Vazač vzpomínek

Vazač vzpomínek https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464651/bmid_vazac-vzpominek-qRP-464651.jpg 4 147 54

Mysteriózní historický román, v němž nejsou knihy fiktivními příběhy, ale „úložištěm” skutečných životů. Vazač vzpomínek je fenomenální příběh jedné zakázané lásky, temných sil a tajuplných událostí. Když se Emmett Farmer, syn farmáře, jednoho letního večera vrátí z práce na poli, čeká na něj doma dopis. Dozví se, že má nastoupit do učení jako vazač knih. Je to povolání, které budí strach, je opředeno pověrami a předsudky – ale zároveň takové povolání, které si on ani jeho rodiče nemohou dovolit odmítnout. Emmett se naučí ručně vyrábět krásné svazky a v každém z nich zachytí něco jedinečného a mimořádného: vzpomínku. Existuje-li něco, na co chcete zapomenout, může vám pomoci. Existuje-li něco, co potřebujete vymazat, zařídí to. Vaše minulost bude bezpečně uložena do knihy a vy si nevzpomenete na své tajemství, ať je jakkoliv děsivé. V trezoru pod dílnou Emmettovy učitelky jsou přepečlivě uskladněny a zaznamenány řady knih a vzpomínek. Pak jednoho dne učiní mladý vazač udivující objev: jedna z knih nese jeho jméno. Představte si, že byste mohli vymazat svůj žal. Představte si, že byste mohli zapomenout na svou bolest. Představte si, že byste mohli skrýt nějaké tajemství. Navždy.... celý text

Literatura světová Fantasy Historické romány
Vydáno: , Jota

The Binding , 2019

Shaxx
11.09.2022 3 z 5

Upřímně jsem nečekala, jakým směrem se tahle kniha vyvine, nicméně od hlavního zlomu, který určil, kam se to bude ubírat, to bylo pak už předvídatelné. Prvních sto stran mě téměř uspalo, styl vyprávění byl unylý, neměl jiskru, pak se to znatelně zlepšilo. Nejsem typ na romanci, která zde dostala velký prostor na úkor všeho, co by mě zajímalo. Myšlenka knihvazačství byla ve výsledku pouze nakousnutá, dost zajímavých věcí bylo smetených ze stolu. Vše se nakonec tvářilo jako originální kulisy pro romantickou linku, která sice byla milá, ale jak už jsem psala, potlačila potenciál námětu knihy...

sgjoli
07.08.2022 4 z 5

Tohle bylo nečekaně krásné čtení a vůbec milé překvapení. Čekala jsem spoustu věcí, ale kniha mi dala daleko víc.
Hodně mne uhranul ten styl psaní, který je sice pomalejší - poetický, krásný, květnatý, nutící vás záměrně číst pomaleji. Užívat si každou větu, atmosféru, slova, představy. To se mi moc líbilo, i když se přizná, že jsem si musela zpočátku trochu zvyknout a dovolit sama sobě zpomalit. Ale stálo to za to.
Samotná zápletka mne zaujala hned z anotace - možnost nechat si vzít špatné vzpomínky, bolest - může to znít pro leckoho lákavě. Ale zároveň to vyvolává otázku - když o část vzpomínek přijdeme, jsme to ještě pořád my? Nedělají z nás náhodou vzpomínky (ať už dobré či špatné) toho, kým jsme? Je vůbec morálně správné nechat si vzpomínky odebírat? Z tohodle by mohla být fakt strašně zajímavá diskuze. A to uvádím jen část otázek, které se mi při čtení honily hlavou. Každopádně autorka mne tím hodně oslovila a v hlavě mám teď spoustu myšlenek, kterými se budu zaobírat asi ještě dlouho. Což mám vždycky ráda, když ve mně kniha vyvolá, a autorce za to moc děkuji.
Zápletka je, pravda, v určité chvíli odhadnutelná, ale to mi vůbec nevadilo, když jsem odhalila, kterým směrem se to bude ubírat. Postavám jsem moc fandila, získaly si mne.
Líbila se mi ta atmosféra knihy. místy hodně poetická, místy melancholická, částečně tísnivá, trochu bolestínská, ale přesto mne to dokázalo do sebe vtáhnout a a všechno si to prožít.
Přesto nedávám plný počet hvězd, a to kvůli tomu konci, který mi přišel trošinku useknutý. Osobně bych ocenila aspoň nějaké naznačení, co a jak dál. Takhle mi přišlo, že tam prostě něco chybí a že to celkově vyšumělo do ztracena. Ale jinak se mi kniha líbila moc a určitě ji mohu doporučit.

