Upálená zaživa

Upálená zaživa https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18907/mid_upalena-zaziva-pnR-18907.jpg 4 417 90

Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. Nakonec rodina rozhodla - děvče se nemůže vdát, je bezcenné, proto je třeba ho odstranit. Úkolu se ujal švagr, který měl popravu provést. Když nazítří prala Souad na dvoře rodného domu prádlo, polil ji benzinem a škrtl zápalkou. Jenže dívka přežila. Ocitla se v nemocnici, ale lékaři i ošetřovatelky ji zanechali jejímu osudu, proto pomalu umírala. Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i rodinu. Nyní, po dvaceti letech, se rozhodla o svých zážitcích napsat. Nikoho neodsuzuje, uvědomuje si, že takový je prostě život tamějších lidí, kteří nepoznali nic jiného. Chápe, že matka vraždí své dcery, chápe, že její bratr zavraždil sestru, dlouho měla pocit, že i její "trest" byl zasloužený. Tato kniha je burcující výpovědí ženy, která se rozhodla porušit tabu nesnesitelného mlčení a promluvit za všechny, které podobné svědectví už vydat nemohou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Brulée vive , 2003

Misule89
25.06.2020 5 z 5

Díky této knize jsem začala číst. Ikdyž je to hodně let zpět. Myslím na tuto knihu často.

ctenarka881
07.05.2020 5 z 5

Knihu jsem cetla pred lety, ale pamatuji si, ze me silne zasahla.. je to silny pribeh..

LéňaM
25.03.2020 5 z 5

Tak to byl mazec!!!!
Silny příběh.
Jsem ráda za to co mam a koho mam.
Jsem ráda že žiju teď a tady.

Baja333
07.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jediný den..... Neuvěřitelné co se opravdu může dít i v dnešní době. Obdivuji hlavní aktérku příběhu i jí podobné. Po přečtení knihy si opravdu vážím toho co mám, kde žiji a kde jsem vyrostla.

danielavachova
28.10.2019 5 z 5

Velmi smutný příběh,měla jsem z toho hodně špatný pocit.

cipperka
31.07.2019 5 z 5

Čtivá kniha, bohužel velmi smutná

leni2271
26.07.2019 5 z 5

Opravdu silný příběh k zamyšlení.

Bauriska
18.07.2019 5 z 5

Pamatuji si, jak nám na škole předčítali úryvek z této knihy a na mě to neskutečně zapůsobilo. Velmi silný příběh.

Monka0901
23.06.2019 5 z 5

Knihu som citala uz davno, napriek tomu na nu dost casto spominam. Je to pribeh, pri ktorom si clovek uvedomi a je vdacny za to aky ma zivot.

Radka1911
21.05.2019 5 z 5

Nepochopitelné, otřesné svědectví. Knihu jsem četla již před lety, ale do dneška si pamatuji, jak mne po celou dobu čtení mrazilo v zádech.

4xbabča
21.03.2019 5 z 5

Tak to je hodně silný příběh, plný bolesti a smutku.

Mire
13.02.2019 5 z 5

Doporučuji. I když je strašné jaké věci se mohou v dnešní době dít, musím říci, že se kniha četla sama. Konec jsem obrečela. Opravdu knížka stojí za to si jí přečíst..

Lena1975
31.01.2019

Neuvěřitelný, těžko pochopitelný příběh, kniha se čte moc dobře, jen v polovině, kdy došlo k tomu nejhoršímu jsem měla chvíli chuť ji dál ani nečíst....pro tu hrůzu co musela ta dívka zkusit.

Pajule35
09.12.2018 5 z 5

Ty jo, hodně silný příběh. Přečteno za jediný den, nedokázala jsem knihu odložit.

Anahk1
12.03.2018 5 z 5

Děsivé až odpudivé, přesto jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do ruky.. přečetla jsem ji jedním dechem za jeden den.. nezasloužila si, abych ji odložila.. opět velmi silný příběh, který ve mě zanechal spoustu otázek bez odpovědí a hodně smutku..

Annabelka
11.12.2017 5 z 5

Kniha se četla dobře,za pár hodin jsem jí přečetla jedním dechem.Sice tam bylo pár nesrovnalostí,jako věk dětí,kdy nejdřív měla touhu mít další dítě ve věku 2 letech starší a nedařilo se,pak psala zas že jsou věkově od sebe o rok.Takže věřím,že se plno věcí upravilo,aby to bylo napínavé a pohltilo čtenáře.Což se rozhodně povedlo.Přečetla jsem celkem dost knih s touto tématikou a člověk si až teprve potom pořádně uvědomí,jakou máme svobodu.

micha-ella
02.09.2017 3 z 5

To je kultura, co? Další příběh z tisíců, pro normální lidské bytosti neuvěřitelný.

adaaugusta
30.04.2016

Podle této analýzy existují závažné pochybnosti o autentičnosti knihy.
Například přežitá osoby s popáleninami na šedesáti procentech těla (americké vydáná uvádělo 90 procent) je bez intenzivní péče naprosto vyloučené. Dokonce i za optimálních podmínek pacienti s tak rozsáhlými popáleninami často umírají.
A to je jen jedna z mnoha pochybností, v tom článku je jich celá řada.

orinka3
24.03.2016 5 z 5

Ad Pedruska01
Je to pochopitelné. Od narození dívky vyrůstají v naprosto bezcitném prostředí. Každý živý tvor přitom touží být pohlazen, uznávaný, pochválený. Tady jenom a jenom bití, strach, ukrývání všeho přirozeného. Matka dcerám nevysvětlila vůbec nic. Menstruace - něco takového, co se musí tajit před okolím. Žádné milostné vztahy, nějaké hnutí duše nepřipadá v úvahu. Zmatek v hlavě, nemá se koho ptát, aby zas nebyla bita. To se pak člověk nemůže divit, když citově vyprahlá a nepoučená, nezkušená holka si vyfantazíruje "lásku", která je jednostranná. Muži nebo chlapci jsou odmalinka vedeni k tomu, že žena není tvor hodný ohledů, tudíž pro ni žádné sliby neplatí. Chudák holka, negramotná, nevědomá - a "souzena" je ona, místo aby pozavírali celou tu povedenou rodinu v čele s primitivem tatíkem.

orinka3
24.03.2016 5 z 5

Literatura faktu, jinak se to brát nedá. Proto mi nevadí jednodušší vyjadřování, stereotypy - co může taky člověk chtít po bytosti, kterou takhle zmučili? Je zázrak, že žije. Co to vůbec je za lidi tam v Předjordánsku? V dnešní době, a žijí daleko hůř, než v otrokářské společnosti. Ve starém Římě taky byli otroci, pán rozhodoval o jejich životě i smrti. Přece ale jen se k nim chovali líp, protože při špatném zacházení by nepodávali výkony. Otroci se nikde a nikdy neměli dobře, ale v rodinách se s dívkami nikde nezacházelo tak strašně, jak to popisuje Souad. Jak matka vraždila novorozené holčičky, jak se chladnokrevně domlouvali na vraždě dospívající....Je to ještě horší, než jsem si myslila. A vraždy ze cti....ať se tihle lidé zabarikádují ve svém světě a ať se jim už vůbec nerodí děti. Kéž vymřou.