Upálená zaživa

Upálená zaživa https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18907/mid_upalena-zaziva-pnR-18907.jpg 4 417 90

Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. Nakonec rodina rozhodla - děvče se nemůže vdát, je bezcenné, proto je třeba ho odstranit. Úkolu se ujal švagr, který měl popravu provést. Když nazítří prala Souad na dvoře rodného domu prádlo, polil ji benzinem a škrtl zápalkou. Jenže dívka přežila. Ocitla se v nemocnici, ale lékaři i ošetřovatelky ji zanechali jejímu osudu, proto pomalu umírala. Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i rodinu. Nyní, po dvaceti letech, se rozhodla o svých zážitcích napsat. Nikoho neodsuzuje, uvědomuje si, že takový je prostě život tamějších lidí, kteří nepoznali nic jiného. Chápe, že matka vraždí své dcery, chápe, že její bratr zavraždil sestru, dlouho měla pocit, že i její "trest" byl zasloužený. Tato kniha je burcující výpovědí ženy, která se rozhodla porušit tabu nesnesitelného mlčení a promluvit za všechny, které podobné svědectví už vydat nemohou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Brulée vive , 2003

Eleanorra
11.11.2013 4 z 5

Skutečný příběh o tom, že kodex cti může být víc než život vlastního dítěte (rozumějte dcery).
Porušení silně zakořeněných zvyků může rodinu naprosto vyloučit z komunity (nejen sociálně, ale i ekonomicky). Tamní lidé prostě žijí ve svých mentálních vzorcích a nedokážou dohlédnout za mantinely, které jim byly nastaveny okolím. Psychologicky zajímavé mi přijde, že ženy vůbec nemají tendenci držet jedna při druhé. Spíše dochází k situaci, kdy ženy mlčky akceptují svou roli ve společnosti, přizpůsobí se očekáváním společnosti, zatvrdí se (či zahořknou) a potom striktně vyžadují stejné chování i od ostatních žen.

sfaticata
18.09.2013 5 z 5

Neskutečně smutný příběh. :-(

celavie
08.09.2013 5 z 5

Tahle kniha mě dostala na kolena, brečela jsem jak malý dítě. Neskutečně silný příběh, obdivuju její sílu vrátit se zpět do normálního života!

eviku19
20.08.2013 4 z 5

neuveriteľná kniha,miestami mi bolo vážne do revu.Ale asi by som nenabrala odvahu prečítať si to ešte raz.Čítala som to viac ako sedem rokov do zadu a stále si to pamätám pfuuha drsná knižka proste.

Elizabet
31.07.2013

Při čteni teto knihy mi jezdil mraz po zadech .

lusila
25.06.2013 5 z 5

Túto knihu som dostala od kamarátky. čítala som ju po stránkach, desivé...

bobina58
13.06.2013

Tuto knihu jsem četla dvakrát. Když jsem ji začla číst nemohla jsem se odtrhnout. Děsivé vyprávěni ženy,kterou chtěla upálit za živa vlastní rodina. Člověku se chce brečet a zároven křičet. JAK JE MOŽNÉ,ŽE VE SVĚTĚ DOCHÁZÍ K TAKOVÝM ZVĚRSTVEM. Jako by lidé ani nebyli lidé. Doporučuji všem,néjen ženám, aby se mohli aspon na minutku zamyslet.

evickakyticka
18.05.2013 5 z 5

Velice jednoduše psané, tudíž velmi čtivé. Sedla jsem si ke knížce a už nevstala. Dočetla jsem to najednou. A pořád na to musím myslet. Na rozdíly mezi civilizacemi, kde pro nás je všechno kolem normální, jako pro ty, kteří žijí v arabských zemích nebo kdekoliv jinde. Kam až sahají kořeny takového jednání? Je neuvěřitelné, co vše se na Zemi děje!!!

Pokud si někdo myslí, že má těžký život, ať si přečte toto a přestane se litovat!!!

čohynka
25.04.2013 5 z 5

Smutný příběh, plný emocí.. Při čtení mě mrazilo v zádech..

Werungle
08.04.2013

Naprosto hrozivé, po celou dobu čtení jsem měla slzy v očích a nemohla jsem uvěřit, že se to opravdu stalo...

Tinuse
07.03.2013 5 z 5

Jedna z těch knih, po které vám najednou z ničehonic pokora vůči vašemu "obyčejnému" životu stoupne na maximum.

Baarbucha
22.01.2013 5 z 5

Takové knihy by se měli číst povinně, aby si lidé uvědomili o čem ten náš život vlastně je. Při čtení mě mrazilo a nechtělo se mi věřit, že tenhle příběh opravdu někdo zažil.

elli09
18.12.2012 5 z 5

Silný emotívny príbeh o upálenej žene, ktorá našťastie našla svoje šťastie v Európe a muža, ktorý ju miloval i napriek jej strašnému nešťastiu. Kniha, na akú sa nezabúda, ide o zajatí kultúr a pomsty zo cti. Potrvá veľa desaťročí ak toto raz skončí.

petrak
23.11.2012 5 z 5

Zajímavá, smutná kniha, která člověka pohltí a alespoň na mě silně emotivně zapůsobila.

valentýna
06.11.2012 5 z 5

Emotivní výpověď o tom jak to chodí v kmenových klanech v opuštěných oblastech, nebylo by na škodu, kdyby si ji přečetl každý z nás a zamyslel se i nad tím jaký život žijeme my, jak se honíme za bohatstvím a slávou a neúspěch druhých mnohé z nás spíš potěší ....... vždyť i u nás jsou týrané a opuštěné děti. Jsem ráda, že takové knihy vycházejí.

Hudis
25.10.2012 4 z 5

Už z knížek Khaled Hosseini jsem tak nějak tušil, jak to tam vypadá. Upálená zaživa mi ale přijde mírnější, psané horším stylem. Ale učitě stojí za přečtění a pochopení problému žen v islámských zemí.

dara1111
19.10.2012

Když jsem četla,,Upálena zaživa", autobiografickou knihu Souad, mrazilo mě a místy jsem měla v očích slzy. Celá kniha je dojemná Rozum stojí nad tím čím musela hlavní hrdinka projít. Tyto knihy jsou velmi poučné, je nutné, aby lidé věděli, že i dnes žijí ženy bez práva na svobodný názor a možnost rozhodování, týrané a bité, prodávané jako věc, že jsou méně než dobytek ve stáji.

Lenis
11.09.2012

skvělá kniha, šílené co se děje ve světě.. dobře naspane, dobře se to čte.. doporučuji!

K.LERO
30.07.2012 5 z 5

Moc krásná kniha plná emocí. Můžu jen doporučit.

ivankaax
02.07.2012 5 z 5

Netřeba komentáře. Každý by se měl takovou knihu přečíst.