Už nikdy spánek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nizozemský student Alfred se se třemi norskými kolegy vydává na geologickou výpravu do odlehlé severní provincie Finnmark. Bude hledat meteority; fascinují ho už od dětství. Současně by se výzkumem potvrdila smělá teorie jeho profesora Sibbeleeho o původu takzvaných ledovcových ok. Bez leteckých snímků oblasti by ovšem výzkum na dálném severu prakticky neměl smysl. Alfredova výprava tak začne anabází po vědeckých pracovištích — musí získat letecké snímky. Alfred překonává útrapy drsné tundry, ale potýká se i s obyčejnou lidskou nejistotou: Jak se chovat ke kolegům? Jak mě vnímají ostatní? A jak už to bývá, objeví Alfred během výpravy hlavně sám sebe. Nebo ne tak docela? Pro Hermansovy knihy nejsou šťastné konce typické, přesto však působí útěšně — neboť všechny ty životní nezdary a zklamané naděje nás přesvědčují především o tom, že na ty potíže a problémy — lapidárně řečeno — nejsme sami. Ke čtenářskému požitku významně přispívá i autorův suchý humor. Už nikdy spánek je kniha o odpuštění, filosofický román bez slabých míst. Hermans píše obrazně i stroze, sugestivně i poeticky. Frankfurter Allgemeine Zeitung Hermanse je třeba považovat za předního evropského spisovatele, který jedinečným způsobem navázal na tradici E. T. A. Hoffmanna i Kleista, Kafky, Célina i Sartra. Neue Zürcher Zeitung Neobvyklá a zajímavá kniha neprávem opomíjeného velikána dvacátého století. Kirkus Reviews Suchý jazyk, mokré ponožky, kompas se ztratil. Mistrovské dílo. Roddy Doyle, Irish Times...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68240/uz-nikdy-spanek.jpg 4.341
Orig. název:

Nooit meer slapen (1966)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Už nikdy spánek

Přidat komentář
Rade
28.09.2017

O výpravě do norské polární pustiny, kde slunce v létě nezapadá a kde jsou mračna komárů. O výpravě, která se tak docela nepovedla, a o jejímž smyslu nakonec marně přemýšlíme. Vlastně možná tak trochu i o smyslu jakéhokoliv lidského snažení… A občas docela vtipné postřehy, kdy vypravěč ironizuje i věci, ze kterých se obvykle legrace nedělá…

„A co viděl Scott? Norskou vlajku na lyžařské hůlce zapíchnuté do sněhu. To je všechno, co Scott na jižním pólu viděl. S lístkem: Zdraví Amundsen and good luck to you, sir.
A Scott se obrátil a jel zase domů. Jeho druhové jeden po druhém umírali. On pomalu zmrzl ve stanu, v jégrovkách, co už měsíce neuschly. Neměl haleny ze zvířecích kožek srstí dovnitř, jako Amundsen. Do posledního dechu si psal deník. Ten pak našli a otiskli ve zvláštním vydání časopisu ´Země a její národy´, které jsem četl, když mi bylo čtrnáct.
´Kéž je našim ubohým ženám a dětem Bůh milostiv.´
To Scott napsal s duší na jazyku. Říkám si, jestli počítal s tím, že se to jednou dostane do ´Země a jejích národů´. Nejspíš jo. Nebo možná ne, třeba tak psal vždycky. Většina lidí nikdy nepíše přesně to, co si myslí. Žádné: moje napůl zmrzlé jégrovky smrdí až hrůza. Nebo: v padesátistupňovém mrazu zůstává naše moč trčet ve sněhu jako stvol rákosí ze žlutého skla.
Tak nepíšou. Drží vlajku vztyčenou, i když ji nezapíchli na jižním pólu jako první.“

Goesses
09.12.2013

Velmi poutavý příběh, občas až mnoho odborných výrazů, pouze z pohledu laika.

puml
23.07.2013

Skvělý román, který se čte jedním dechem. Hermans je skvělý spisovatel s vybroušeným stylem. Na tak dokonale prokomponovaný román se narazí jen málokdy. Spojení čtivého, a tak trochu dobrodružného příběhu, s takzvaně vysokou literaturou s četnými odbočkami do geologie, a zároveň jízlivý políček všemu tomu nabubřelému, co si pyšně říká věda a vědeckost. Honba za tituly a profesurou se v Hermansově podání podobá noční můře, nebo spíš vyhublému komárovi sajícímu krev z již opuchlého očního víčka. Suchý humor - rozhodně sušší než sirky hlavního hrdiny - a napětí, které nestaví na zbytečné okázalosti a akčnosti, ale na dějové rafinovanosti. Z každé kapitoly a z každé věty zaznívá tichý úšklebek autora nad nekonečným lidským pachtěním, bláznovstvím, cílevědomostí a pofidérní snahou dosáhnout úspěchu a uznání. Na první pohled se to nezdá, po prvním přečtení jsem knihu odložil, s tím, že to byla celkem zábava, ale vlastně nic zásadního... ale někde vespod, v tom dešti, mezi promočenými ponožkami a spacákem, mezi mračny komárů a rozbitým kompasem, zjeví se náhle temný a prorocký román. Pro mě osobně jeden z nejlepších románů 20. století. Doporučuji.

Čtení:
1. červen - červenec 2011
2. červenec 2013
3. květen 2017

playada
01.04.2013

Já se také často bojím", jestli druhým " nepřekážím", zda-li se mnou ostatní nemají "jen" potíže a jestli jsem "dost" dobrá...
A pak zjistím, že na ostatní působím " odvážně ", " sebevědomě ", " kurážně" a " neohroženě".
Ale možná nás tyto "domnělé" pochybnosti o nás samotných činí "příjemnými" společníky....
Možná nás tento pokorný postoj k nám samým a k výzvám, kterým musíme čelit, činí lidskými a sympaticky zranitelnými.

rose
30.09.2012

Zajímavá knížka. Žádné extra dramatické zápletky, spíš popis putování drsnou severskou přírodou, kde se teprve pozná, co v člověku je a co udělá, když je v ohrožení života. A taky možná úvahy na tím, co je vlastně v životě důležité a co můžeme klidně hodit za hlavu. Překrásně vystižená atmosféra severu, málem jsem při čtení chtěla zahánět komáry a brodit se ledovou vodou.

Montezuma
26.06.2012

Parafrázoval bych záložku: Tundra, mraky komárů, existencionalismus, jemný surrealismus, humor spočívající v jeho nepřítomnosti, mokré ponožky, kompas se rozbil, smrtelná nehoda/vraždička...
Jeden z nejlepších románů jaký jsem v poslední době četl. Hermans přistupuje k literatuře tak jak se sluší a patří: nikoliv jako ke kratochvíli do tramvaje; on skrze ni povyšuje to věčné lidské pachtění na rovinu všeobecně platné existencionální zkušenosti a zvládá u toho být ještě elegantně vtipný. Klobouk dolů!

Štítky

nizozemská literatura

Autor a jeho další knihy

Willem Frederik Hermans

Willem Frederik Hermans
nizozemská, 1921 - 1995

Podobné knihy

Kniha Už nikdy spánek je:

v Přečtených45x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených8x
v Knihotéce14x
v Chystám se číst45x
v Chci si koupit5x
v dalších seznamech1x