Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse

Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82079/utek-z-berlina-s-zidovskou-hvezdou-v-kapse-82079.jpg 4 76 23

Pohnutý osud židovské dívky, která se za války rok a půl skrývala v nucené ilegalitě v Berlíně. 20. leden 1943 -- Jednadvacetiletá Margot ztratí přes noc svou rodinu a nezbývá jí než se pokusit sama přežít. Nechá si obarvit vlasy a upravit nos, aby zakryla svůj židovský původ. Patnáct měsíců se ukrývá u různých lidí, z nichž ne všichni jednají nezištně. Mnohdy jen tak tak unikne gestapu; nakonec padne do léčky „lovcům“ Židů a čeká ji deportace do Terezína.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Ikar (ČR)

Versuche,dein Leben zu machen.Als Jüdin versteckt in Berlin , 2008

Radůz
10.11.2013 4 z 5

Nejsmutnější na tom je, že zatímco zcela neznámí lidé riskují svůj život a neváhají Margot pomoct, její blízcí příbuzní se k ní v nejtěžší chvíli otáčí zády.

Clarice
27.09.2013 5 z 5

Kniha přináší jiný pohled na holocaust, než jsme v českém prostředí zvyklí. Jedná se o příběh německé Židovky, jež se narodila a až do svých zhruba dvaceti let žila v Berlíně. Židovské zvyky dodržovali minimálně, dokonce přebírali i nějaké křesťanské. Po nástupu Hitlera k moci, se její svět začal zmenšovat, oklešťovat, ale opravdu až do poslední chvíle doufali, že situace není udržitelná a podmínky se zlepší. Díky Margotinu vyprávění tak vidíme, že situace Židů v Německu nebyla o nic lepší, než v Protektorátě. Je zde zachycen vývoj židovské otázky ve 30. letech, snahy o vycestování, restrikce, totální nasazení, skrývání, nálety, povědomí o táborech, resp. o tom co se děje s Židy na východě (kam transporty míří, co je tam čeká, proč se nikdo nevrací), otázka antifašistů a systém lidí ochotných Židy ukrývat, každodenní život. Cenný je i popis života v Terezíně, následné osvobození a snaha o nový poválečný život - bez rodiny, bez minulosti, majetku, vlasti /"Moje vlast je někde v minulosti. Je to země, která už neexistuje."/ Obsahuje mnoho zajímavých detailů.

maryzka
26.06.2012 2 z 5

Po přečtení této knihy jsem ráda,že jsem tuto dobu nezažila. Přemýšlet jak a kde se schovat, zda mě někdo neudá, zda mě lovci židů nechytí. Br...... Pak po válce zjistit, že matka s bratrem byli nahnány do plynových komor.