Útěchy

Vydáno, Odeon

De consolatione ...

Kniha Útěchy

Mimir

Senecu robí unikátnym jeho filozofický cit a bezprecedentná schopnosť liečiť slovom. Cum grano salis v ňom vidím terapeuta osloveného keď už nie priamo, aspoň formou dopisov mnohými strápenými dušami so svojimi najrôznejšími nešťastiami. Necháva sa ovplyvniť stoickou filozofiou a filozofiou Epikura, avšak prenáša ju z neplodného prostredia stĺporadia medzi jednoduchých ľudí, čím umožňuje jej dotyk na vnútro každého človeka.

Elsinor024
28.01.2018

Tohle je kniha mého srdce, podobně jako Obrana Sokratova. Četla jsem před lety a stále ráda se k ní vracím. Je jako pokladnice mouder pro život, ve které se můžeme po libosti přehrabovat a prohlížet si, co se nám zrovna líbí a co potřebujeme.
„Jak dlouho žiji, to nezávisí na mně. Ale jestli skutečně žiji, to na mně závisí.“
Seneca i způsobem své smrti dokázal, že žil tím, co psal. Škoda, že v císaři Neronovi nezůstala větší stopa Senecovy moudrosti.

Ivaksa
10.12.2017

Nádherná kniha plná útěšných slov a myšlenek. Doporučuji každému kdo strádá jakýmkoliv utrpením, protože Senecovo rozjímání je univerzálním tišícím prostředkem.
"Jen vyzvi každého at' předloží své účty: ani jednomu nebylo souzeno narodit se a neutrpět škodu."

MorriconeTheGod
03.12.2013

Tento výbor mi přišel slabší než O duševním klidu, ale pořád obsahuje dostatečnou houšť myšlenek, aby stálo za to jej číst, a aby člověku navždy utkvěl v mysli.

Sayuri
23.08.2013

Začnu prvním dojmem. Začátek knihy se mi zdál poněkud nezajímavý (až jsem se rozhodovala, jestli vůbec číst dál), jenže v některých pasážích mě autorovi myšlenky tolik zaujali, že jsem hledala ty světlé části a nedalo mi knihu odložit. Rozhodně nelituji, protože ten poklad, co čekal téměř na konci knihy je úchvatný. O krátkosti života apod. ale hodnotím tuto knihu plným počtem, protože i Útěchy byly svým způsobem poučné (i pro někoho kdo nepotřebuje utěšit). Ještě se musím zmínit, co se mě nejvíce dotklo: "Žít se však musíš učit po celý život, a čemu se asi budeš divit ještě víc, po celý život se musíš učit umírat." Knihu doporučuji všem, co mají rádi hluboké myšlenky o životě a o smrti a jsou trpěliví ;). Přeji pěkný den ^-^.

Koka
09.05.2013

"Pečlivěji musíš uchovávat to, o čem nevíš, kdy ti to dojde." - útěcha O krátkosti života
To věčné varování před pomíjivostí jsem v roce, kdy kniha vyšla (1977!) ještě nechápala, to přišlo až později.
Nečtěte tuto knihu předčasně!