petra6315
18.06.2022 1 z 5

Román na téma,že člověk je utvářen vzpomínkami,jinak není nic,jen prázdná schránka.Myšlenka hezká,ale to je asi tak všechno

Teraesa
21.05.2022 odpad!

Za mňa toto bolo najväčšie sklamanie roka.

Sigurd_Lesandi
24.04.2022 4 z 5

Už od prvního přečtení anotace mi bylo jasné, že nápad má kniha opravdu originální, což mě hned k přečtení nalákalo. Na začátku jsem ale měl problém se do knihy začíst, protože je psaná celkem rozvleklým způsobem, obsahuje hodně popisů a děj byl v první části celkem upozaděný. Jakmile jsem se ale začetl, tak to tedy byla jízda!
Emmett pro mě byl zpočátku nevýraznou postavou, ale postupně se odkryl jeho charakter, díky čemuž si mě získal. Nejvíc mě v knihách zajímá vývoj postav, a tady ho bylo hodně, takže bylo vidět, že si autorka dala s příběhem práci.
Kniha je rozdělena do tří částí. Začíná v přítomnosti, kdy je Emmett přijat k učení, poté se vrací do daleké minulosti, která ukazuje, jak Emmett žil před pár lety, a nakonec se zase vrací do přítomnosti, ale vidíme ji z pohledu jiné postavy.
Prostřední část mě bavila asi nejvíc, protože měla více zápletek a krásně popisovala měnící se vztahy mezi postavami. Jediné, co mi tu chybělo, bylo právě ono vazačství. Originální nápad v této snad nejdelší části chyběl, což byla škoda, protože se z toho stala, leč dobře napsaná, tak obyčejná romance. I tak mě to ale pořád bavilo.
V poslední části pro mě nastala trošku komplikace, protože jsem najednou příběh sledoval z pohledu jiné postavy, a k tomu se příběh zase začal místy trošku vléct. Nakonec to ale autorka napravila a závěr byl velice podařený.
Kniha mě dost překvapila. Má originální nápad i dobré zpracování. Těším se na další autorčinu knihu.

