V oknech červené muškáty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Třetí kniha Anny Strnadové V oknech červené muškáty umožňuje v novelistické formě zobrazit dějinný oblouk sahající od druhé světové války přes další perpetie až k dnešku. V tomto pojetí se odvíjejí lidské dramatické osudy zasazené převážně do podhůří Jesenicka. V baladicky laděném příběhu splývají obě roviny - společenská i osobní. Naděje na lepší společenský řád po skončení války a stejně tak vidina osobního štěstí protagonistů se paralelně rozbíjí. Události, koncipované na temném pozadí dějin a osudových vztahů, nevyznívají v deziluzi, ale v širším nadhledu přecházejí ve vědomí neúprosného a věčného koloběhu střídání života a smrti. Děj, který má řadu vrstev, přetavila autorka v umělecký tvar a dala mu novou dimenzi. Osvědčila a rozvinula vlastnosti příznačné pro její prozaickou prvotinu. Motivace postav je přesvědčivá, výstavba rozvinutého děje ústí v homogenní celek. Ztvárnění postav má zřetelnou psychologickou kresbu. Přehlédnout nelze vytříbenost jazyka a kultivovaný vypravěčský styl - umělecký rysy, které autorku začleňují do kontextu současné literární tvorby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286935/v-oknech-cervene-muskaty-OtE-286935.jpg 3.43
Žánr
Novely
Vydáno, Šimon Ryšavý
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha V oknech červené muškáty

Márinka
20. června

. Režimy i lidé odcházejí a přicházejí, ale jedno zůstává: tíha osudu. Autorka střídá časové roviny, což mám velmi ráda. Čtenáře tento styl psaní udržuje ve střehu a tím si skvěle trénuje schopnost koncentrace soustředění.

Anotace sice tvrdí, že příběh nevyznívá v deziluzi, přesto je velmi smutný. Ztráta partnera, domácí násilí, závislost na alkoholu – to jsou vážná témata, která – sejdou-li se v jedné rodině – tvrdě prověří psychickou sílu všech. Je škoda, že spisovatelka nerozvinula děj do románu.

Doporučujeme

Vrány
Vrány
Kdo zabil Snížka?
Kdo zabil Snížka?
Amok
Amok
Piková dáma
Piková dáma