Vánoční zpověď

Vánoční zpověď
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512021/bmid_vanocni-zpoved-xGc-512021.jpg 4 236 236

Možná měl trochu smůlu. Unaven věčnými partnerskými konflikty a zahnán do kouta šel a nechal se napálit od lichvářů a podvodníků jako tisíce jiných lidí. Peníze nikdy nedostal, a přesto musel splácet. Co by udělal každý z nás? Zavolal na policii anebo navštívil advokáta? On byl jiný, zatlačili ho daleko za hranici zoufalství, klidně se mohl zhroutit. Zareagoval jako voják, který už nemá co ztratit. Chtěl získat zpět, o co přišel, a možná si tak trochu i napravit reputaci. Vydal se prozkoumat, kdo za špinavým byznysem stojí, kdo vládne imaginárním penězům a kdo pro své štěstí neváhá zničit životy ostatních. A nejen to. Tváří v tvář této pololegální mašinerii toužil také obhájit sebe sama. Goffovsky, tedy všemi možnými prostředky.... celý text

katasukivasukim
07.06.2024 4 z 5

Kniha, kde člověk bere spravedlnost v [úvozovkách], do svých rukou.Docela povedené svědectví o pocitech člověka v těžké životní situaci. Bylo mi z toho smutno, ale faktem je, že se toto opravdu děje. Docela beznaděj a strach.
Co vše se může stát, když jste na problém sám a nikdo Vám nepomůže.
Mrknu i na další knihy .Tuta byla druhá a jo, nebyl to ztracený čas.

marvan00
12.05.2024 1 z 5

Další román od Goffy a další údiv nad tím, co všechno lze v téhle zemi vydat knižně. U překladové literatury hodnotím obsah a způsob sdělení, ale u české literatury jsem v koncích. Co mám hodnotit, když často chybí nejen to nejzákladnější řemeslo, ale dokonce i slovní zásoba nebo cit pro jazyk? Co je to proboha "zrzoun"? Neměl na mysli autor spíš "zrzek"? A mohl bych tu předložit celé věty nebo slovní spojení, které při čtení svou krkolomností doslova rvou uši a tak místo ponoření se do příběhu si jen říkám: WTF? To opravdu nikomu nevadí takováhle literární šmíra?
Půlku knihy tvoří dialog mezi vězněm a vězeňským psychologem, přičemž vězeň má být sice nepřízní osudu stíhaný, přesto přirozeně inteligentní člověk a psychologem dokonce bývalý vysokoškolský pedagog. Když pominu, že dialog zní jako by jej četli z papíru a předstírají hovorovou řeč jako někdo, komu je evidentně zcela cizí, ve výsledku působí oba jako laciní debilové. V druhé půli knihy dojde na samotnou zápletku, přičemž v momentě kdy dospěje do finále ji autor utne a ex post nám ji v závěru dovypráví postavy. Vzrušující jak přerušovaná soulož. Opět: Goffa jako bývalý policajt disponuje jak silnými příběhy tak i sociálním cítěním, dokáže vymyslet a rozvrhnout kostru příběhu, nechybí mu při tom ambice, ale samotné zpracování: katastrofa.

hlenicka
30.04.2024 5 z 5

Ufff... tahle mi teda dala zabrat! V životě se mi stalo opravdu jen párkrát,na prstech jedné ruky by se to dalo spočítat,že jsem měla z knížky zvláštní pocit. A právě u téhle se to stalo, deprese,smutek,pochopení té osoby,o kterou tu jde. Že se do ní člověk dokázal napojit a pochopit, proč udělala to,co udělala,ikdyž to neschvaluje. Silné čtivo.
Nejhorší na tom ale je,že by se to v dnešním světe určitě stalo a kdoví,jestli neděje.
Byla to ode mě první od Goffy a díky za to,protože si chci přečíst další.

Timkim
20.03.2024 5 z 5

Depresivní, zoufalé, ale uvěřitelné. Jasně, Adam si za to mohl sám, ale že narazí na ještě většího parchanta asi netušil. V podstatě celou knihu jsem mu fandil a naivně čekal happyend....no, tak někdy jindy v jiné knize. 90%

Ophelie
15.01.2024 5 z 5

Velice dobrý psychologický thriller, který se čte jedním dechem. Líbilo se mi nevšední pojetí - vyprávění příběhu coby rozmluvy mezi vězeňským psychologem a vězněm. Postupně se čtenář dozvídá, co se vlastně stalo a samotný závěr je děsivě smutný, ostatně celé to vyprávění se nese na vlně deprese a zoufalství. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, až jsem se přistihla, že s antihrdinou vlastně sympatizuji (až ke konci sympatie zmizely). Každopádně autor umí čtenáře zaujmout, skvěle vykreslit psychologii a motivaci postav a po celou dobu udržovat napětí. Super kniha, doporučuji.

Danago
01.01.2024 4 z 5

Taková zajímavá jednohubka. Myslím, že autor dokonale vykreslil rozpoložení hlavního hrdiny. Vše jsem mu věřila. Atmosféra je tísnivá a depresivní. Určitým způsobem smutná. Život je boj a když narazíte na takový podraz. No nedovolá jsem se tomu, co se stalo .

petrpospa
24.12.2023 5 z 5

Přečteno v noci z 23. na 24.12., tedy tak, jak název knihy nabádá. Goffa nemá moc slabých míst a ani tady se nebudou hledat snadno. Thriller, psycho, krimi.....? Já bych řekl že je to reportáž z běžného života, která všechny tyto prvky obsahuje. I po deseti letech je spirála dluhové pasti stále nebezpečná a stále se najdou tací, kteří k ní mají nebezpečně blízko. A právě ti by si tento příběh měli přečíst.

