Úsměvy smutných mužů

Úsměvy smutných mužů
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219632/mid_usmevy-smutnych-muzu-i3y-219632.png 4 976 976

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se kvůli alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?... celý text

Čičolina
18.05.2017 4 z 5

kniha mě velice zaujala, alkoholiky jsem si mohla pozorovat při své práci ( servírka), ale některá fakta mě překvapila, např. sebepoškozování, spíše jsem znala tu sebelítost, oplzlost nebo popírání problému.
Určitě si ještě něco od Formánka přečtu, jeho styl považuji spíš za novinářský, ale nápady a upřímnost se cení. Doporučuji.

Klarinet
09.04.2017 3 z 5

"Je tak přemešlivej, až je složitej i sám pro sebe." :) Silné momenty v knize - osudy alkoholiků a jejich životy...úvahy a myšlenky, jak lehce spadneme do závislostí a jak těžké je, zbavit se jich. A jak moc musí fungovat silná motivace a vůle zvítězit. Panu Formánkovi se klaním, že to dokázal tak krásně napsat a hlavně zvítězit nad svým černým drakem.

Ohniva
26.03.2017 5 z 5

Dechberoucí....

qydko
16.03.2017 5 z 5

Formánkovy knihy se mi moc líbí, tahle byla mrazivá. To nechci nikdy zažít.

Košišta
09.03.2017 4 z 5

Knížka pravdivá a čtivá. Pohybuji se v oboru, kde na alkoholiky narážím velmi často a sama občas vedu vnitřní boje, jak se vůbec na alkoholika dívat... knížka mi nabídla opět jiný pohled.

Dixinka
29.01.2017 4 z 5

Trochu zklamání. Nakonec ten démon alkohol téměř vždy zvítězil. Hezky,lehce psaný příběh ze života.

bzung
05.01.2017 3 z 5

Z deníku alkoholika. Čtivá jednohubka o lidském slabošství, které ale chybí jakákoliv hloubka. Josef F. pouze klouže po povrchu a do žádné analýzy charakterů, či motivací se mu očividně nechce. Dílo chápu, jako autorův pokus o vyrovnání se s vlastními démony a tečku za minulostí. Možná proto chybí lehkost, nadhled a humor, které se k tomuto tématu nabízí, a vůbec větší literární kvalita. Snad nejde o negativní důsledek dlouhodobého nadměrného požívání alkoholu, a Dvě slova jako klíč budou už opět na úrovni předchozí tvorby :)

SakuraLuci
25.11.2016 5 z 5

Nejvíce čtivá a jednoduše napsaná kniha od Josefa Formánka... Bavila mne

mrkvivit
07.11.2016 4 z 5

To že je Josef Formánek je alkoholik jsem zjistil až ze seriálu Parta maraton a když jsem zjistil, že na to téma napsal i knihu, umínil jsem si ji přečíst. Trochu to trvalo, ale jak jsem se do ní konečně pustil, bylo hotovo na dva zátahy. Opět je to velmi čtivě napsáno, jak to autor dovede. Formálně se krátké kapitoly ze života pacientů (včetně autora) střídají s úryvky z terapeutického deníčku, což působí celkem osvěžujícím dojmem. Těch úsměvů pochopitelně ve vypravění moc není a když, tak je to onen pověstný smích přes slzy. Mnohem spíš než komické je vyprávění tragické a opět jen potvrzuje, jak je "černý drak" podceňovaný a boj proti němu těžký. Věci které člověk v osidlech démona alkoholu udělá jsou příšerné a následné výčitky snad ještě příšernější.
Nezbývá než Josefovi popřát hodně zdaru k doživotní abstinenci ve společnosti, kde na alkohol narazíte doslova na každém kroku.

Zorka
01.08.2016 4 z 5

Jsou knihy, u nichž si víc cením společenského dopadu než klasicky literární hodnoty. Úsměvy smutných mužů patří mezi ně. Naprosto realisticky, přitom nevtíravě, popisují, jak "démon alkohol" dokáže zlikvidovat spisovatele, sportovce, úspěšného podnikatele i otce od rodiny. A jak je těžké se z jeho drápů vymanit.

Kaaathy
04.07.2016 4 z 5

Krátká a celkem čtivá "návštěva" protialkoholní léčebny, kde se seznámíme s osudy některých pacientů. Dobré holuby těžko něco překoná. Autorovi přeji, aby vydržel...

