Ussurijským krajem

Ussurijským krajem https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482863/bmid_ussurijskym-krajem-vg4-482863.jpg 4 4 3

První část slavné dilogie (která pokračuje románem Děrsu Uzala) vypráví o dvou expedicích, jež v letech 1902 a 1906 podnikl ruský cestovatel a spisovatel Vladimir Arseňjev. Již během první výpravy se autor seznámil s domorodým lovcem a stopařem Děrsuem z rodu Uzala. Oba muži, pocházející z naprosto odlišných kultur a poměrů, se znovu setkali o čtyři roky později a během dlouhého a strastiplného putování se mezi nimi postupně zrodilo pevné přátelství. Kniha, která stojí na pomezí faktografického cestopisu a dobrodružného románu, seznamuje čtenáře s divokou přírodou Ussurijského kraje i s tamními národy a jejich každodenním životem, zvyklostmi a náboženskými představami. Barvitě a poutavě vypráví o životě v tajze, kde každý chybný krok může znamenat smrt, kde lovci nezabíjejí zvířata pro zábavu, ale čistě kvůli obživě, a kde si lidé navzájem pomáhají přežít, aniž by za to chtěli cokoli na oplátku. Dilogie se dočkala řady vydání a byla přeložena do více než třiceti jazyků. Inspiroval se jí také věhlasný japonský režisér Akira Kurosawa. Ten podle ní natočil snímek, jenž získal Oscara za nejlepší cizojazyčný (neanglicky mluvený) film roku 1975.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Triton

Po Ussurijskomu kraju

Antoramix
11.08.2022 4 z 5

V antikvariátech je to cennost, ale i tak se mi podařila sehnat. Od Arseňjeva jsem četl již Tajgou a Stopaře Děrzu Uzalu, což je této knize velmi podobné. Cestujete s výpravou po neprobádaných krajích Ussurijského kraje a seznamujete se snad se všemi říčkami a řekami, geologickou stavbou a místní faunou a flórou. To je ta méně zábavná část, ale popisy národů zde žijících jsou naopak velmi zajímavé. Oproti již zmíněným dílům je tu věnováno více prostoru čínským a korejským osadníkům, či původním Tazům a Udehejcům. K expedicím se přidal goldský stopař Děrzu, jehož láska k přírodě a znalosti o ní nadchnou každého čtenáře. Přátelství s autorem a jejich vzájemná symbióza se nesou celým románem. Na cestopis navazuje Děrzu Uzala v němž jsou některé části právě z této knihy. Pro milovníky přírody a tajgy obzvláště je to dobrá volba. Každý den zažíváte nějaká dobrodružství, bojujete s nástrahy nedotknutého pralesa a strádáte při dlouhých výpravách. V roce 2021 vyšla v nakladatelství Triton nová verze i s krásnými ilustracemi.

iren9016
24.09.2014

Líbila by se Vám stejně, četla jsem je všechny. Přidejte ještě Fedosejeva - Dlouhá bílá cesta, Smrt počká a Divokým pohořím Sajanu. Čtou se jedním dechem. A nepleťte sem politiku. :-D

nightlybird
24.04.2014

Knihu, stejně jako na ni navazujícího Derzu Uzalu jsem četl v dávných dobách - tenkrát se mi líbila, těžko říct, jak by dopadla dnes. Když jsem se je snažil oživit v mysli, narazil jsem na recenzi na ně na netu a usoudil jsem, že bych to líp než jistý KOJOT nenapsal, takže si ji raději přečtete taky místo mých keců (proto jsem tady vložil na ni odkaz do recenzí) - jen podotknu, že s Kojotem zcela souhlasím (jen pokud jde o tyhle konkretní knihy).

1934  88%Stopař Děrsu Uzala
1953  85%Ussurijským krajem