Václav z Michalovic

Václav z Michalovic https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18994/bmid_vaclav-z-michalovic-18994.jpg 3 11 3

Epos z doby pobělohorské, inspirovaný Mickiewiczovým Konrádem Wallenrodem. První knižní vydání, předtím byla v roce 1880 báseň otištěna v časopise Květy.

Elip
19.01.2020 5 z 5

Knížka mě zaujala už při hodinách literatury na VŠ, kdy nám ji popisoval prof. Viktora. Byla jsem jediná, koho zaujala. Bohužel jsem si pamatovala jen obsah a ne název. Ten jsem zjistila až o půl roku později... stejně dlouho trvalo, jež jsem ji sehnala. A nutno říct, že to stálo za to!
Úžasný příběh zasazený do neklidné doby, z části reálné postavy, reálná místa ... PROSTĚ SUPER čtení! :-)

Izzy
05.08.2012 4 z 5

Svatopluk Čech pomocí historické látky líčí odpor proti ničitelům svobody. Je zde vykreslen idylický život na Rvenci, když ještě žil Bohuslav z Michalovic. Do kontrastu jsou pak dány hrůzy a převraty bitvy bělohorské. Jsou tu také líčeny bohaté a skvostné hostiny a slavnosti vítězů z Bílé hory a na tomto pozadí dobře vyniká Václavova vzpoura. Báseň vrcholí Václavovým proslovem k lidu, v němž vypovídá poslušnost jezuitům a proklamuje vzpouru. Je v tom obsažen nepřímý apel básníka na čtenáře.

WEIL
22.08.2011

U S. Čecha je kladem důraz nejen na češství, ale taky na Slovanství.