V Caracasu bude nejspíš stále tma

V Caracasu bude nejspíš stále tma https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431483/bmid_v-caracasu-bude-nejspis-stale-tma-CcO-431483.jpg 4 90 24

Napínavý, komorní příběh začíná pohřbem matky, s níž hlavní hrdinka Adelaida prožila celý život a ke které ji pojila silná citová vazba. Svobodná, bezdětná, osamělá čtyřicátnice je náhle úplně sama. Ke všemu ji z jejího bytu i života vyhodí provládní ženské komando. V tu chvíli začíná Adelaidin boj o přežití. Náhodou se dostane do sousedního bytu, v němž najde jeho majitelku mrtvou. Druhá šance na život začíná, ale její cena bude vysoká. Dokáže člověk, postavený do mezní situace, zradit osobní etický kodex, porušit nejhlouběji zakořeněné morální zásady a zapřít v sobě lidskost a soucit, jen aby přežil? Může se jen tak vzdát vlastní identity a snadno se stát někým jiným? A je možné, aby si kvůli přežití osvojil cizí minulost, vzpomínky, tužby i obavy, a potom žil dál a neztratil se sám sobě? Novela představuje významný literární počin mladé spisovatelky, v němž bez příkras vypráví o syrové a surové realitě současné Venezuely.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La hija de la española , 2019

Petra21
03.07.2020 5 z 5

Jde přesně o ten typ literatury, který by člověk nejraději nečetl a o existenci takových pravdivých událostí raději nevěděl... ta alarmující hrůznost systému a neuvěřitelné korupce podané ústy někoho, kdo měl to neštěstí si vše na vlastní kůži procítit... až nezbyla pražádná emoce, ani špetka lidské normálnosti, díky níž lze zapomenout, žít a ne pouze přežít.

Vivienca
29.05.2020 3 z 5

Z knížky mám rozporuplný pocit. Na jednu stranu mě příběh zaujal, ale úplně mi nesedl styl, hlavní hrdinka mi nepřipadá moc uvěřitelná, její motivace a "vývoj" není moc dobře popsaný. Celé takové nereálné. Nevím, čekala jsem asi víc.

karol.cadex
15.04.2020 3 z 5

Nepopírám, že události v knize nejsou příšerné. Jen mě to bohužel nepřesvědčilo. Adelaida je taková ztracená bludička a chvílemi jsem si přála, aby nejen její, ale hlavně moje utrpení ze čtení skončilo.

hatikva
14.04.2020

Tato kniha autorky je zasazena do revoluční Venezuely a sugestivní formou vtahuje čtenáře do děje téměř od první strany. Autorka vykresluje bezutesnou atmosféru v zemi, kde přestávají platit tradiční pravidla a smysl pro společenské hodnoty. Příběh začíná pohřbem matky hlavní hrdinky,následuje retrospektivní evokace detstvi, ztráta rodinného zázemí. Toto dílo nastoluje otázku přijetí nové osobní identity, která je v rozporu s etickým směrovanim hlavní postavy. Jaka pravidla platí tedy ve světě, kde všechny dosavadní jistoty zmizely a kde bojujeme o své místo na slunci? Na to odpoví tento poutavý, i když smutně laděný román