EllD7
17.08.2023 4 z 5

Další výborný Goffa! Sice mi některé pasáže, zejména filozofické debaty s psychologem, přišly zbytečně zdlouhavé a občas mě i nudily - za to ta jedna hvězda dolů, ale jinak perfektní náhled do mysli "dlužníka" Adama. Nikdy jsem nechápala gamblery, kteří se dostanou do takových dluhů a s gamblerstvím neskoncují. Adam to v knize popsal tak, že už je chápu. I když to byl spíše antihrdina, celou dobu jsem mu fandila a doufala v jeho happy end :D Goffa v knize rovněž výborně popsal, jak v dnešní době funguje mašinerie legálního lichvářství a o podvodech ve světě sázek, takže jsem se spoustě věcí i přiučila :) Z celé knihy "čpí" deprese a beznaděj, mírumilovné vánoční čtení nečekejte, za mě ale super :)

Anoliy
07.08.2023 5 z 5

Opět jedna ze skvělých knih tohoto autora. Za mne ne poslední...

JIVaJaH
22.07.2023 5 z 5

První setkání s knihou od tohoto autora...nebude jistě poslední. K tématu jen takto - zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A já jsem hlavnímu hrdinovi opravdu fandila...

Paulmain
12.06.2023 5 z 5

Další zajímavý příběh mého oblíbeného autora, tentokrát vyprávěn z pozice psycholog - vězeň. Autor dokáže perfektně popsat pocity postav a motiv jejich konání. Naprosto uvěřitelně je popsána mašinérie rychlopůjček a bezmoc, kterou hlavní hrdina cítí a se kterou se pokouší bojovat - leč neúspěšně.

lendinka.k
06.02.2023 5 z 5

Nevím, co to o mě vypovídá, ale já hlavnímu hrdinovi fandila. I když vím, že si tu situaci zavinil sám, jednání podvodníků se mi jevilo mnohem horší, nehorázné, až úplně nelidské. Moc jsem se těšila na rozhovory s psychologem a bála jsem se konce, který logicky spěl do něčeho strašného. Ač nesnáším násilí a hlavně na nevinných, tady jsem byla rozpolcená komu fandit. A chvíli se mi dokonce i líbilo, jak si chytře počíná. Závěr jsem tak nějak očekávala. A cože to říkal? Že manželky se o dluzích dozvědí až poslední? ... Ajaj. Tak to abych se začala víc zajímat o rodinný rozpočet :-)

Disease
24.01.2023 5 z 5

Výborný vhled do problematiky a super popis vývoje vztahu psycholog-klient. Vzhledem k tomu, že každý je svého štěstí strůjcem, jsem sice s antihrdinou Adamem nijak zvlášť nesoucítil, i když Fair Money byli ještě horší. Každopádně jako sociologická studie, která se výborně čte, to zafungovalo na plný počet.

alnahu
15.01.2023 4 z 5

Další z čtivých českých thrillerů.Příběh vojáka Adama Hofmana s kterým se seznamíme ve vězení,kde je zpovídán vězeňským psychologem,který pomalu rozkrývá co Adama přivedlo do vězení.Kniha je v podstatě plná deprese a beznaděje.Poučení ,které plyne z této knihy -nepůjčujte si peníze,nebo dopadnete ,jako Adam z tohoto příběhu.

jprst
22.12.2022 4 z 5

Komentovat je asi zbytečné, autor má prostě zmáknuté, jaké příběhy dokážou čtenáře zaujmout a tak jim to dokáže dát. Tím nijak nesnižuji autorovu tvorbu, my to rádi čteme a tak autor nám to napíše. a rád...

Swissman
10.12.2022 5 z 5

V pořadí druhá kniha od Goffy. Jak vydaná, tak čtená. Velmi zajímavé téma. A dobrá volba hlavní postavy. Já měl antihrdiny vždycky rád.

Leona333
03.12.2022 5 z 5

Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce..., tak by si tuto knihu měl ,,přečíst každý," kdo si chce vypůjčit určitý finanční obnos na dárky... Ono si půjčit vždy nevyplácí a velice rychle může nastat patová situace neboli: ,,Vytloukání klínu klínem..." O tom se v tomto příběhu přesvědčil i Adam...
Přímo bravurně napsal, popsal Martin Goffa zrůdnost lichvářské mašinérie, i s jeho fatálními dopady pro důvěřivé jedince...
Bylo to velice drsné čtení, které může čtenář brát jako i takové varování, před neuváženým rozhodnutím...

Dandy1
08.09.2022 5 z 5

Kniha je velmi čtivě napsána. I když si hlavní hrdina pád do dluhů způsobil sám, bylo mi ho líto. Autor dobře popsal jak dluhy působí na rozpad vztahů v rodině i na osobnost dotyčného.
Bohužel se toho od doby napsání knihy moc nezměnilo. Exekutorská mafie jen kvete, oddlužovaci společnosti se pakují pro sebe a podvodné firmy na výrobu dlužníků ještě vylepšili své portfólio.

Miro67
11.06.2022 4 z 5

Sám proti supům.
Lichváři, kteří "... z chudáků v problémech udělali chudáky na dlažbě" by měli počítat s tím, že se na ně obrací lidé na konci svých sil, kteří už často nemají co ztratit. A pokud jim bouchnou saze, je na neštěstí zaděláno.

genie
20.11.2021 4 z 5

Velmi pěkně vystavěný psycho příběh s reálným základem lichvy a podvodného jednání a jednoho velmi zoufalého řešení zoufalé situace. Kniha má spád, autor si vystačí s minimem (uvěřitelných) postav.

Martin Goffa
česká, 1973