Efča59
19.06.2016 4 z 5

Kniha poněkud jiná, než autorovi ostatní knihy. Možná lehce slabší, ale nepochybně pravdivá. Četla se lehce, přečteno za pár hodin.

shmaic
30.05.2016 4 z 5

Mam z knihy velmi pozitivni pocit, ktery mi kazi tezka vaha tematu alkoholismu. Sam na sobe s nechuti pozoruji zbytecnou zalibu v piti a prave diky teto knize jsem si uvedomil, ze to neni normalni.

Vlastne ano, je, tady v Cesku to je normalni. Tady je nam ze vsech uhlu predkladana myslenka, ze bouchnout do sebe pivo na denni bazi je v poradku. Perfektne to podporuje narust minipivovaru, zvysovani ceskeho zivotniho standardu mereno rustem vyplat a stojici cenou chlastu, hospody na kazdem kroku a tak dale. Jdeme v patek na pivo, na chatu s sebou vezeme celou becku, na hory tahneme flasku svestky... Pak se jednou sestrelime trochu vic, to je taky fajn. Jenze nakonec to preroste v zavislost a ta je v pripade alkoholu v Cesku chapana jako "tata sel na pivo" nebo "panak pred spanim" a to je az do posledni chvile korektni... ve sronani s obsahem knihy to asi nezni tak dramaticky, jenze podle teto knihy to prave tak zacina.
Nikdy jsem si neuvedomil, jak snadno do toho clovek muze spadnout, dokud mi pod ruku neprisla tato kniha.
Mnozi mladi lide dnes sportuji mene a piji vice, nez nasi predkove. Kdysi na sidlisti byla hrozna ostuda jit po ulici pod parou, dnes bezne vidam lidi pod 18 let, zjevne opile a hlucne, nebot se neboji toho, ze by jim na to nekdo neco rekl. Rodice piji v hospode pred detma, pivo je tam levnejsi nez voda... Srovnejte si pristup k alkoholu v severskych filmech, kde jsou alkoholikove brani za odpad spolecnosti a ve filmech ceskych, kde ozrali ridi auta a je to komedie, dedek chlasta pri paleni slivovice ve sklepe a je to komedie, borec zboucha x piv a probouzi se s oknem... a je to komedie.
Tento stat je svym postojem k alkoholu, svou mentalitou naprosto zvraceny. Jeste bych chtel dodat, ze pokud v Polsku na kole fouknete, jdete do basy.

Dax
16.01.2016 4 z 5

Výborná kniha. Občas smutná, občas úsměvná, dost často děsivá. Démon alkohol v české verzi.

Alaglesia
13.01.2016 2 z 5

Nejslabší dílo mého oblíbeného autora. Přečetla jsem knihu celou, ale musela jsem se do ní nutit. Místy byla smutně úsměvná, ale postrádala styl a šmrnc na který jsem u autora zvyklá. Chápu, že to asi souviselo s jeho bojem s černým drakem.

Andy6
16.12.2015 1 z 5

Rozečetla, ale nedočetla. Čekala jsem víc humoru. Špatný téma pro mě na čtení. Nechci trávit večery u zvracení a antabusu. Takže pro mě ne.

Michla76
07.12.2015 5 z 5

Váhám mezi 4 a 5 hvězdami. Dávam 5 za téma a za to, že konečně opět někdo připomíná, že alkohol je ta nejtvrdší a přitom legální droga...
Tu knížku zcela ani pochopit, ani docenit nemůže jen někdo, kdo není schopen si proměnu člověka v alkoholika představit.

orson
27.10.2015 5 z 5

Nikdy jsem od Formánka nic nečetl, na jeho příběhy z protialkoholní léčebny jsem narazil v časopise Reflex a hodně mě zaujaly. Doporučuji každému s kladným vztahem k alkoholu, aby se mohl poučit, kam až to může zajít a jak těžká (nemožná) je cesta zpět. Kniha má také moc pěkné ilustrace!

Martin, Vyškov
24.09.2015 3 z 5

Trochu mě tato Formánkova knížka zklamala,ale věřím,že brzy napíše něco opět na způsob knih minulých.

jasmína
24.06.2015 3 z 5

Čekala jsem rozhodně více čtiva a méně obrázků, takže jsem zvědavá na ostatní knihy pana Formánka.

Zaujalo mě, že je to z jeho skutečného života, ale na mě to bylo málo čtení, ale tak co nadělám..