SBH
10.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Jak začít? Rozhodně je to pěkná kniha. Hezká obálka bývá mnohdy zavádějící, ale tady odpovídá obsahu. Čtivost za jedničku s mašlí, čtečku jsem prakticky neodkládala z ruky. S tím souvisí překrásný básnický jazyk, popisy nálady a okolí byly strhující, mráz se mi zakusoval pod nehty, hrůza z Darnaye seniora svírala žaludek. Atmosféra taky na výbornou. Jedním dechem dodávám pochvalu za překlad B. Grygové a odpovědnou korekturu nakladatelství Jota. Velmi vzácná věc.
Pro mě nejdůležitější složkou díla jsou postavy. Emmett mi na začátku připadl ufňukaný a taky jsem z textu cítila, že ho psala autorka žena. Nicméně soudila jsem zbrkle, kluk se parádně vybarvil a kdyby náhodou pochytil ještě smysl pro humor, nalepila bych na něj značku Ideál. S Lucianem jsem měla obdobné potíže a skrz tyto překážky jsem si kluky prostě zamilovala. Naopak záporáci ve mně vzbuzovali pocit odporu, v tomto směru opět skvělá práce. Psychologie, vývoj, paráda. Akorát některé vedlejší figury by si zasloužily trošku víc hloubky, o Seredith nevíme skoro nic (domyslela jsem si, ale přece jenom – nechat dřinu na čtenáři, to se nedělá), víc řádků o Honour bych taky ocenila.
Děj. Výstavba příběhu byla naprosto excelentní. Jak už jsem zmínila, na začátku jsem se s Emmettem topila v beznaději a smutku. Velmi brzy mi došla pointa a zazlívala jsem autorce, že dělá z čtenáře hlupáka, aby prostřední část nejen potvrdila mé podezření, ale všechno rozvinula a ukotvila. Paráda. A závěr vyprávěný z pohledu Luciana měl švih a napětí, celou dobu jsem si něco přála a zároveň nedoufala, že to tak dopadne.
Závady: Nápad vázat vzpomínky do knih je mysteriózní a poměrně hrůzný, nicméně jeho provedení dost skřípe. Pokud musí být odevzdávání vzpomínek dobrovolné, nechápu, jak k němu mohli padouši kdekoho nutit. Potom to nevysvětluje obří množství knih povalující se všude, obzvlášť když byl obchod s nimi zakázán. Za další – vyprávění příběhů je staré jako lidstvo samo a představa, že se smyšlené příběhy vůbec nezapisují, je hodně nereálná. Navíc bychom tím přišli například o létání na dracích. Na atmosféru a příběh samotný to nemělo vliv, ale tohle autorka odbyla.
No a samozřejmě úplný závěr. Odstavec, dva či celá kapitola o tom, jak to bylo dál, by mě vůbec neurazily. Opět, domyslela jsem si, ale… no to už jsem říkala.
Ale i tak vřele doporučuji. Lahůdka.

asano0537
30.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Souhlasím s velkou částí věcí co tu čtu. Taky jsem čekala od knihy tak nějak více rozvinutí knihařské magie, což v posledních dvou částech knihy nebylo skoro zmíněno. ale na druhou stranu jsem nečekala romanci a s tím že se mi tato tématika zakázané lásky líbí, tak jsem nakonec byla spokojená. Zakončení bylo trochu zvláštní, takové nedokončené a doufala jsem v trochu detailnější konec. Nevadí, líbila se mi a přečetla jsem ji rychle.

zofie3000
17.03.2022 2 z 5

Samotné téma mělo mnohem větší potenciál. Líbila se mi ta romantická linka, protože na podobnou jsem ještě nenarazila. A jedna hvězdička je za krásnou obálku

Sansli
07.03.2022 2 z 5

Rozhodně souhlasím s komentáři, které tady čtu. Ta kniha mohla být tak skvělá. To téma mě hodně navnadilo, také obálka a anotace na obálce a těšila jsem se, že si konečně přečtu nějakou knihu, kde knihařství má svou podstatnou roli. Ale bohužel. Dostala jsem úplně jiný příběh, než mi kniha slibovala.
Taková škoda, že autorka nešla trochu víc do hloubky. Třeba proč tam nebylo víc vysvětleno, jak ti vazači při svazování těch vzpomínek pracují? Nebo víc o postavách? Kdo byla Seredith? Všechno jakoby klouzalo jen po povrchu. A čím víc čtete, tak tím víc máte pocit, že vlastně skoro nic nevíte.
První část knihy mi přišla docela zdlouhavá. Druhá část mě hodně bavila, a asi proto jsem to nevzdala. Ale třetí část mě opravdu naštvala. A ten konec nebudu ani komentovat:(
Tohle se opravdu trochu nepovedlo.

TeraBla
03.03.2022 3 z 5

Námět dobrý, hodně zajímavý. Zpracování bylo horší. Jsem asi stará na tyhle typy nových "zápletek". Upřímně mi to lehce znechutilo další čtení. On i ten text byl psán místy dost zvláštně. Prostředí mi přišlo temné a depresivní, charaktery postav těžko uchopitelné. Škoda, přebal knihy zval na jiný příběh.

