Tajgou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Tajga popisuje jeho cestu pohořím Schote - Alinu v letech 1908- 1910 a cestu ze sovětské Gavaně do Chabarovska v roce 1927. Dálný Východ patří k těm končinám světa, které dosud vykazují neprozkoumaná místa. Veliké území, ohraničené zhruba na západě dolním tokem Amuru a řekou Ussuri, po níž nese kraj jméno a na východě Japonským mořem s Tatarským průlivem, bylo cílem několika expedicí z nichž nejúspěšnější a nejodvážnější byly výpravy ruského cestovatele, národopisce a spisovatele Arsenn’jeva. V přítomné knize líčí s velikým vypravěčským uměním své cesty z let 1908-1910 a 1927 těžko prostupným pohořím Sichote Alinu přibližně v linii měst Chabarovsk a Sovětská Gavaň. Geografické poznatky získané strastiplným putováním na člunech i pěšky, objevy, učiněné s badatelským smyslem pro reálná fakta, střídají se s rušnými dobrodružstvími v ledových horách i divoké tajze, jejíž nedotčené přírodě vládne sibiřský tygr. Národy, obývajíci Ussurijskou oblast jako Oroči, Goldové, Udechejci a j., jsou přitom předmětem zájmu ethnografa i láskyplného porozumění sovětského člověka. - Do češtiny bylo uvedeno již v r. 1934 slavné Arsen’jevovo dílo Děrsu Urzala, také z Ussurijska, a to ve zpracování pro mládež....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59697/tajgou-59697.jpg 3.88
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Družstevní práce
Originální název:

Skvoz tajga, 1949


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Tajgou

Antoramix
09.05.2021

Mám rád knihy z tajgy, takže Arseněv musel být další v pořadí. Kdo má rád tento kraj, tak si knihu moc užije. Nejzajímavější jsou části věnované místním národům, které ještě v období před a po 1. sv. válce relativně hojně osidlovali toto území. Dnes už jsou z nich jen střípky opité alkoholem. Byla to doba, kdy tu tygr ještě běžně pobíhal a les byl opravdovým pralesem. Není to ale místy lehké čtení, jelikož Arseněv popisuje až zbytečně podrobně, takže znáte všechny potoky, říčky, geologická podloží, rostliny a každý mys i zálivek u pobřeží. Velmi nápomocná je tak pěkná mapa na konci knihy, i když jsou v ní chyby - poslední cesta vedla do Chabarovska, ne opačným směrem. Když knihu čtete po částech a nebude vám vadit, že to nějaký čas potrvá, tak pro milovníky drsné přírody to je jasná volba.

Vla100V
04.04.2021

Veľmi zaujímavá kniha nás prenesie na začiatok 20 storočia opäť do ussuri tajgy kde hlavný predstaviteľ milovník prírody,bádateľ ale hlavne úžasný človek V.K.Arseniev sa delí s nami o svoje dojmi z expedícii ktoré absolvoval v rokoch1908-1927,v tomto obdobi rusky ďaleký východ bol najviac zachovanou časťou vtedajšieho Ruska,všadeprítomné tigre,medvede pridávajú na atraktivite knižneho diela,bonusom je mapa na konci knihy s presným označením tras výprav aj s pôvodnými názvami riek a priesmykov ale taktiež pôvodne názvy dedín a osád ktoré Rusi v roku 1972 premenovali..


Johule
21.10.2020

Rozvláčné a chvílemi pro čtenáře až příliš detailní líčení cest po oblasti Sichote Alinu, přesto však velmi zajímavý cestopis z doby před více než sto lety. Autor je dobrý pozorovatel přírody, ale i etnografických prvků, takže se čtenář může zasnít nejen nad krásou neposkvrněného kraje, ve které jsou běloši ještě vzácností a jejich návštěva událostí, ale i nad kulturami původních obyvatel, šamanskými rituály a dalšími prvky, které teď už vzaly za své...
Asi nejsnáze se čtou krátké povídky ze střední části "Se zvěří a přírodou", které jsou náčrtky díla, které autor nestihl před svojí smrtí dokončit. K přečtení ale doporučuji knížku celou, hned bych se vydala do těchto krajů a putovala jimi (ačkoli v dnešní době bych nejspíše nad stavem krajiny zaplakala)