Ve stínu lípy

Koupit

Cyklus veršovaných novel, klasické dílo, v němž ve stínu lípy u venkovské hospůdky vyprávějí životní příběhy sedlák, krejčík, učitel, vysloužilý voják, hostinská, pojezdný, potulný houslista a mlynář. Příběhy vážné i humorné,v nichž kontrastují dálky a domov, léto a zima, stáří a dětství, představují básnickou oslavu českého kraje i hlubokých citových vztahů, jimiž prostý člověk lne k rodné zemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1174/ve-stinu-lipy-0Zd-1174.png 3.578

Kniha Ve stínu lípy

knihy_a_zuzka

Jedna z jednoušších (co se týče obtížnosti čtení) básnických sbírek Svatopluka Čecha. Řekla bych, že každý čtenář si v této sbírce najde "tu svoji oblíbenou" báseň - příběh, který ho osloví nejvíce. Lípa jako pojítko všech básní neprozradí nic jiného, než autorovo vlastenectví, které se odráží ve většině jeho děl. Kniha je krátká, milá a dobře se čte. Velmi doporučuji.

Lenka339
11.12.2020

Tuto knihu jsem si zamilovala na gymnáziu díky panu profesorovi češtiny. Nejraději mám vyprávění mlynáře. Nedávno jsem jí náhodou našla v jedné knihobudce. Moc ráda jsem si ji znovu přečetla.

Adele02
18.07.2020

Pointa mi někde utekla.

kralika
14.04.2020

Tu příhoda anekdotická, tu tragická, která se vine okolo stolu ve stínu lípy u dobrého piva...

tereza5413
19.02.2020

Velmi se mi líbila symbolika lípy ve formě národního stromu a symbolu, že Češi milují svůj domov. Když někdo vyjel do zahraničí, vždy se vrátil domů a ba naopak litoval důsledku jeho rozhodnutí. Krásná knížka.

sgjoli
11.11.2018

Ta symbolika lípy jako velkého, rozložitého stromu, pod nímž se lidé scházejí a vyprávějí si, mi přijde prostě skvělá. A funguje nejen v literatuře, ale i na živo – mám s tím sama zkušenosti, kdy jsme se s rodinou scházeli u babičky a pod lípou si udělali sezení a povídali si. :-) Jinak tato sbírka se mi moc líbí, Čech má smysl pro jazyk, pro rytmus. Jeho verše se čtou úplně samy. Ráda se k této sbírce vracím. :-)

Rup
08.02.2017

Povídání jako z obrázkového kalendáře pro lid selský i dělný, pro zábavu i poučení sestavený, v řeči poetické, veršem vázaným, poetou slovutným vyhotovený. Umné a hezké.

Továrna
31.01.2016

Je to kouzelná básnická sbírka se zajímavými příběhy. Od každého něco. Úsměvné, hravé, hrdinské, ale i ponuré, teskné a smutné vypravování jednotlivých postav, které se sešly ve stínu lípy a sdílejí spolu své zážitky. Vše vrcholí přípitkem mlynáře na oslavu rodného kraje.

Tak, rodný kraji náš, buď zdráv nám stále!
K pyšnému květu rozvíjej se dále!
Shrň v sebe vděky, půvaby všech zemí
a jako hvězda skvěj se nade všemi!

Buď hrdým klénotem na klínu země,
buď růží čarokrásnou v její kštici,
staň korunou se slávy v její témě
a perlou nadšení na jejím líci!

Tak moc bych někdy rád navštívil ty doby, kdy Čechové byli národ hrdý a byli pyšní na svou zem a bojovali za její slávu a velikost, místo aby jí hanili a plenili.