TVer
01.03.2022 2 z 5

(SPOILER) kniha pro mně byla taková...meh...
čekala jsem něco kompletně jiného, těšila jsem se na fantasy, kde hlavním motivem bude vázání knih, kde budeme postupně s Emmetem odkrývat tajemství tohoto povolání. A ono se tak nestalo.
Ze začátku jsem byla hrozně zmatená, nic nebylo objasněno, proč byl takový odpor ke knihám, když bylo "legálně povolené" prodávat knihy jenom mrtvých lidí, zároveň jsem nepochopila celou tu vázačskou horečku, co to bylo, jak se to u Emmeta objevilo, kdy, co bylo spouštěčem...
Kniha měla veliký potenciál a najednou se z ní stala nějaká slabá romance bez pořádné zápletky. Nic není dotaženo, nic není dovysvětleno, takže ze začátku je člověk neskutečně zmatený, ve druhé části tedy přijde na to, co se stalo a v té třetí se už jenom plácá kolem jako ryba na suchu. Pořád jsem čekala na nějaký dobrý příběh, který ne a ne přijít.
Škoda a trochu ztráta času.

pavlinka91
19.02.2022 odpad!

(SPOILER) Ach, to mohla být tak krásná knížka. Takový velký potenciál a nakonec takové zklamání. První část vás zavede do jiného světa, světa knihvazačů, na tajuplné a zároveň krásné místo v bazinach, do vazarny knih ke staré mistrove. Těšíte se, jak budete v průběhu odkrývat schopnosti vazačů, jejich tajemný svět a ono nakonec nic. Mistrová umře, což bylo hodně rychlé, nečekané a osobně bych čekala, že se k její smrti někdo vrátí. Minimálně k tomu, že už se uzdravovala a najednou je mrtvá a de Havillande si odváží její knihy. To to nikomu nepřijde divné? Navíc nebyla úplně mimo, musela mít záložní plán, kdyby se jí něco stalo. Chtěla odvést Emmetta ke kamarádce knihvazacce, u které klidně mohl pokračovat v uceni, ale to tam autorka nakousne a nedořeší... A takových zápletek, nedoresenych odbocek tam bylo... Opravdu to na mě působí, že to bylo napsáno horkou jehlou... Nakonec se autorka rozhodla, že tento příběh do konce nedotáhne a místo fantasy příběhu se bude věnovat gay romanci. A ani tu pořádně nedotahla. Kdyby kniha skončila v momentě, kdy Emmetovi rodiče zjistí, že měl s Lucianem poměr, tak to vyjde nastejno. Konec knihy je totiž v duchu čtenáři, domysli si. Absolutně žádný konec. Jasně, mohl by být, kdyby dala autorka alespoň krátký epilog. Ale v závěru napáchá totální spoušť - útěk ze svatby, požár v knihovně, Lucianuv otec, Alta, nic není dotažené, domyšlené, ukončené. Nějakým zázrakem splácala aspoň tu gay romanci a zbytek vem čert... Je to škoda, mohla to být krásná knížka :(

haki34
10.01.2022 2 z 5

(SPOILER) tak váham, či 2 alebo 3*...knihu som dostala pod stromček. Neviem, podľa čoho dotyčná osoba vyberala. Možno podľa obálky. Alebo podľa motívu kníh.
Obálka je pekná. Akurát že písmenká sa celkom ľahko šúpali dolu, kus K mi teda chýba.
Čo sa týkalo príbehu - anotáciu som si vopred nečítala, ani štítky. A možno dobre, že tak. Je vidieť že autorka navštevovala kurzy tvorivého písania. Cítiť istú šablónovitosť. Príbeh začne zaujímavo, ale iritovali ma vytrvalé náznaky tajomna a záhadného odporu ku knihám, umelo vytváraná atmosféra záhady. Neskôr po malých kúskoch odhaľuje, ako to vlastne s tými viazačmi je. A potom sa Emmet znenazdajky stáva jedným z nich. Vadil mi aj motív záhadnej viazačskej horúčky (naprosto nevysvetlenej, odbytej pár slovami), potom záhadnej choroby Emmetovej sestry, záhadnej choroby a odchodu Seredith - iné barličky ako kašeľ, horúčka a smrť by neboli ? (samozrejme záhadné) a do toho všetkého sa nám zrazu rozvinie romanca Emmeta a Luciena.
Takže - zo začiatku som sa tešila na napínavý fantasy viazačský príbeh. A dostala som veľa nevyužitých motívov, zato rozvinutú gay romancu v kulisách 18.-19. storočia ? Čítanie odsýpalo. Ale sklamalo, sklamalo. Čo mohla, zahodila. Rozvinula iba tú romantiku. A pritom téma veľmi lákavé - koľko tajomstiev ostalo skrytých - kto bola Seredith ? aký bol vzťah Seredith a Emmetovho otca, odkiaľ sa poznali ?. vzťah Seredith a de Havillanda, viazačská výuka...viem si predstaviť dokonca sériu s viazačskou tématikou, spomienky v histórii sveta..a miesto toho dostávam veľmi slabý odvar Skrotenej hory. Prečo ? naozaj to tak cítila ? alebo si povedala že v dnešnej dobe to tak musí byť ?

