnou věc, že se jedná o povídky ve vázaném verši, což není zase tak jednoduchý počin.

WEIL
22.08.2011

Černý humor Svatopluka Čecha se zjevně projevuje i v tomhle díle.