Útěk do Budína

Román o tragickém osudu vztahu Češky a Slováka, psaný výjimečně obyčejným jazykem. Román o milostném příběhu pražské studentky Jany je přesvědčivým obrazem měšťácké společnosti 20. let. Jana, dcera z měšťácké rodiny, se zamiluje do Tomáše, syna slovenského statkáře a uteče s ním. Provdá se a žije na statku svého tchána. Rodina se dostává do finančních potíží, musí opustit statek a zároveň se Tomáš své ženě odcizuje a je jí nevěrný. Jana se vrací do Prahy a ke studiu. Prostřednictvím svých příbuzných obstará zaměstnání pro Tomáše, ale ten se nedokáže vyrovnat s novými podmínkami. Dochází k rozchodu a Tomáš končí sebevraždou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32050/utek-do-budina-32050.jpg 3.546
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Vidlička

Ke svému prvnímu setkání s Vančurou jsem si vybrala prý to "nejlehčí", co napsal. No a skutečně se ukázalo, že lyrika a poetika nejsou mými šálky čaje... Na Marketu budu muset ještě asi dozrát. Pro tentokrát "Neurazilo-nenadchlo", ale k páně Vančurovu umění chovám určitě úctu.

Marekh

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Smrt zmrazuje horoucnost světa a dává utišení všem hněvcům a hořkostem. Velikost činí drobnou, nepatrní zrnko pak zvětší, že převyšuje hory. Smrt všechno promění, na pošklebek bláznův vtiskne pečeť vážnosti a mudrcům narazí šaškovskou čepici. Ta smrt se již pootáčela.

Praví se, že líbeznost vyplývající z duševní pohody, v okamžicích, kdy jste došli úspěchu, vtiskne vám nádhernější tvářnost než hoře a strázeň. Jak se mýlí všichni tvůrcové pravidel!

iae
13.08.2014

Román, který se čte jedním dechem, vynikající!

kniholka
17.08.2012

Tak rozpačitá jsem už dlouho z žádné knihy nebyla. První polovina vcelku čtivá, i když je to klasická love story, takže žádný hluboký zážitek to nevyvolává, druhá polovina mi přišla utahaná a vcelku o ničem. Nejlepší na tom všem byla asi autorova skvělá čeština.

herdekfilek
06.07.2012

V komentáři malý, ale zásadní SPOILER.
Pro tu krásnou češťynu, pro tu bych i vraždil.
Vančura uměl udělat z češtiny jazyk vskutku nádherný. Škoda, že k ní nedokázal stvořit, alespoň v této knize, i nosný a zapamatovatelný příběh. Takhle jen velmi pěkně plácal vcelku o ničem. Obyčejný příběh obyčejného života, který končí smrtí jedné z hlavních postav. Smrt to je ovšem uměle a nepropracovaně nastavená. Vančuru samotného sepisování příběhu přestalo nejspíš ke konci bavit.
Za tuto knihu by potřeboval Vančura nasekat na zadek. Jistě, zlatými pruty za krásně použitý český jazyk, ale bolestně za odfláknutý příběh a psychologii postav.