no, nie som cieľová skupina. Napríklad zmienená Skrotená hora bola výborne spracovaná, takže tématikou (aj keď LGBT nevyhľadávam) to nebude. asi tak. kniha poputuje ďalej... pekná obálka nestačí ;)

MimaSvk
08.01.2022 4 z 5

Kniha bola pre mňa príjemným oddychovým čítaním si štipkou tajomna a napätia napriek tomu, že:
1) prvá časť knihy je zbytočne pomalá, dlhá a dozvedela som sa z nej málo o príbehu a hlavnom hrdinovi,
2) vďaka druhej časti som zistila, že kniha je o úplne niečom inom, ako som si myslela, keď som brala knihu do rúk (i keď vnímavému čitateľovi to "docvaklo", akonáhle sa na scéne objaví Lucian Darnay),
3) v mierne chaotickej tretej časti som čakala na rozuzlenie, či sa autorka rozhodla pre happy end alebo tragické ukončenie, pretože som mala pocit, že sa nevedela rozhodnúť a každú chvíľu smerovala k inému záveru.. asi ma chcela zmiasť a gradovať napätie .

MiJant
16.11.2021 4 z 5

asi do 3/4 fajn, dokonca dobré... ale potom? No , každého vkus... Tkz do štatistiky..

Fallenyard
10.11.2021 5 z 5

Fantastická kniha, neskutečně mě vtáhla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Prvních sto stran se trochu vleče, pravda, ale vůbec mi to díky skvělému stylu psaní nevadilo. Autorka studovala lingvistiku a je to velmi znát, krásně pracuje s jazykem a výrazy (zde je nutné pochválit i překlad), chvílemi jsem přemýšlela, jestli čtu svázané vzpomínky nebo knihu... Dospělé čtivo, opravdu silný zážitek!

DreamerX9
27.10.2021 2 z 5

Čekala jsem něco jiného a dej se hrozně táhl. Oceňuji ovšem originalitu a propojení postav

evickakyticka
02.10.2021 4 z 5

Původně jsem myslela, že kniha bude trochu o něčem jiném. Více o umění vázat knihy a jejich příběhy. Nakonec to nebylo špatné, láska má mnoho podob... Autorka má ale dar psát, zhruba od poloviny jsem četla a četla, dokud nebyl konec.

Šárka_D
14.09.2021 4 z 5

Autorka ve Vazači vzpomínek vytvořila dost originální ústřední námět s "vázáním lidí", líbil se mi milostný příběh i klasické fantasy prostředí ve stylu (přibližně) renesančního města, takhle kniha by byla ale mnohem lepší, kdyby ji nekazily chyby v překladu (nebo možná redakci, nedokážu posoudit). Pravdou však je, že některé obraty fakt nepatřily do českého jazyka a vysloveně mě dráždily. Vzhledem k tomu, jakou si nakladatelství dalo práci s obálkou, je to vážně škoda.

Lucky_one
29.08.2021 5 z 5

Prave jsem ji docela, prectena behem dvou dni. Jak kdyby to byly svazane vzpominky, zadny roman. :) Nevim presne, co napsat, ale zasahla me nekde hluboko a dost silne. Je to skvela kniha... A ta obalka je vazne nadherna. :)